Program Zemanovců: Jen to, co chce pan prezident

Martina Machová Martina Machová
6. 10. 2013 19:00
Druhý díl předvolebního rozhovoru s místopředsedou SPOZ Vladimírem Krulišem
Místopředseda SPOZ Vladimír Kruliš.
Místopředseda SPOZ Vladimír Kruliš. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Strana práv občanů - Zemanovci se před volbami drží myšlenek a slov svého ideového guru Miloše Zemana, jak je to jen možné.

Po volbách do žádné vlády nechtějí, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek stejně jako v případě Zemana patří i u Zemanovců k nechtěným osobám, zato Michal Hašek, se kterým se Zeman při svých návštěvách přátelsky zdraví, má jejich sympatie.

"Je schopnější manažer a člověk, který více zná realitu dne," líčí přednosti Sobotkova zástupce ve vedení strany zemanovský místopředseda Vladimír Kruliš.

O tom, jak si představuje povolební situaci a jak se Zemanovci chystají posílit či pokrátit prezidentské pravomoci, hovořil v rozhovoru pro Aktuálně.cz, jehož druhý díl přinášíme.

Aktuálně.cz: Počítáte s tím, že lídři vašich kandidátek jsou také kandidáty do vlády?

Už jsme několikrát řekli, že nechceme jít do vlády, protože jsme strana, která je na vzestupu a na začátku. Nechceme dopadnout jako Věci veřejné nebo zelení, kteří s velkou pompou šli do vlády a velmi rychle skončili. Není kam spěchat, minimálně jedno volební období bychom se měli učit a sledovat, jak to funguje.

A.cz: Proč vás jít volit, když se dobrovolně dopředu vzdáváte možnosti jít do exekutivy a prosadit svůj program?

Program se dá prosazovat i tak, že nejste ve vládě a podpoříte zákon nebo směr, který považujete za dobrý a který je ve shodě s vaším programem. Jakmile vytvoříte koalici, už jste vázáni k tomu, abyste hlasovali stejně, a už to není ta varianta, kdy si můžete dovolit prosadit jen to, co je ve vašem zájmu. To už je o kompromisu a na to máme ještě dost času.

Foto: Vojtěch Marek

A.cz: Nevytváří se tím něco jako "vyděračský potenciál"? Není transparentnější jít do vlády?

Nemyslím si, že by to nutně bylo špatně. Co říkáte, je jedna strana mince, ta druhá je, že když vstoupíte do vlády, tak musíte přesně držet styl a směr. A pak vznikají rozepře, které jsme viděli. Lepší cesta je podpořit jen to, co chceme. A rozhodně odmítám, že by to byl vyděračský systém. Podpoříme jen to, co je v souladu s naším programem. To po nás konec konců chtějí i voliči.

A.cz: Budete nějakým způsobem kádrovat ministry sociálnědemokratické vlády?

Myslím si, že to dost dobře nejde. Každý má zodpovědnost sám za sebe.

A.cz: Kancléř Mynář nedávno hovořil o svých výhradách k Bohuslavu Sobotkovi a Lubomíru Zaorálkovi. Máte vy s těmito jmény problém?

Osobně je neznám, na rozdíl od pana kancléře s nimi mám zkušenost pouze z médií. Nemyslím si, že je to dobrá cesta pro sociální demokracii, ale je to na jejím rozhodnutí, kterým směrem se vydá.

A.cz: Dovedete si představit, že by SPOZ podpořila vládu vedenou Bohuslavem Sobotkou? Hlasoval byste pro ni na vedení strany?

Já nemám osobní zkušenost ani animozitu k těmto pánům. Myslím, že Bohuslav Sobotka není nejlepší předseda sociální demokracie, ale je to můj názor jako Vladimíra Kruliše. Stejně pan Sobotka si nemusí myslet, že jsem dobrý místopředseda Zemanovců. Rámcově si nemyslím, že je to dobrá cesta, ale neříkám, že bych takovou vládu nepodpořil, protože jde o programové body a ne o osobní animozity k jednotlivým představitelům.

A.cz: Kdo by byl lepší předseda sociálních demokratů?

Pro mne pan Hašek.

A.cz: Proč?

Protože je schopnější manažer a člověk, který více zná realitu dne. Možná mám k němu i blíž, protože jsem z Brna, znám lidi kolem něj a myslím si, že to tam vede dobře a že je velmi slušný člověk.

A.cz: Není to spíš tím, že se dokáže se SPOZ na rozdíl od Sobotky dohodnout?

To si nemyslím, že je ten důvod. Konec konců, ukážou to i voliči pomocí preferenčních hlasů, protože oba pánové kandidují ve stejném kraji. Myslím si, že obecně se pan Hašek dokáže více dohodnout a více sází na program než na nějaké osobní vazby.

Předseda SPOZ Zdeněk Štengl
Předseda SPOZ Zdeněk Štengl | Foto: Vojtěch Marek

A.cz: Tedy také zastáváte názor, že premiérem by měl být ten, kdo získá více preferenčních hlasů než lídr strany?

Preferenční hlasy jsou výsledek rozhodování občanů. Proto existují. Je to jediný signál občana, koho si přeje, a myslím, že by to mělo být respektováno.

A.cz: Zdůrazňujete, že autorem programu je Miloš Zeman, je z jeho hlavy také bod, podle kterého by měl nejvyššího státního zástupce jmenovat prezident?

Ten program je z doby, kdy Miloš Zeman nebyl ještě kandidátem na prezidenta. Miloš Zeman je tím hlavním myšlenkovým nositelem, samozřejmě nezpracovával to do detailu, k tomu měl lidi kolem sebe. Nicméně souhlasím s tím, že by taková věc měla být zakotvena, aby nedocházelo k politickým tlakům.

A.cz: Proč by měl jmenovat nejvyššího státního zástupce prezident?

To není jen o tom, kdo by ho měl jmenovat, ale i o tom, kdo by ho měl navrhovat. Pokud si dobře pamatuji, měla by ho navrhovat vláda. A to už je dostatečnou zárukou, že to nebude jen o rozhodnutí prezidenta.

A.cz: Počkejte, teď tu máme vládu, která je odvozena jen z vůle prezidenta. Tato vláda by mohla podle toho, co píšete v programu, navrhnout prezidentovi nejvyššího státního zástupce. Kde je ta pojistka?

Dnes se bavíme o situaci, která se nestává často, nestala se dosud nikdy a pevně věřím, že už se nestane. Ano, vše má své pro a proti.

A.cz: V programu je na více místech posílení pozice prezidenta, i to si psal Miloš Zeman?

Nemyslím si, že by to bylo o posílení pravomocí prezidenta. Víte dobře, že si pan prezident dobrovolně některé pravomoci odebral. Vzdal se udělování milostí, amnestie, jmenování profesorů. Nemyslím si, že by Miloš Zeman nějakým způsobem chtěl zvednout své pravomoci. Tak, jak je to teď nastaveno, tak je to zcela v pořádku.

A.cz: Mnohé politické strany ve svých programech počítají s omezením či upřesněním pravomocí prezidenta zejména v souvislosti se jmenováním premiéra a určením některých lhůt. Souhlasili byste s ním?

Nemyslím, že bychom potřebovali omezovat pravomoci prezidenta. Strany neočekávaly, že budeme mít tak silného prezidenta. V současné době má prezident mandát téměř tří milionů občanů, což mu dává sílu, jakou žádný prezident neměl. Strany si neuvědomily, že na Hradě nebude sedět loutka a že bude někým, kdo dokáže projevit svůj názor. Chápu, že jistým stranám ve chvíli, kdy tam není ten, kterého si přáli, se může zdát jako hrozba.

Foto: Vojtěch Marek

A.cz: Takže to, co si Miloš Zeman sám uzme, pro to hlasovat budete, jinak byste změny nepodporovali.

Miloš Zeman využívá všech možností, jaké mu dává Ústava České republiky, což je zcela v pořádku, a vše, co činí, činí pro dobro naší republiky. Omezení je vedeno jen tím, že chceme oslabit prezidenta, protože se bojíme, že jeho moc je příliš veliká z pohledu ostatních stran. To není dobrá varianta.

A.cz: V programu máte jako bumerang se vracející spojení civilních tajných služeb do jedné. Proč k tomu chcete přistoupit?

Upřímně nevím, nejsem odborníkem na zpravodajské služby. Máme na to expertní komisi, určitě to má nějaké opodstatnění.

A.cz: Zaujalo mne totiž, že i zde zmiňujete větší kontrolu ze strany prezidenta. Měl by mít kancléř prezidenta, potažmo prezidenta s posílenou kontrolou spojených tajných služeb, bezpečnostní prověrku?

Kancléř by určitě měl mít bezpečnostní prověrku. V této chvíli, jak se vyjádřil pan prezident, ji nepotřebuje. Ale jsem si jistý, že až panu Mynářovi skončí předvolební marast, že je stále na cestách a dělá kampaň, tak ji určitě dodělá.

A.cz: Třeba ji už nebude potřebovat, když se stane poslancem. Co když se ale do sněmovny nedostane, budete po něm vyžadovat, aby si ji dodělal?

Jestli zůstane kancléřem prezidenta republiky, tak je to na úřadu, který bude zastávat, a SPOZ do toho nemá moc co mluvit.

A.cz: Jste jeho stranický kolega a on ve své funkci mimo jiné reprezentuje vaši stranu.

Není to věc, která by zasahovala do mých kompetencí. Pokud ji bude potřebovat k výkonu funkce předsedy kraje, tak ano, ale nic takového zákon nepožaduje.

A.cz: Je to značka a tvář strany, kterou reprezentujete. Neměl by ji mít už jen proto, aby se nehromadily dohady, že ji nemůže dostat?

Nechci spekulovat o povolebním vývoji. Není to ale věc, která by souvisela s výkonem jeho funkce ve Straně práv občanů.

A.cz: Kolik peněz uvolníte pro kampaň?

Chceme se vejít do 20 milionů korun.

A.cz: Máte rezervu, kdyby na poslední chvíli bylo potřeba přidat?

Jsem člověk, který pracuje od školy v reklamě, a jsem zvyklý držet rozpočty. Nikdy jsem je nepřekročil a nebude tomu tak ani teď.

A.cz: Jak bude koncipována kampaň? Viděla jsem billboardy se známkou, s nápisem stop Kalouskovi, co bude následovat?

To přichází, billboardy "stop Kalouskovi" byly v rámci petiční akce, ty skončily v srpnu. Jestli je někde nějaký zapomenutý...

A.cz: Tak to jich máte hodně zapomenutých.

Já ho neviděl dlouho, spíš jsou ty se známkou. Teď přecházíme do druhé fáze kampaně, což už je s našimi lídry. K tomu se váže část tisková, tedy inzerce, a internetová. Hlavní je kontaktní kampaň, všude po republice jezdí týmy našich dobrovolníků a studentů, mluví s občany, to je nejefektivnější kampaň, která stojí nejméně peněz.

A.cz: Máte nějaké ústřední heslo nebo hesla? Jak jste říkal, "zastavíme Kalouska" patřilo k jiné kampani.

Momentálně je heslo "Zastavili jsme Kalouska, volte Zemanovce". To je asi to, co jste viděla, to je aktuální heslo a o dalších krocích v rámci taktiky nemůžu mluvit. Pan Kalousek je jednoznačně náš největší názorový oponent. Je to reprezentant vlády, která tu byla. Chceme se vymezit proti této vládě a nepřejeme si, aby se tito lidé vrátili do vlády.

A.cz: Vystoupí Miloš Zeman v kampani na podporu SPOZ?

Určitě ne, Miloš Zeman je nadstranickým prezidentem. Jsou tu jen tři věci, které jsou propojené mezi námi, tedy, že je skutečně autorem myšlenek našeho programu, jako jediná strana v České republice můžeme používat jeho jména v názvu strany a veřejně deklaroval, že svůj hlas dá Zemanovcům.

A.cz: A známka?

Známka je grafický prvek. Ta známka existuje, je nejoblíbenější a nejpoužívanější známkou v České republice a ten slogan je pouze jeho výrok z března 2013.

A.cz: Není to zbytečný fígl?

Nebereme nic oklikou. Je to pokračování našeho grafického stylu, kdy jsme posílali korespondenční lístky s touto známkou. Myslím, že dávat na vědomí lidem, že Miloš Zeman je propojený… Vždyť to každý ví a ví to několik let. Miloš Zeman byl se Stranou práv občanů propojený v době, kdy nikdo netušil, že bude přímá volba prezidenta, natož že se stane prezidentem.

A.cz: Tak proč tedy nenapsat "Miloš Zeman nás podporuje" místo toho, že známka s Milošem Zemanem nás podporuje?

Miloš Zeman nás nepodporuje. Miloš Zeman dá hlas Zemanovcům. Miloš Zeman je stále občanem České republiky, který má hlas jako každý jiný, není to o tom, že by otevřeně podporoval Stranu práv občanů - Zemanovci.

A.cz: Chystáte nějaký speciální prvek v kampani?

Naším speciálním prvkem nikdy nebude žádná megalomanská akce jako přivezení nějaké superstar nebo rozlévání piva za pět korun. Tohle občané nepotřebují. Naším speciálním prvkem bude setkávání s občany, ale ne z podia. V takto velikém měřítku to nikdo nedělá.

A.cz: Můžete mi říci, kdo vám letos sponzoruje kampaň?

Z části používáme státní příspěvek na činnost strany, to je majoritní část nákladů, je to 8,8 milionů korun ročně, částečně z členských příspěvků, máme tři tisíce členů, a částečně z darů. V tuto chvíli nevím, s kým jsou podepsány smlouvy, ale zveřejníme to standardně podle zákona.

A.cz: Ale to se voliči dozví až za půl roku. Neměl by volič dopředu vědět, kdo stranu, kterou volí, sponzoruje?

Tak, jak je to napsané v zákoně, tak to plníme.

A.cz: A nechcete to změnit?

Je to na osobním rozhodnutí konkrétního dárce, který nám dá dar. Někteří s tím třeba budou souhlasit, někteří ne. Dokud nebudeme mít toto vyspecifikováno, nemůžeme zveřejňovat dárce bez jejich vědomí. Dokážu si představit, že některým by to mohlo vadit, protože mediální lynč je často velmi nepříjemný a časově náročný.

A.cz: Přijde SPOZ do sněmovny s návrhem, který by toto uzákonil?

Musíte se zeptat zákonodárců, kteří by ve sněmovně v tu dobu seděli. Nejsem lídr v žádném kraji.

A.cz: Ale jste místopředseda, tedy to můžete navrhnout stranickému vedení. Uděláte to?

Nemám nic proti tomu a myslím, že strana, která je transparentně financovaná, a my nikdy neměli žádný problém, tak nemá důvod něco takového nepodpořit.

 

Právě se děje

Další zprávy