Proutníková je věrohodný zdroj, ubezpečovali Haškovi spolupracovníci agenturu ČTK

Michal Polák Michal Polák
Aktualizováno 20. 7. 2016 19:49
Podle agentury ČTK mluvčí hejtmana Haška Lucie Proutníková existuje. Od roku 2010 totiž do centrály agentury chodí od ní maily. Agentura ověřovala věrohodnost zdroje u Haškových spolupracovníků. Ti potvrdili, že Proutníková je důvěryhodný zdroj. Sám Hašek na dotaz Aktuálně.cz uvedl, že on osobně mluvčí Proutníkovou u ČTK neautorizoval. Jeho jedinou mluvčí je prý Eliška Windová. Podle informací MF Dnes se pod pseudonymem Lucie Proutníková skrývá lobbistka Jana Mrencová, které soud udělil podmínku za korupci novinářů.
Michal Hašek.
Michal Hašek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Střípek ke kauze neexistující mluvčí hejtmana Michala Haška (ČSSD) poskytla ve středu také tisková agentura ČTK. Do jejich centrály začaly docházet maily od mluvčí Lucie Proutníkové v roce 2010. Agentura věrohodnost zdroje okamžitě ověřovala a spolupracovníci hejtmana potvrdili, že Proutníková je věrohodný zdroj.

Sám Hašek na dotaz Aktuálně.cz uvedl, že on osobně mluvčí Proutníkovou u ČTK neautorizoval. "ČTK se v této věci nikdy neobrátila na mě osobně. Vysvětlit by to měla agentura spolupracující s krajským úřadem," napsal Hašek v textové zprávě.

"Až do letošního května se Michal Hašek ani nikdo jiný z jeho úřadu proti zveřejněným informacím nebo jejich zdroji neohradil," popsal mluvčí ČTK Jan Weisser. Agentura ale nikdy nebyla s Proutníkovou v telefonickém kontaktu, všechny informace vždy obdržela mailem.

Agentura také poskytla informace ze své databáze, v jakých případech s Proutníkovou komunikovali. "Jméno Lucie Proutníkové se ve zpravodajském servisu ČTK jakožto mluvčí Michala Haška objevilo v několika případech v letech 2010 až 2014. Šlo o vyjádření k různým aktuálním případům, stejně jako o oznámení o akcích, které se poté vždy uskutečnily," uvedl Weisser.

"Netuším, kdo to je," odpověděl na dotaz ohledně mluvčí Proutníkové Hašek. Ještě před měsícem přitom za Haška Proutníková komentovala pro ČTK církevní restituce. "Stalo se historicky, že se objevují určité podvrhy," vysvětluje hejtman. Hejtman Michal Hašek na svém Facebooku v úterý přidal fotku, kde se vyfotil se svou krajskou mluvčí Eliškou Windovou.

Podle informací MF Dnes se pod pseudonymem Lucie Proutníková skrývá lobbistka Jana Mrencová, které soud udělil podmínku za korupci novinářů. Sama Mrencová obvinění odmítla. "To opravdu máte mylné informace. Já politiku nedělám," řekla.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy