Poradce Petříčka čelí obvinění z plagiátorství, měl opisovat od anglického historika

Domácí mp Domácí, mp
Aktualizováno 6. 12. 2018 18:08
Historik a prorektor Univerzity Karlovy pro vnější vztahy Martin Kovář čelí obvinění studentů postgraduálního studia, že opisoval ve svých publikacích z knih od anglického historika. O kauze informuje týdeník Respekt. Kovář je mimo jiné také externím poradcem ministra zahraničí Tomáše Petříčka. "Pokud by se podezření potvrdila, spolupráci bych ukončil," napsal Respektu Petříček. Sám Kovář podezření odmítá a univerzita se do vyšetření nechce k obvinění vyjadřovat.
Martin Kovář (vlevo), Michal Pullmann a Martin Stropnický
Martin Kovář (vlevo), Michal Pullmann a Martin Stropnický | Foto: ČTK

Na možné plagiátorství  tento týden upozornila trojice doktorandů z filozofické fakulty Marek Jandák, Tomáš Konečný a Ondřej Crhák. Na webové stránce spolku Ffabula zveřejnili obsáhlý dokument, ve kterém podrobně rozebírají podobnosti Kovářových textů s texty anglicky píšícího historika Cowarda.

Celý článek Respektu si můžete přečíst ZDE

Na podobnost textů narazili doktorandi náhodou. Tomáš Konečný při rešerši pro svou diplomovou práci o novověké Anglii narazil na nezvyklé podobnosti. Kniha Barryho Cowarda The Stuart Age: A history of England 1603-1704 z roku 1980 a publikace Martina Kováře Anglie posledních Stuartovců z roku 1998 se mu zdály velmi podobné.

Doktorandi poté vypracovali vlastnoručně analýzu, kterou zaslali v úterý fakultním a univerzitním orgánům. Svá podezření vznesli i na pravidelné schůzce studentů a vedení tří hlavních ústavů filozofické fakulty. "Reakcí ředitelů ústavů bylo mlčení a hrobové ticho," shrnul týdeníku Respekt úterní sešlost Marek Jandák.

Kovář podle studentů opsal poznámkový aparát z Cowardovy knihy v rozsahu více než 40 procent (v jedné z kapitol první knihy byly poznámky pod čarou identické dokonce v 32 z celkových 34 poznámek). "Zkoumáním Kovářových poznámek pod čarou jsme došli k tomu, že plagiátorství zde nebylo a nemohlo být pouhou nedbalostí, ale systematickým postupem práce," píše se v dokumentu.

Studenti porovnávali i Cowardovy knihy a Kovářovy publikace. "Ze srovnání tematicky shodných kapitol jasně vyplývá, že se shoduje i text. Martin Kovář ani neuvedl, že ve své publikaci cituje z vědecké publikace, čímž zatajil Cowardovo autorství a citace z jeho knihy pouze opsal i s odkazy na literaturu, ze které cituje původně Coward," tvrdí dále studenti. 

Martin Kovář obvinění studentů rozhodně odmítá. "Tvrdit něco takového na základě části jmenného rejstříku a části poznámkového aparátu je podle mého názoru přinejmenším neetické," řekl Kovář Respektu. Historik tvrdí, že v situaci, kdy se tématu věnuje jen několik autorů, nelze očekávat, že budou psát něco dramaticky odlišného.

Podnětem se nyní bude zabývat jak etické komise filozofické fakulty, tak univerzitní etická komise. Podle mluvčího Václava Hájka univerzita ani rektor Tomáš Zima do konce prošetřování záležitost nebude k nařčení vyjadřovat. Stejný postoj zastává také děkan Filosofické fakulty Michal Pullmann.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Snadnou kvalifikaci skokanů zvládl Koudelka i Polášek

V sobotním závodě Světového poháru skokanů na lyžích v Titisee-Neustadtu se představí Roman Koudelka i Viktor Polášek. Dnešní snadnou kvalifikaci, ze které postupovalo 50 z 51 skokanů, nezvládl pouze korejský reprezentant Sou Čche.

Koudelka předvedl výkon 129,5 metru a obsadil 26. místo, Poláškovi skok dlouhý 121,5 metru vynesl 40. příčku. První místo obsadil Rjoju Kobajaši z Japonska (137,5 m), zatímco sedmatřicetiletý veterán Sou Čche skočil pouhých sto metrů a jako jediný do závodu nepostoupil.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Na Brněnsku shořela průmyslová hala, škoda dosáhne možná až desítek milionů

Interiér průmyslové haly shořel dnes v Holasicích na Brněnsku. Požár dostali hasiči pod kontrolu za tři a půl hodiny, do večera ale halu rozebírali, aby zlikvidovali skrytá ohniska. Rozebírání bude pokračovat, vyšetřování může trvat i několik dnů. Nikdo nebyl zraněn, škoda bude v milionech, možná v desítkách milionů korun, řekl dnes ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči se o požáru dozvěděli v 6:15 a v 9:47 jej dostali pod kontrolu. V objektu zhruba 20 krát 40 metrů byla dřevovýroba a lakovna. "Shořel kompletně celý interiér, střední část stropu se propadla," řekl mluvčí.

Aktualizováno před 46 minutami

Při íránském raketovém útoku minulý týden bylo zraněno 11 amerických vojáků

Jedenáct amerických vojáků utrpělo zranění při íránském raketovém útoku z minulého týdne na základny v Iráku, na kterých Američané působí. Oznámilo to ve čtvrtek velení amerických ozbrojených sil. Původně USA tvrdily, že nikdo nebyl zraněn. Pentagon dnes následně v reakci na kritiku podle agentury Reuters zdůraznil, že se nesnažil bilanci zraněných tajit či tuto informaci zlehčovat, ale že vyhodnocování zdravotního stavu vojáků trvalo delší dobu.

Agentura AFP poznamenala, že americký prezident Donald Trump v televizním vystoupení po íránském útoku tvrdil, že žádný Američan nebyl zraněn.

Íránci vypálili rakety v odvetě za předchozí zabití íránského generála Kásema Solejmáního, kterého americké rakety na Trumpův rozkaz usmrtily u letiště v Bagdádu.

Mluvčí Pentagonu Jonathan Hoffman původní hlášení o žádných zraněných hájil a prohlásil, že aktualizovaná bilance byla zveřejněna jen několik hodin poté, co se o ní dozvěděl ministr obrany Mark Esper.

"Představa, že snahou bylo nezdůrazňovat informace o zraněných z důvodu nějaké beztvaré politické agendy neobstojí proti tomu, co vláda oznámila," řekl Hoffman s tím, že vládní činitelé jasně tvrdili, že Teherán se raketovým útokem pokusil americké vojáky zabít. Hoffman také dodal, že diagnóza zranění, jako je otřes mozku, trvá déle a že také požadavky na takové hlášení jsou odlišné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy