Na jednom místě v těle je rozložení tuku nejrizikovější. Lidé si mohou pomoci metrem

Kristýna Pružinová Michaela Lišková Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Michaela Lišková, Jakub Zuzánek
21. 6. 2024 5:30
Obezita je celosvětově na vzestupu. Jen v Česku jí trpí téměř dvě třetiny dospělé populace, u dětí se její výskyt odhaduje mezi 10 až 15 procenty. Jaký typ obezity s sebou přináší nejrizikovější zdravotní komplikace? A v čem spočívá základní léčba tohoto chronického onemocnění? Podívejte se na osmý díl druhé série videopořadu První příznaky.
První příznaky - obezita | Video: Jakub Zuzánek, Kristýna Pružinová

"Obezita je samozřejmě značný problém, protože na ni navazuje celá řada dalších onemocnění, která potom způsobují celkové zhoršení zdravotního stavu populace," uvádí ve videu v úvodu článku internistka a zástupkyně primáře kardiologie v Nemocnici na Františku Hana Řeháková.

Nejrychlejším ukazatelem, který stanoví, zda nějakou formou nadváhy trpíme, je takzvaný Index tělesné hmotnosti neboli Body mass index (BMI). "To je jednoduchý výpočet, kdy hmotnost v kilogramech vydělíme výškou v metrech na druhou. Nejjednodušší je ale využít internetových kalkulaček, které jsou snadno dostupné. Ty nám stanoví nejenom míru našeho BMI, ale i závažnost obezity," dodává lékařka. 

Základní léčba pak spočívá v úpravě jídelníčku a pohybových aktivit, a to ideálně za podpory nutričního terapeuta. Při selhání těchto režimových opatření přichází na řadu léky. A pokud ani ty nestačí, existuje i chirurgická léčba obezity. "Ta se rezervuje pro nejtěžší případy. Má takové dva směry, jeden je zaměřený na snížení objemu žaludku a druhý na snížení vstřebávání živin ze zažívacího traktu," popisuje Řeháková.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde lékařka také uvádí, jaké rozložení tuku v těle je nejrizikovější či jaké všechny zdravotní komplikace může obezita přinášet.

Ve videu byly použity záběry z videobank Pexels a Envato Elements.

 

Právě se děje

Další zprávy