Češi nejvíc věří ČT a rozhlasu, uspělo i Aktuálně. Celosvětově zájem o zprávy klesá

Domácí Domácí
15. 6. 2022 0:00
Za nejdůvěryhodnější považují Češi veřejnoprávní média, do první pětice se dostaly i dva tituly vydavatelství Economia - Aktuálně.cz a Hospodářské noviny. Celkově je ale důvěra v média v Česku nízká, vyjadřuje ji třetina lidí. Vyplývá to ze studie Reuters Institute Digital News Report.
Newsroom mediálního domu Economia, vydavatele Aktuálně.cz či Hospodářských novin
Newsroom mediálního domu Economia, vydavatele Aktuálně.cz či Hospodářských novin | Foto: Václav Vašků

Nejdůvěryhodnějšími českými médii jsou podle průzkumu ta veřejnoprávní, tedy Česká televize a Český rozhlas. Věří jim více než polovina dotázaných. "Důvěra v Českou televizi ovšem mírně oslabila, z dřívějších 60 procent na nynějších 56 procent, což může být způsobeno polarizací společnosti v průběhu pandemie koronaviru," říká Václav Štětka z britské Loughborough University, který na přípravě výzkumu Digital News Report spolupracoval.

Českému rozhlasu věří 58 procent dotázaných. Přes polovinu lidí pak důvěřuje Hospodářským novinám, Seznam Zprávám, CNN Prima News a Aktuálně.cz, kterému věří 52 procent lidí.

Hospodářské noviny a Aktuálně.cz pak mají spolu s Českým rozhlasem nejnižší index nedůvěry, jde o 14 respektive 15 procent dotázaných. Na opačném konci žebříčku je Blesk, kterému nevěří 57 procent lidí, a televize Nova se 33 procenty nedůvěry.

"Celková důvěra v média rovněž oslabila, o dva procentní body na 34 procent," dodává Václav Štětka. Česko patří z hlediska důvěry médiím do spodní čtvrtiny zemí zařazených do průzkumu.

Online roste, obliba televize a novin dál klesá

Podle výsledků průzkumu mají ze serverů největší zásah Seznam Zprávy, které jednou týdně sleduje přes polovinu Čechů. Následují iDnes a Novinky. Oba servery sleduje alespoň jednou týdně okolo 35 procent dotázaných. Aktuálně.cz je co do zásahu čtvrté, jednou týdně jej sleduje 33 procent lidí, třikrát a více dní v týdnu pak 16 procent.

Mezi nejsledovanější offline média patří Česká televize, kterou sleduje zhruba polovina dotázaných. Následuje Nova, Prima a CNN Prima News, jejichž zpravodajství alespoň jednou týdně sleduje od 30 do 40 procent dotázaných. "Velikost zásahu ani pořadí jednotlivých zpravodajských značek se oproti loňsku výrazně nemění," uvádí Štětka.

Češi zpravodajství sledují nejčastěji online, dělá to 88 procent dotázaných, nejvíce pak přes sociální sítě, především Facebook, jejichž obliba průběžně roste. Dále naopak klesá obliba televize a tištěných médií. Televize je zdrojem informací pro 70 procent lidí, tištěné noviny čte 21 procent respondentů.

Co se týče zařízení, skrze která Češi sledují zpravodajství, vedou chytré telefony a počítače. Jak uvádí Štětka, chytrý telefon je stále důležitějším prostředkem konzumace zpravodajství, k tomuto účelu ho využívá 62 procent respondentů. Naproti tomu počet lidí, kteří zprávy sledují na počítači nebo notebooku, se stále snižuje - letos je jich 66 procent oproti 83 procentům v roce 2015. Podle experta se rozdíl mezi těmito technologiemi za posledních sedm let téměř smazal, v roce 2015 byl 50 procent.

Lze tak podle něj očekávat, že během několika příštích let telefony předstihnou laptopy coby hlavní způsob přístupu k online zpravodajství. Stejně jako je tomu ve všech ostatních zemích ve vzorku, který se účastní průzkumu Digital News Report.

Přibývá lidí, kteří se zprávám vyhýbají

Průzkum také dokládá globální pokles zájmu o zpravodajství. Za posledních pět let se zájem snížil o 12 procent, z 67 procent v roce 2017 na současných 51 procent.

"Stoupá množství lidí, kteří se aktivně vyhýbají zprávám. Podle většiny z nich z toho důvodu, že zprávy mají negativní dopad na jejich náladu," komentuje další fenomén Štětka. Celosvětově se tak navýšil počet lidí, kteří zpravodajství programově nesledují, od roku 2017, kdy jich bylo 29 procent, na současných 38 procent.

Na rozhodnutí aktivně se vyhýbat zprávám může mít vliv i nynější válka na Ukrajině. V jejím průběhu vzrostl v Německu počet lidí, kteří přestali zpravodajství sledovat, o sedm procent. To je nejvíce ze všech zkoumaných zemí. Taktéž v Německu, ale i v jiných státech zeměpisně blízko konfliktu jako třeba Polsku, byl na druhou stranu zaznamenán i nejvyšší nárůst konzumace zpravodajství. Nejčastějším zdrojem zpráv o válce byla televize.

Video: Babišův vliv v médiích je plíživý, novináři jsou chyceni v systému, říkají výzkumnice

„Důležitý je dlouhodobý a plíživý vliv, jak se postupně mění vedení, jestli vydláždí Babišovi cestu na Hrad, se uvidí“ říkají výzkumnice | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Lidé už požádali o příspěvek 5000 Kč asi pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy