Průzkum: Lidé důvěřují nejvíce Babišovi, Zeman je pátý

ČTK ČTK
3. 6. 2015 15:38
Těsně za Babišem je premiér Sobotka. V první pětici se umístil i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, ministr obrany Martin Stropnický a prezident Miloš Zeman.
Ministr financí Andrej Babiš
Ministr financí Andrej Babiš | Foto: Libor Fojtík

Praha - Nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem nadále zůstává ministr financí Andrej Babiš (ANO), kterému v květnu věřilo 55 procent lidí. V čele žebříčku se tak drží více než rok. Těsně za Babišem skončil s 53 procenty premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který si od dubna polepšil o sedm procentních bodů.

V první pětici se umístil i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a prezident Miloš Zeman. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Rychetskému věří 45 procent Čechů, Stropnickému 44 procent a Zemanovi 41 procent občanů.

Ostatní ústavní činitelé dostali důvěru menší než 36 procent, přičemž nejmenší, osmiprocentní důvěrou disponuje guvernér České národní banky Miroslav Singer. V porovnání s průzkumy z předchozích měsíců je ale jeho důvěra stabilní.

Výrazný nárůst důvěry zaznamenalo CVVM vedle Sobotky i u ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Stejně jako Sobotka si od dubna polepšil o sedm bodů a aktuálně mu věří 27 procent lidí.

O pět procentních bodů na 20 procent se zvýšila od předchozího průzkumu i důvěra v ministra dopravy Dana Ťoka, čtyři body navíc získal místopředseda vlády a předseda lidovců Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), důvěřuje mu 35 procent Čechů.

Naopak ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier si pohoršil o čtyři body na 35 procent.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy