Diskriminace žen je poprvé u soudu

Martina Macková
15. 8. 2006 12:10
Praha - Marie Čaušević uspěla v konkursu na post finanční ředitelky. Firma ale vybrala muže. Soud rozhoduje, zda šlo o dikriminaci. Uvnitř: ANKETA
Marie Čaušević - bude se soudit, protože jí upřeli místo jen proto, že je žena
Marie Čaušević - bude se soudit, protože jí upřeli místo jen proto, že je žena | Foto: Aktuálně.cz

K prvnímu soudnímu případu tohoto druhu dorazilo k Obvodnímu soudu v Praze 7 několik televizních štábů a na třicet novinářů. Proces řídí muž - soudce Tomáš Mottl, přísedícími jsou dvě ženy - jedna je civilním povoláním redaktorka, druhá je důchodkyně.

Marie Čaušević se rozhodla žalovat vlastního zaměstnavatele. Požaduje, aby ji Pražská teplárenská a.s., zaměstnala na pozici finanční ředitelky, omluvila se jí v denním tisku a odškodnila jedním milionem korun.

Čaušević měla vůli vyřešit spor mimosoudně, žádala i menší odškodné, ale firma trvá na tom, že ji nepoškodila.

Marie Čaušević vypočítává odškodné takto: Plat finačního ředitele měl dosáhnout totiž 150 tisíc měsíčně, což je už po roce víc, než žalovaná strana požaduje.

"Odškodnění v penězích má mít odstrašující charakter pro jiné firmy. Vzhledem k soudním poplatkům, je to symbolická částka," řekl její advokát Marek Odrobina. "Pokud by to měla být diskriminace skrytá, nevidím důvod pro to, aby byla firma takto odstrašována," odmítla advokátka Pražské teplárenské Marie Janšová.

Odmítla také návrh advokáta Odrobiny, který chce, aby se soud zeptal na celý případ Evropský soudní dvůr ve Štrasburku a  kauzu do té doby přerušil. Soudce Mottl to zatím nezamítl.

Zamítl naopak žádost advokátky žalované firmy, aby proces byl neveřejný. "Je to potřeba z důvodu ochrany osobních údajů účastníků konkursu a obchodního tajemství firmy," zdůvodňovala advokátka firmy Marie Janšová.

Český právní řád říká, že v tomto případě bude muset paní Čauševič dokázat, že s ní firma zacházela odlišně než s ostatními kandidáty na post. Pokud se jí o tom soud podaří přesvědčit, je na firmě, aby vyvrátila, že to nebyla diskriminace.

Rozsudek ovšem hned tak nepadne. Soud měl v plánu se případem zabývat po tři dny, jednání ale bude muset odložit. Už dnes se omluvila například klíčová svědkyně případu - předsedkyně představenstva Pražské teplárenské.

Jak nezískat místo

Marie Čaušević podala žalobu na svého zaměstnavatele přesně na Mezinárodní den žen, letos 8. března.

Nelíbí se jí, jak se k ní firma zachovala. Nejprve nabídli jí a kolegovi, zda by přijali funkci dočasné finanční ředitele. Kolega odmítl ona souhlasila. Než ale stačila do nabízené funkce nastoupit, firma se rozhodla vypsat výběrové řízení. Žena se do něj tedy přihlásila.

I když prošla úspěšně několika koly konkursu a renomovaná personální agentura ji doporučila, místo nezískala. Firma zahájila druhé kolo konkursu, které nebylo veřejně vyhlášené s novými kandidáty-muži. Zmírnila podmínky výběru a jednoho z mužů vybrala.

Čaušević tvrdí, že má větší zkušenosti než vybraný a nechápe, proč ji firma, kde léta pracuje, neupřednostnila.

Firma navíc nijak nezdůvodnila fakt, že paní Čauševič post nenabídla. "Myslím si, že mě nevybrali proto, že jsem žena. Jiný důvod nevidím, v konkursu jsem uspěla a mám potřebnou kvalifikaci," řekla Aktuálně.cz žena.

Příběh diskriminované ženy - ČTĚTE ZDE

Ekonomická poradkyně svoji žalobu ale nechápe jako krok proti firmě. "Ve společnosti jsem spokojená, není to spor proti ní. Ale vadí mi její rozhodnutí. Proč bych se neměla ozvat, když mám pocit, že mě poškodilo?" říká Čauševič.

Zástupci Pražské teplárenské se už dříve odmítli ke sporu jakkoliv vyjádřit. "To, že byla nejlepší, je tvrzení pouze paní Čauševič. Nikde v dokumentech se to neobjevuje.">Tato otázka není rozhodující, ale jejímu zkoumání se asi soud nevyhne," podotka dnes u soudu advokátka firmy Janšová.

Žalobou startovala šikana

Paní Čauševič přiznává, že po podání žaloby se pro ni atmosféra ve firmě změnila. "Začala šikana. Jsou to takové drobnosti, které se těžko dokazují, ale jsou tady. Třeba teď jsem požádala, zda bych si mohla tři dny na soudu napracovat. Ne. Bylo mi doporučeno, že si mám vzít dovolenou. Takových detailů je víc," řekla Aktuálně.cz žena.

Firma například chtěla s poradkyní po podání žaloby upravit pracovní smlouvu. "Kdybych na to přistoupila, už bych neviděla prémie," říká Čauševič. "Kdyby nebylo médií, která o mém případu píší, určitě by mě už dávno vyhodili."

České soudy mají takový případ poprvé
České soudy mají takový případ poprvé | Foto: Aktuálně.cz

S ženou po podání žaloby až doposud nikdo z firmy nejednal. "Je to až urážlivé. Když si uvědomím, že máme zahraniční akcionáře z Velké Británie, kde se podobné případy většinou ani před soud nedostanou, protože se to firmy snaží vyřešit mimosoudně a dohodnout se..." krčí rameny Čauševič.

Vztahy s kolegy na pracovišti se přitom nezměnily. Ale kdo ví. "Chovají se ke mě normálně, jako předtím. Do kanceláře za mnou ale nikdo jen tak nepřijde. Máme všude ve firmě kamery a je jasné, že záznam může leccos ukázat," řekla.

Rodina i známí ji ale v jejím stanovisku podporují. "Jsem ráda, že jsou to i muži, kteří chápou moji situaci. Protože ne všichni muži to dokáží pochopit," míní.

Soud i rovnoprávnost na léta

Je to soud, který může trvat léta a paní Čauševič si to uvědomuje. "Zatím to jde velmi rychle, ale počítám i s tím, že by se proces mohl protáhnout. Ale když už jsem se rozhodla prolomit tu bariéru a ledy ve společnosti, musí to tak být," říká žena.

Výzkumný ústav práce s sociálních věcí (příspěvková organizace MPSV) vydal letos v červenci stanovisko, které v podstatě říká, že vstup do EU a přebírání evropské legislativy by mělo pomoci nastolit rovnoprávnost mezi muži a ženami v zaměstnání.

"Schválení EU směrnic do českých právních předpisů přispělo k vytvoření příznivějších podmínek pro rovnoprávný přístup mužů a žen k povolání a uplatnění rovného zacházení v praxi. Přijetí novely zákoníku práce dále zajistilo rovnost výdělku bez ohledu na pohlaví," píše se ve zprávě.

První Češka žaluje diskriminaci - ČTĚTE ZDE

"Česká legislativa je na úrovni standardů Evropské unie. Jedna věc je ovšem vytvoření legislativních podmínek a možností a další jejich uplatnění v praxi. Je nepřípustné, aby se u přijímacího pohovoru ženy někdo tázal na to, kolik má dětí," přiznal již dříve ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. "Změna přístupu je však dlouhodobý proces," míní.

Podle zkušeností organizace Gender Studies se s diskriminačními přístupy setkávají Češky často už při tom, když se ucházejí o zaměstnání. Potvrdil to také výzkum, který organizace letos provedla mezi personalisty soukromých firem ze dvou největších českých měst.

Svaz mužů: žaloba nemá šanci

Zástupci Českého svazu mužů, který byl založen 8. března před dvěma lety, míní, že žaloba paní Čauševič nemá u českých soudů šanci.

Ilustrační obrázek.
Ilustrační obrázek. | Foto: Aktuálně.cz

Sdružení na svých internetových stránkách píše, že chce zastupovat a hájit většinový názor heterosexuálních mužů. Chce být protiváhou ženským organizacím a feministickým hnutím, zejména při tvorbě zákonů a vládních nařízení. Chce objektivně informovat a spravedlivě pomáhat při řešení všech problémů týkajících se rovnoprávnosti žen a mužů.

"Diskriminace se nedá vyloučit, to se může stát stejně jako třeba krádež. Ale aby si nemohla soukromá firma vybrat toho, koho chce na vedoucí post? To by bylo krok před rok 89. Ale vážně, mluvil bych stejně, i kdyby byla paní Čauševič muž," řekl Aktuálně.cz mluvčí sdružení právník Oldřich Voženílek.

Podle něj by paní Čauševič měla větší vyhlídky na úspěch jedině tehdy, pokud by se ucházela o místo ve firmě nebo instituci, ve které figuruje nebo je vlastníkem stát. "Stát má trochu jiný přístup," míní Voženílek. Jedním z akcionářů firmy Pražská teplárenská je magistrát Prahy.

 

Právě se děje

Další zprávy