Protikrizový plán nás spíše do krize uvrhne, tvrdí ČLK

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
23. 4. 2009 13:00
Lékaři protestují proti plánům z dílny ministryně zdravotnictví Filipiové
Šéf lékařské komory chce udělat vše pro to, aby návrh neprošel.
Šéf lékařské komory chce udělat vše pro to, aby návrh neprošel. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Vláda říká, že chce novými zákony pomoct zdravotnímu systému. Ve skutečnosti jde ale o dárek farmaceutickým firmám.

Tak ve čtvrtek komentoval šéf České lékařské komory Milan Kubek protikrizová opatření, která v době recese navrhuje ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová.

Novelu tří zákonů - o zdravotním pojištění, o pojišťovnách a o Všeobecné zdravotní pojišťovně - chválila v polovině března vláda. Příští týden by se měl návrh dostat na program sněmovny.

Vláda tak nahradí původní čtyři zákony, které už ve sněmovně neměly šanci na úspěch. A proto je nakonec stáhla.

Rychlá technokratická opatření

"Protikrizová opatření reagují na aktuální hospodářskou situaci. Ta se pochopitelně dotýká nejen státního rozpočtu, ale i zdravotního pojištění," vysvětluje první náměstek ministryně Marek Šnajdr.

Pojišťovny podle něj vybraly během prvního čtvrtletí letošního roku zhruba 98 procent toho, co minulý rok. Zdravotní plán ale počítal s pětiprocentním nárůstem. Podle Šnajdra tak české zdravotnictví přišlo o 10 až 11 miliard. A tyto peníze dnes musí hledat.

"Rychle proto přicházíme s technokratickými opatřeními. Chceme, aby si pojišťovny utáhly opasky, snížily náklady na úředníky a zrušily pochybné preventivní programy typu solné jeskyně," řekl Šnajdr. Zhruba tři miliardy, které se tak ušetří, by podle něj měly pojišťovny poslat na péči.

Dárek farmaceutickým firmám?

Podle České lékařské komory se v návrhu najde řada novinek, které jsou dobré a které Česku peníze skutečně ušetří. Proti několika věcem se ale šéf komory Milan Kubek ostře postavil.

"Například změna, která se týká cen léků, je naprosto nepochopitelná. Vláda říká, že chce novými zákony pomoc zdravotnímu systému. Ve skutečnosti jde ale spíš o dárek farmaceutickým firmám," řekl Kubek.

Zmražení plateb

Ke zmražení příspěvků na takzvané zaměstnance přistoupila vláda Mirka Topolának před dvěma lety. Zákon o zdravotním pojištění totiž předpokládá, že se státní příspěvky pojišťovnám budou zvyšovat podle růstu průměrné mzdy.

Loni tak zdravotnictví Topolánkovým zásahem loni "přišlo" o 3,5 miliardy, letos o 7. Batoh počítal s tím, že vláda prosadí další zákon, který by zmražení státního příspěvku prodloužil i do roku 2010. Tím by státní rozpočet na zdravotnictví ušetřil dalších 10 miliard korun.

Návrh Filipiové požaduje, aby se část těchto peněz zdravotníkům přece jen poslala: letos by mělo jít o 2,5 miliardy, napřesrok o 5 miliard. Pokud by její zákon neprošel, zdravotníkům by se to spíše vyplatilo, protože by v příštím roce dostali navíc 10 miliard.

O co jde: Doposud stát u každého léku, který směli lékaři předepisovat českým pacientům, stanovil dvě věci. Nejprve takzvanou maximální cenu léku - tedy hladinu, za kterou nesmí výrobce jít. A pak úhradu - to, co zaplatí za lék pojišťovna.

Úhrada léku se doposud rovnala nejnižší úhradě v jiné evropské zemi. Tím, že byla nízká, se farmaceutické firmy snažily co nejvíce snižovat ceny léků, aby se prodal právě ten jejich. České zdravotnictví tak za lék neplatilo více než kterákoli jiná země.

Podle novely by se měla úhrada stanovit na základě průměru tří nejnižších cen v Evropě. "I žák základní školy ví, že průměr tří čísel musí být nezbytně vyšší, než je nejnižší z oněch čísel. Změna způsobí navýšení výdajů Česka na léky o dvě až tři miliardy korun," odhaduje ekonomický poradce komory Jindřich Graf.

Pilulky v pytlíku

Komoře také vadí to, že se prodlouží doba, během které budou muset být ověřeny účinky každého léku na českém trhu. Zdravotnictví tak bude podle Kubka platit spoustu peněz za léky, o kterých se neví, jestli jsou skutečně efektivní.

"Na základě dosavadní praxe se jeví ideální doba dvou let," říká.

Nelíbí se mu ani nápad, že by se měla vydávat dělená balení léků. Místo krabičky léků se třemi platy by lidem nyní lékárník do sáčku odměřil tolik pilulek, kolik v dané chvíli potřebují. 

"S tím absolutně nesouhlasím. Lék nebude mít krabičku se jménem přípravku ani příbalový leták. To je ostatně v rozporu se zákonem o léčivech," upozornil Kubek.

Za důchodce o 516 korun měsíčně méně

Poslední věcí, proti které vystoupil, bylo zmrazení plateb za státní pojištěnce, tedy děti, důchodce a nezaměstnané. "Přijetím návrhu by došlo ke snížení příjmů systému veřejného zdravotního pojištění do konce příštího roku o 3,1 miliardy korun," říká Kubek. Stát by totiž do konce roku zaplatil za každého ze zhruba šesti milionů lidí o 516 korun méně.

Vláda tím podle něj možná pomůže stabilizovat státní rozpočet, ale naprosto destabilizuje systém zdravotnictví. "Problémy s tím vzniklé bude řešit vláda vzešlá z příštích voleb," řekl.

Navrhl proto změny a dopisem obeslal oba současné premiéry, šéfy parlamentních stran i poslance.

Předvolební boj?

Ministerstvo zdravotnictví zatím na připomínky reagovat nechce.

"Materiál bude na vládě až příští pondělí. S detaily bychom rádi nejprve seznámili správce jednotlivých kapitol, teprve posléze média," reagoval na dotaz Aktuálně.cz Jakub Haas z tiskového odboru ministerstva.

Ministerský náměstek Marek Šnajdr jen poznamenal: "Zdá se, že pak Kubek dnes nevystupuje jako prezident české lékařské komory, ale jako účastník předvolebního boje."

 

Právě se děje

Další zprávy