Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost manželky údajného šéfa lihové mafie Radka Březiny proti lednovým prohlídkám v jejím bytě a osobním autě. Žena tvrdila, že s domnělou trestnou činností svého manžela, popisovanou v soudních příkazech, nemá žádnou spojitost.
Proto podle ní příkazy k prohlídkám porušují základní práva, zvláště právo na nedotknutelnost obydlí. ÚS stížnost označil za zjevně neopodstatněnou.
Ve stížnosti žena požadovala zrušení příkazů k prohlídce a vrácení zadržených věcí. Ústavní soudci by podle ní měli také do budoucna zakázat justici, aby dále porušovala její práva. Žádné z námitek ale ÚS nevyhověl, chyby nezjistil a odůvodnění příkazů považuje za výmluvné a dostatečné.
"Existuje-li předpoklad, že v předmětných prostorách jsou věci důležité pro trestní řízení, může být nařízena prohlídka, aniž by taková osoba měla k trestnímu řízení přímý vztah," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Jiřím Zemánkem. A podobný předpoklad podle soudců skutečně existoval.
Daňový únik za půl miliardy
Březinovou kauzou se zabývá Krajský soud v Olomouci, v pondělí začal s výslechy. Společně s bratrem Tomášem a dalším mužem se Březina zodpovídá ze skrytých zásob nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Daňový únik byl vyčíslen dohromady téměř na půl miliardy korun.
Po lednovém policejním zásahu bylo v případu takzvané lihové mafie obviněno dalších 15 lidí, a to včetně Březinovy manželky. Podle žalobců mohli na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun. Obě kauzy spolu souvisí, projednávat se ale budou odděleně, ačkoliv krajský soud usiloval o jejich spojení.
Březina čelí i podezření z toho, že z vazby nabídl policistovi desetimilionový úplatek a snažil se ovlivňovat svědky. Prý chtěl podplatit i žalobce a soudce.