Průzkum: ODS snížila náskok ČSSD, lidovci a VV neuspěli

Domácí Domácí
25. 1. 2012 17:03
Volby by podle průzkumu CVVM jasně vyhrála ČSSD, hlas by jí dalo 34 procent voličů
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pokud by se v lednu konaly volby do Poslanecké sněmovny, oproti dřívějším průzkumům by si v nich výrazně polepšila ODS, kterou by volilo 23,5 procenta voličů. Na první ČSSD s 34 procenty však zdaleka nemá.

Pro TOP 09 by hlasovalo 15 procent občanů, což je o 2,5 hlasů méně než před měsícem. 

Poslední, kdo by pronikl do sněmovny, by byla KSČM s 12,5 procenty. Pohoršila si však o 4,5 procenta.

Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Pětiprocentní hranici by se nepodařilo překonat KDU-ČSL s 4,5 procenty a neuspěly by ani Věci veřejné, které by podpořily jen 4 procenta voličů.

Volební model CVVM vychází ze stranických preferencí, ale zahrnuje právě pouze ty dotázané, kteří se voleb chtějí zúčastnit a kteří uvedli nějakou stranu.

Kromě toho CVVM zveřejnilo i stranické preference, které představují aktuální rozložení sympatií k politickým stranám. Nelze je tedy zaměňovat s předpovědí reálného volebního chování.

I podle preferencí mají největší podporu sociální demokraté, a to 23 procent. Občanští demokraté skončili na druhém místě se čtrnáctiprocentním ziskem, TOP 09 podporuje 9,5 procenta lidí, KSČM o půl procentního bodu méně. Věci veřejné mají sympatie 2,5 procenta dotázaných.

K volbám by se dostavilo 60 procent dotázaných, 33 procent by volit nešlo a 7 procent občanů není rozhodnuto.

Průzkumu, který se uskutečnil ve dnech 9. až 16. ledna, se zúčastnilo 1037 respondentů starších patnácti let.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy