Protikorupční police zabavila majetek za 343 milionů

Domácí Domácí
4. 5. 2011 10:58
Hodnota je šestinásobně vyšší než za stejné období loňského roku
Foto: Jan Langer

Praha - Protikorupční policie přitvrdila v zabavování majetku získaného trestnou činností.

Za první čtvrtletí kriminalisté zabavili majetek v hodnotě 343,5 milionů korun, což je téměř šestinásobek částky získané za stejné období předešlého roku.

"Zajišťování výnosů je na Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování stále považováno za prioritní činnost při boji se závažnou hospodářskou trestnou činností," vysvětluje mluvčí útvaru Roman Skřepek.

Podle něj se policie zaměřuje na zabavení majetku pachatelů, který použije k odškodnění poškozených a je i nemalou finanční injekcí do státního rozpočtu.

Daňový podvod za půl miliardy

Mezi největší letošní případy protikorupční policie patří odhalení skupiny, která dlouhodobě krátila daně.

Devět mužů připravilo mezi roky 2008 a 2010 stát o 520 milionů korun. Policisté jim také zabavili majetek za více než 36 milionů korun.

Mluvčí protikorupční policie k případu uvedl, že obvinění působili ve vrcholných pozicích několika společností. Jednalo se zejména o jednatele, členy nebo předsedy představenstva.

Milion pro odcházející vedení

Finančně úspěšné tři měsíce ale měli i někteří dřívější pracovníci protikorupční policie. Ti si podle zjištění Aktuálně.cz pod vedením tehdejšího ředitele Libora Vrby rozhodli o přidělení mimořádných odměn za první čtvrtletí letošního roku v celkové výši jeden milion korun.

Kolik lidí přesně si tuto částku rozdělilo, policie tají, jisté ale je, že se vztahovala i na vrcholové funkcionáře služby.

Vedení protikorupční služby v čele s Vrbou přitom dlouhodobě čelilo kritice, že není schopno motivovat své podřízené k boji s úplatkářstvím a vážnou hospodářskou kriminalitou. Jeden z hlavních veřejně prezentovaných důvodů, proč Vrba a spol. museli odejít, bylo to, že služba pod jejich vedením nechytila žádnou "velkou rybu".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy