Praha - Odvolací soud začne v pátek znovu řešit jeden z nejvýznamnějších případů pracovní diskriminace u nás.
Soud první instance přiznal bývalé diplomatce Adrianě Bašovské milion korun jako odškodné za výpověď. Tu ji ministerstvo zahraničí dalo z důvodů, které u mužských kolegů k propuštění nikdy předtím nevedly.
Ministerstvo s výrokem ani výší odškodného nesouhlasí a odvolalo se k Městskému soudu v Praze.
Bašovská pracovala v letech 1999 a 2000 na velvyslanectví v Lybii. Odtud se musela vrátit do Prahy, protože podle nadřízeného porušila bezpečnostní zásady. Na ministerstvu nečekali na pravomocné rozhodnutí Národního bezpečnostího úřadu a Bašovské odebrali pověření k nakládání s utajovanými skutečnostmi.
Bez tohoto pověření nemohla v diplomacii pracovat a byla prouštěna.
Soud: S muži se zacházelo jinak
Advokátka Bašovské Daniela Světlíková ale u soudu předložila jako důkaz podobný příběh diplomata z Kazachstánu. Ten jako "bezpečnostně nespolehlivý" zůstal v úřadu zaměstnán a čekalo se na verdikt NBÚ.
To bylo pro soud klíčové. "Podle názoru našeho senátu se prokázalo, že s jiným mužským zaměstnancem, který se nacházel v obdobné situaci, zacházel zaměstnavatel jinak," řekl po rozsudku předseda senátu Obvodního soudu pro Prahu 1 Jiří Körbler.
Národní bezpečnostní úřad obavy ministerstva zahraničí nesdílel a Bašovské prověrku udělil.
"B. jako moje jméno Bašovská, je rozvedená a do Tripolisu přicestovala bez partnera. Tato skutečnost ji v arabském světě a v tripolském diplomatickém sboru určitým způsobem handicapuje. Pocit určité osamocenosti je pravděpodobně příčinou, že B. vyhledává nejrůznější typy společnosti, v nichž má možnost vyniknout, což se jí díky cizineckému a zvláště diplomatickému statutu daří," citovala Bašovská v pořadu TV Nova Na vlastní oči posudek jejího nadřízeného, který jí nakonec stál místo.
Ekonomka Čaušević u soudů neuspěla
Bašovská je první ženou v Česku, která u soudu s žalobou proti diskriminaci uspěly. Předtím se o to neúspěšně pokoušela ekonomka společnosti Pražská plynárenská Marie Čaušević. Žalobu na svého zaměstnavatele podala přesně na MDŽ, 8. března, 2006.
Příběh Marie Čauševič je známý: daňová poradkyně se přihlásila do konkursu na ekonomického ředitele. Podle žaloby uspěla, ale firma vyhlásila nový konkurs, ve kterém uspěl muž. Podle Čauševič s daleko menšími zkušenostmi než ona.
Podle soudů to ale diskriminace není. Zaměstnavatel se hájí tím, že firma má právo si vybrat ředitele.