reklama
 
 

Šéf slovenské sněmovny kvůli plagiátorství neskončí, opozice odvolání neprosadila

21. 11. 2018 20:30
Slovenská opozice ve středu ve sněmovně neprosadila návrh na odvolání šéfa parlamentu Andreje Danka z funkce pro podezření z plagiátorství rigorózní práce, na jejímž základě získal Danko v roce 2000 titul doktora práv. Odvolání Danka z čela parlamentu v tajném hlasování podpořilo 61 poslanců, pro schválení návrhu byl potřebný souhlas nadpoloviční většiny 150členné Národní rady.

Slovenský list Denník N minulý týden napsal, že Danko ve své práci okopíroval rozsáhlé texty z učebnic a skript a že do ní nezařadil seznam použité literatury, byť na několika místech uvedl odkazy na některé využité zdroje. Někteří odborníci pak označili Dankovu práci za plagiát a kompilát. Plagiátorství v souvislosti s Dankovou kauzou odsoudilo například vedení Slovenské akademie věd.

"Plagiátor, podvodník a lhář nemůže být druhým nejvyšším ústavním činitelem, protože poškozuje dobré jméno Slovenska v zahraničí a umocňuje nedůvěru veřejnosti vůči státu a politikům, jež ho mají vést," řekla ve sněmovně při zdůvodnění návrhu místopředsedkyně parlamentu za nejsilnější opoziční stranu Svoboda a solidarita Lucia Ďurišová Nicholsonová.

Danko opakovaně řekl, že práci vypracoval sám, a hájil se i v úvodu rozpravy sněmovny o návrhu na jeho odvolání. "Opět se ukázalo, že vám nejde o Slovensko. Ničíte lidi bez rozsudku, stačí vám novinový článek," řekl Danko, který je také předsedou vládní Slovenské národní strany. Tvrdil rovněž, že rigorózní práce nemá parametry vědecké práce a může být vypracována i metodou kompilace.

Šéf slovenského parlamentu prostřednictvím svého mluvčího poskytl novinářům dokumenty z přípravy své rigorózní práce, které podle něj dokazují, že práce není plagiátem.

Danka se zastala nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie. Třetí koaliční strana Most-Híd minulý týden vyzvala Danka, aby v případu přijal "osobní rozhodnutí". Během jednání sněmovny Most-Híd ohlásil, že jeho poslanci se hlasování o odvolání šéfa parlamentu nezúčastní.

Kauzu možného Dankova plagiátorství odstartovalo rozhodnutí šéfa slovenské sněmovny, který po novinářských dotazech letos v září zakázal Univerzitě Mateje Bela (UMB) v Banské Bystrici dál zveřejňovat jeho rigorózní práci. Učinil tak poté, co se média začala zajímat o jeho vzdělání v reakci na plagiátorské kauzy v České republice, kvůli kterým v létě odstoupili dva ministři.

Později nechal Danko svou práci opět zveřejnit. Mezitím vyšlo najevo, že Dankova práce je prakticky totožná s obdobnou prací advokáta Daniela Pisáka, který ji na UMB obhájil v roce 2001. Pisák v reakci přiznal, že využil pomoci jiného studenta, kterého nechal připravit podklady, protože sám prý byl zaneprázdněn.

V době, kdy Danko získal titul doktora práv, závěrečné práce studentů vysokých škol na Slovensku ještě nepodléhaly kontrole pomocí speciálního software na odhalování plagiátů. Slovenský zákon o vysokých školách odebrat titul ani revidovat rigorózní řízení neumožňuje.

autor: ČTK | 21. 11. 2018 20:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama