Univerzita Karlova poprvé vzala absolventovi titul kvůli plagiátorství

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 11. 2018 18:43
Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima rozhodl o odejmutí dvou magisterských titulů absolventovi školy kvůli plagiátorství. Informoval o tom mluvčí UK Václav Hájek. Podle něj je to poprvé, kdy škola k odejmutí titulů z důvodu plagiátorství přistoupila.
Univerzita Karlova
Univerzita Karlova | Foto: Jakub Plíhal

Jde o absolventa Husitské teologické fakulty UK, který na této fakultě vystudoval dva programy. Obě diplomové práce obhájil loni 26. září. Přezkumná komise školy potvrdila, že jde o plagiáty, řekl Hájek.

Zástupci UK podle Hájka zjistili, že diplomové práce vznikaly bez průběžné spolupráce s vedoucím práce. To lze v daném kontextu chápat jako projev utajování skutečného postupu při zhotovení textu obou diplomových prací, řekl mluvčí.

Podle rektora se diplomové práce kontrolovaly v antiplagiátorských programech. V běžně používaném softwaru Theses byla shoda nízká, na nesrovnalosti ale ukázal další systém, který škola má, řekl Zima.

"Jakmile byl náznak, tak jsme to začali řešit hned," uvedl. Řízení o vyslovení neplatnosti vykonání obhajoby diplomových prací daného absolventa začalo podle mluvčího 12. července.

"Na základě uvedeného zjištění rektor UK došel k závěru, že je nepochybné a zcela prokázané, že absolvent v důsledku úmyslného a neoprávněného užití díla jiných osob hrubě porušující právní předpisy upravující ochranu duševního vlastnictví, při sepisování svých diplomových prací vědomě, záměrně, a přitom nepřiznaně převzal čili opsal podstatné části z jiné diplomové a rigorózní práce," sdělil Hájek.

Vedoucího práce podle rektora žádný trest nečeká. "Neshledali jsme nic, co by tam bylo zásadního a špatného," řekl Zima. Podkladem pro rozhodnutí o odebrání titulu absolventovi byly texty obou prací, stanovisko přezkumné komise a etické komise školy a výsledky antiplagiátorských systémů Theses a Turnitin, doplnil Hájek.

Na problematiku kvality závěrečných prací upozornila v červenci kauza plagiátorství bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) a bývalého ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD), kteří kvůli tomu rezignovali. Problém s diplomovou prácí měl letos také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), který v ní neuváděl zdroje u některých pasáží převzatých z knih. Všichni tři odevzdali své práce v době před rokem 2008, kdy se ještě plagiáty neodhalovaly pomocí speciálního softwaru.

Tituly se odebírají jen zřídka

O odebrání vysokoškolského titulu rozhodují vysoké školy v Česku zřídka. Od roku 2016 jim to sice umožňuje vysokoškolský zákon, většina škol ale zároveň používá softwary, které jim pomáhají odhalit plagiáty diplomových prací ještě před jejich obhajobou. Právě plagiátorství může být důvodem ke zrušení titulu. Vedle Univerzity Karlovy k tomuto kroku v posledních dvou letech přistoupila Mendelova univerzita v Brně.

Zástupci dalších vysokých škol většinou o žádných případech zpětného odebrání titulu nevědí. Za dobu platnosti aktuálního zákona, který to umožňuje, o tom v jednom případě rozhodla Mendelova univerzita. Šlo o případ z roku 2017, uvedl mluvčí školy Filip Vrána. Nedostatky odhalil systém Theses, kterým Mendelova univerzita v Brně kontroluje v současné době sto procent kvalifikačních prací.

Vysoké učení technické v Brně (VUT) odebralo diplom ještě ve správním řízení v roce 2014. Šlo o navazující magisterské studium absolventa se zaměřením na architekturu. Odhalení tohoto plagiátu nebylo dosaženo antiplagiátorským systémem, protože shoda nebyla v textové části práce, uvedla Stanislava Pokorná z VUT. Brněnská Masarykova univerzita podle novely vysokoškolského zákona, která to umožňuje, dosud neodebrala žádný titul.

Stejně i Vysoká škola ekonomická v Praze dosud neměla případ, kdy by se kvůli plagiátorství odebíral již udělený titul. Opisování se škola snaží zachytit před ukončením studia, uvedla její mluvčí Martina Mlynářová. "Případy plagiátorství se v určitých fázích studia (u přijímacího řízení programů, kde je požadována esej, nebo při předkládání závěrečných prací) na fakultách řešily a studenti za to byli i postihováni," doplnila.

Také na Univerzitě Pardubice (UP) dosud nebyl žádnému absolventovi kvůli plagiátorství titul odebrán. Škola ale používá kontrolní systém Theses až od letošního ledna, uvedla mluvčí univerzity Valerie Wágnerová. V roce 2016 odstoupil děkan dopravní fakulty UP Ivo Drahotský na vlastní žádost poté, co spolu s dalšími akademiky figuroval ve sporu o plagiátorství, které etická komise univerzity potvrdila. Stěžovatel upozornil na dva články ve sbornících, kde nebyl uvedený jako spoluautor, ačkoliv obsahovaly parafráze, grafy nebo obrázky vycházející z jeho práce.

Zatím nikdy nemusela podle mluvčích škol odebrat titul Ostravská univerzita, Univerzita Hradec Králové, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze ani Česká zemědělská univerzita v Praze.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy