Průzkum: Nejvíce lidí věří Zemanovi, polepšila si i vláda

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 10. 2014 17:03
Podle zářijového průzkumu STEM v Česku stoupla důvěra občanů v politické instituce.
Prezidentovi věří 64 % lidí.
Prezidentovi věří 64 % lidí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Největší důvěře mezi hlavními politickými institucemi v Česku se těší prezident Miloš Zeman, za poslední půlrok jeho důvěryhodnost výrazně stoupla. Zatímco v únoru mu věřilo 51 procent lidí, v září to již bylo 64 procent.

Češi začali více věřit i ostatním institucím - vládě, Poslanecké sněmovně a Senátu. Vyplynulo to ze zářijového průzkumu agentury STEM.

"Míra důvěry v prezidenta republiky se od průzkumu v únoru letošního roku výrazně zvýšila," uvedli autoři zprávy. Hlava státu se těší oblibě zejména mezi stoupenci levicových stran - ČSSD a komunistů.

Začali jí však více důvěřovat i příznivci ostatních parlamentních stran, nejvýrazněji stoupla její důvěryhodnost u sympatizantů TOP 09. Voliči TOP 09 a ODS však stále patří ke skupinám, které Zemanovi věří nejméně.

Vládě důvěřuje téměř polovina Čechů, kabinet si zhruba tuto důvěru udržuje již od počátku roku. Největší důvěru mu vyslovují voliči sociální demokracie a lidovců, a to zhruba dvoutřetinovou. Sympatizanti ANO vládě věří z 57 procent, ještě v únoru to bylo o 13 procent více. Posílila však důvěryhodnost Sněmovny, a to o šest procentních bodů. V září ji vyslovilo 46 procent obyvatel.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v reakci na zveřejněná čísla vyjádřil názor, že "lidé tak oceňují pozitivní změny a postupné zlepšování politické kultury, která se po sedmi letech vlády pravice propadla na samotné dno".

"Těší mě, že se zvyšuje důvěra nejen v jednotlivé politiky a ústavní činitele, ale rovněž v politické instituce," dodal v tiskovém prohlášení.

"Z dosavadních hodnocení po loňských volbách nově obsazené Poslanecké sněmovny a nově sestavené vlády je tedy zřejmá spokojenost části veřejnosti. Období deziluze, které jsme dříve u předchozích sněmoven a vlád pozorovali, zatím nenastává," uvedl průzkum.

Důvěryhodnost Senátu je z institucí nejnižší, celý letošní rok však také posiluje. Věří mu 40 procent lidí, nejvíce příznivci sociální demokracie (52 procent), lidovců (51 procent) a TOP 09 (46 procent). Nejmenší důvěře se z větších stran těší u voličů Úsvitu a komunistů (39 procent).

 

Právě se děje

Další zprávy