Skrytá identita Haškovy mluvčí: Píše médiím, nikdo ji neviděl. Stopy vedou k odsouzené lobbistce

Domácí Domácí
19. 7. 2016 10:16
Za identitou mluvčí Lucie Proutníkové, která s médii komunikuje za hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška, se podle zjištění MF Dnes skrývá lobbistka Jana Mrencová. Mrencová i Hašek však o ničem neví. Mrencová je odsouzena k roční podmínce za uplácení novinářů. Komunikaci s Mrencovou ohledně tiskových zpráv potvrdila mluvčí Jihomoravského kraje Eliška Holešinská Windová.
Michal Hašek.
Michal Hašek. | Foto: www.michal-hasek.eu

Praha - Několik let s médii jménem Jihomoravského hejtmana Michala Haška mluvila Lucie Proutníková. Ta ale podle zjištění MF Dnes neexistuje a za jménem se skrývá odsouzená lobbistka Jana Mrencová.

"Netuším, kdo to je," odpověděl Hašek. Ještě před měsícem přitom za Haška Proutníková komentovala pro ČTK církevní restituce. "Stalo se historicky, že se objevují určité podvrhy," vysvětluje hejtman, jak mohlo k překvapivé situaci dojít.

Za identitou Lucie Proutníkové se má skrývat Jana Mrencová, které soud udělil podmínku za korupci novinářů. Žena, u jejíhož partnera si Hašek objednal za 400 tisíc korun z veřejných peněz marketingové služby před krajskými volbami.

Mrencová nařčení deníku odmítá. "To opravdu máte mylné informace. Já politiku nedělám," řekla.

Hašek tvrdí, že Mrencovou téměř nezná. Pouze připustil, že firma, kde Mrencová figurovala nebo figuruje, dělala mediální školení úředníků.

Podle MF Dnes Mrencová často řídí práci zaměstnanců jihomoravského hejtmanství, přestože na to nemá pověření. Komunikaci s Mrencovou ohledně tiskových zpráv potvrdila mluvčí Jihomoravského kraje Eliška Holešinská Windová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 53 minutami

Tortorella skončil po šesti letech jako trenér hokejistů Columbusu

Hokejové kluby Columbus a Arizona se po skončení základní části NHL a marné snaze dostat se do play off rozhodly ke změně trenéra. V Columbusu skončil po šestiletém angažmá John Tortorella, tým Coyotes už do nové sezony nepovede Rick Tocchet, který na střídačce Arizony strávil čtyři roky.

Vedení Blue Jackets den po zápase s Detroitem oznámilo, že po vzájemné dohodě s Tortorellou neprodlouží smlouvu. Dvaašedesátiletý kouč dovedl po svém příchodu Columbus čtyřikrát za sebou do play off, v prvních 15 sezonách od vzniku klubu přitom tým do vyřazovacích bojů prošel jen dvakrát.

Letos se mužstvu nedařilo a od posledního místa v Centrální divizi ho nemohla zachránit ani závěrečná výhra 5:4 v prodloužení nad Detroitem. Do bojů o Stanleyův pohár nepostoupil Columbus poprvé od roku 2016.

Tortorella nasbíral během 20 sezon v NHL 673 vítězství, což z něj dělá nejúspěšnějšího amerického trenéra ligy. V roce 2004 dovedl Tampu Bay k zisku titulu, působil i v New York Rangers a ve Vancouveru.

O pět let mladší Tocchet dovedl Arizonu v Západní divizi na 5. místo. "Po setkání s Rickem jsme se dohodli, že změna kouče je v nejlepším zájmu klubu," uvedl generální manažer Bill Armstrong. Za čtyři roky pod Tocchetovým vedením prošli "Kojoti" do bojů o Stanley Cup jen loni.

před 1 hodinou

V areálu slévárny v Týnci nad Sázavou hořelo, škoda je 4 miliony

V areálu slévárny v Týnci nad Sázavou na Benešovsku v neděli hořelo, škoda činí čtyři miliony korun. Příčinou vzniku požáru byla technická závada na transformátoru, uvedl v tiskové zprávě mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Hasiči doporučili lidem v okolí, aby omezili větrání. Únik oleje z transformátoru do okolí hasiči nezaznamenali.

K požáru olejového transformátoru hasiči vyjížděli před 12.00, "Po příjezdu rozhodl velitel zásahu o vyhlášení druhého stupně poplachu a zároveň požádal o vyslání dalších hasičských jednotek, neboť plameny ohrožovaly sousední transformátor a střechu elektrorozvodny," popsal situaci mluvčí.

Na místo byli přivoláni i specialisté z chemické laboratoře hasičů. "Únik transformátorového oleje však nebyl zaznamenán. Toto by měl následně potvrdit rozbor vzorků odebraných nejen přímo v místě požáru, ale také z nádrží v čistírně i z řeky Sázavy," sdělil mluvčí.

"Po ochlazení objektu byla rozvodna odvětrána přetlakovým ventilátorem a zkontrolována opakovaným měřením termokamerou," oznámil Gabriel. Po 14.00 už na místě zůstali kvůli dohledu jen místní dobrovolní hasiči, o šest hodin později si po závěrečném průzkumu objekt převzal zástupce firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy