Skrytá identita Haškovy mluvčí: Píše médiím, nikdo ji neviděl. Stopy vedou k odsouzené lobbistce

Domácí Domácí
19. 7. 2016 10:16
Za identitou mluvčí Lucie Proutníkové, která s médii komunikuje za hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška, se podle zjištění MF Dnes skrývá lobbistka Jana Mrencová. Mrencová i Hašek však o ničem neví. Mrencová je odsouzena k roční podmínce za uplácení novinářů. Komunikaci s Mrencovou ohledně tiskových zpráv potvrdila mluvčí Jihomoravského kraje Eliška Holešinská Windová.
Michal Hašek.
Michal Hašek. | Foto: www.michal-hasek.eu

Praha - Několik let s médii jménem Jihomoravského hejtmana Michala Haška mluvila Lucie Proutníková. Ta ale podle zjištění MF Dnes neexistuje a za jménem se skrývá odsouzená lobbistka Jana Mrencová.

"Netuším, kdo to je," odpověděl Hašek. Ještě před měsícem přitom za Haška Proutníková komentovala pro ČTK církevní restituce. "Stalo se historicky, že se objevují určité podvrhy," vysvětluje hejtman, jak mohlo k překvapivé situaci dojít.

Za identitou Lucie Proutníkové se má skrývat Jana Mrencová, které soud udělil podmínku za korupci novinářů. Žena, u jejíhož partnera si Hašek objednal za 400 tisíc korun z veřejných peněz marketingové služby před krajskými volbami.

Mrencová nařčení deníku odmítá. "To opravdu máte mylné informace. Já politiku nedělám," řekla.

Hašek tvrdí, že Mrencovou téměř nezná. Pouze připustil, že firma, kde Mrencová figurovala nebo figuruje, dělala mediální školení úředníků.

Podle MF Dnes Mrencová často řídí práci zaměstnanců jihomoravského hejtmanství, přestože na to nemá pověření. Komunikaci s Mrencovou ohledně tiskových zpráv potvrdila mluvčí Jihomoravského kraje Eliška Holešinská Windová.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy