Poradce Petříčka čelí obvinění z plagiátorství, měl opisovat od anglického historika

Domácí mp Domácí, mp
Aktualizováno 6. 12. 2018 18:08
Historik a prorektor Univerzity Karlovy pro vnější vztahy Martin Kovář čelí obvinění studentů postgraduálního studia, že opisoval ve svých publikacích z knih od anglického historika. O kauze informuje týdeník Respekt. Kovář je mimo jiné také externím poradcem ministra zahraničí Tomáše Petříčka. "Pokud by se podezření potvrdila, spolupráci bych ukončil," napsal Respektu Petříček. Sám Kovář podezření odmítá a univerzita se do vyšetření nechce k obvinění vyjadřovat.
Martin Kovář (vlevo), Michal Pullmann a Martin Stropnický
Martin Kovář (vlevo), Michal Pullmann a Martin Stropnický | Foto: ČTK

Na možné plagiátorství  tento týden upozornila trojice doktorandů z filozofické fakulty Marek Jandák, Tomáš Konečný a Ondřej Crhák. Na webové stránce spolku Ffabula zveřejnili obsáhlý dokument, ve kterém podrobně rozebírají podobnosti Kovářových textů s texty anglicky píšícího historika Cowarda.

Celý článek Respektu si můžete přečíst ZDE

Na podobnost textů narazili doktorandi náhodou. Tomáš Konečný při rešerši pro svou diplomovou práci o novověké Anglii narazil na nezvyklé podobnosti. Kniha Barryho Cowarda The Stuart Age: A history of England 1603-1704 z roku 1980 a publikace Martina Kováře Anglie posledních Stuartovců z roku 1998 se mu zdály velmi podobné.

Doktorandi poté vypracovali vlastnoručně analýzu, kterou zaslali v úterý fakultním a univerzitním orgánům. Svá podezření vznesli i na pravidelné schůzce studentů a vedení tří hlavních ústavů filozofické fakulty. "Reakcí ředitelů ústavů bylo mlčení a hrobové ticho," shrnul týdeníku Respekt úterní sešlost Marek Jandák.

Kovář podle studentů opsal poznámkový aparát z Cowardovy knihy v rozsahu více než 40 procent (v jedné z kapitol první knihy byly poznámky pod čarou identické dokonce v 32 z celkových 34 poznámek). "Zkoumáním Kovářových poznámek pod čarou jsme došli k tomu, že plagiátorství zde nebylo a nemohlo být pouhou nedbalostí, ale systematickým postupem práce," píše se v dokumentu.

Studenti porovnávali i Cowardovy knihy a Kovářovy publikace. "Ze srovnání tematicky shodných kapitol jasně vyplývá, že se shoduje i text. Martin Kovář ani neuvedl, že ve své publikaci cituje z vědecké publikace, čímž zatajil Cowardovo autorství a citace z jeho knihy pouze opsal i s odkazy na literaturu, ze které cituje původně Coward," tvrdí dále studenti. 

Martin Kovář obvinění studentů rozhodně odmítá. "Tvrdit něco takového na základě části jmenného rejstříku a části poznámkového aparátu je podle mého názoru přinejmenším neetické," řekl Kovář Respektu. Historik tvrdí, že v situaci, kdy se tématu věnuje jen několik autorů, nelze očekávat, že budou psát něco dramaticky odlišného.

Podnětem se nyní bude zabývat jak etické komise filozofické fakulty, tak univerzitní etická komise. Podle mluvčího Václava Hájka univerzita ani rektor Tomáš Zima do konce prošetřování záležitost nebude k nařčení vyjadřovat. Stejný postoj zastává také děkan Filosofické fakulty Michal Pullmann.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší Trumpovo pravidlo nulové tolerance k migraci

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší nařízení z dob vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, které zavedlo "nulovou toleranci" vůči migrantům přecházející hranici mezi Mexikem a Spojenými státy ilegálně. V úterý o tom informovala agentura AP. Toto pravidlo vedlo k rozdělení tisíců rodin.

Úřadující ministr spravedlnosti Monty Wilkinson v nových instrukcích pro federální prokurátory uvedl, že ministerstvo se vrací ke své dřívější praxi, kdy se případy posuzovaly individuálně.

Politika "nulové tolerance" znamenala, že každý dospělý člověk chycený při ilegálním přechodu hranice měl kvůli tomu být trestně stíhaný. Děti nemohou být vězněny se svými příbuznými, a tak byly rodiny rozdělovány a děti byly posílány do zařízení spravovaných ministerstvem zdravotnictví. Takový osud potkal více než 5500 nezletilých, uvádí agentura AP. V roce 2018 bylo rozdělování zastaveno, ale i pak pokračovalo v menším rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy