Protokolář Klause má nabídku od Zemana, váhá s odjezdem

Martina Machová Martina Machová, Tereza Šídlová
8. 2. 2013 14:58
Kolem odchodu Jindřicha Forejta na post velvyslance ve Vatikánu se vyrojily vážné pochybnosti
Jindřich Forejt.
Jindřich Forejt. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Praha - Vláda sice schválila další várku změn na diplomatických postech, ale kolem jednoho z nejzajímavějších jmen seznamu se vyrojily vážné pochybnosti, jestli na velvyslaneckou misi nakonec odjede.

Hned několik na sobě nezávislých zdrojů totiž deníku Aktuálně.cz řeklo, že končící šéf hradního protokolu Jindřich Forejt zřejmě zůstane ve službách Klausova nástupce Miloše Zemana a nenastoupí jako nový velvyslanec ve Vatikánu.

A to přes to, že kolem Forejtovy nominace se vedla mezi prezidentem, premiérem a ministrem zahraničí dlouhá a delikátní vyjednávání. 

"Je to jedna z variant, která se zvažuje," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz, zda Forejt na Hradě pod Zemanem zůstane, předseda SPOZ Vratislav Mynář.

Zdroje ze sněmovní politiky a politického zákulisí se shodly, že za setrváním Jindřicha Forejta v Česku jsou osobní důvody, další zdroj, člověk dobře informovaný o dění kolem Miloše Zemana, pak přinesl i jiné vysvětlení. "Bude (Forejt) odmítnut Vatikánem," řekl Aktuálně.cz.

Forejt i Hrad mlčí

Sám Forejt Aktuálně.cz na přímou otázku nic nepopřel. Uvedl (jako v minulosti obvykle), že nebude sám nic komentovat, a odkázal na tiskový odbor Hradu.

Ten se zatím k možnému obratu nevyjádřil. "Kancelář prezidenta se v dané chvíli k personálním otázkám vyjadřovat nebude, nezlobte se," řekl Aktuálně.cz mluvčí Klause Radim Ochvat.

Diplomatické zdroje, které Aktuálně.cz oslovilo, informaci nepopřely, zároveň ji ani nepotvrdily.

Boj Klaus - Schwarzenberg

O Jindřicha Forejta svedl Václav Klaus s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem několikaměsíční souboj. Šéf české diplomacie totiž prezidentova muže nechtěl do Vatikánu původně pustit a ustoupil teprve nedávno. Ve středu pak Forejtovu nominaci stvrdila vláda.

Forejtovu cestu do Vatikánu mohou z formálního hlediska v tuto chvíli stopnout dvě instituce - buď jeho současný šéf Klaus, který svým podpisem jmenuje české velvyslance, nebo přijímací země. Vatikán - jak připomíná i citace jednoho z výše uvedených zdrojů - nemusí udělit nominovanému velvyslanci tzv. agrément, tedy souhlas, po kterém se ambasador může ujmout svého úřadu.

Neudělení agrémentu však v diplomatickém světě bývá vnímáno jako znamení velmi komplikovaného vztahu obou zemí.  

Forejt by nebyl prvním Klausovým spolupracovníkem, který by změnil po zvolení nového prezidenta své plány. O čtvrt roku například prodloužil své angažmá na Hradě Klausův kancléř Jiří Weigl, který se rozhodl, že Zemanovi pomůže v předání úřadu. 

 

Právě se děje

Další zprávy