Verdikt neplatí. Nenávistné komentáře u fotky prvňáků z Teplic bude znovu řešit soud

ČTK ČTK
31. 8. 2019 16:30
Ústecký krajský soud zrušil zprošťující verdikt v případu nenávistných komentářů pod fotografií teplických prvňáčků. Soud v Teplicích se tak musí případem zabývat znovu.
Screenshot facebookové stránky, která sdílela fotografii prvňáčků.
Screenshot facebookové stránky, která sdílela fotografii prvňáčků. | Foto: HateFree

Krajský soud v Ústí nad Labem se případem zabýval na základě odvolání státního zástupce. V dubnu teplický soud Vítězslava Kroupu osvobodil. Do třídy chodily převážně romské a arabské děti. O zrušení rozsudku informoval server iDnes.

Podle teplického soudu nebylo prokázáno, že skutek (nenávistné komentáře) spáchal obžalovaný. "Nebylo prokázáno, že uvedený facebookový profil patří obžalovanému," uvedla tehdy soudkyně Lucie Yakut. Soud podle ní nemůže použít výpověď, v níž se Kroupa ke skutku přiznal, protože byla učiněna v přípravném řízení.

Pod fotografií se rozvinula diskuse, kterou obžalovaný muž komentoval na facebooku větami: "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej že Tě to nenapadlo!!!" Tento komentář podle obžaloby psal kvůli etnickým skupinám některých ze zobrazených dětí a narážel na vyvražďování Židů za druhé světové války v plynových komorách.

Fotografie dětí zveřejnil před dvěma lety místní Deník v tištěném vydání i na webu jako součást seriálu snímků prvňáků z různých škol. Poté se fotka objevila i na sociálních sítích, kde někteří lidé začali děti označovat například za malé sebevražedné atentátníky či navrhovali v souvislosti s tím, že škola sídlí v Plynárenské ulici, posílat děti do plynu. Výhrůžky směřovaly i proti učitelům a vedení školy.

VIDEO: Muslimská studentka z Teplic. 

Urážky jsou normální věc, se kterou se setkává každá muslimka, přestěhování nebo změna školy by ale nic nevyřešily, říká studentka Eman Ghaleb | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy