Vídeň - Na údajné úplatky v souvislosti s očekávaným prodejem stíhaček Jas-39 Gripen české armádě před více než deseti lety byly připraveny skoro dvě miliardy korun.
Vyplývá to ze svědeckých výpovědí při vyšetřování případu kontroverzního rakouského lobbisty Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, kterými se zabývá nadcházející pondělní vydání magazínu profil, napsala v sobotu agentura APA.
Česko se nakonec rozhodlo nadzvukové stroje pronajmout.
Rakouský lobbista už je delší dobu podezříván z korupce při uzavírání smluv na stíhačky Jas-39 Gripen. Mark Cliff, poradce Mensdorff-Pouillyho britského partnera Timothyho Landona, prý o uplácení vypovídal před britským protikorupčním úřadem SFO.
Gripeny - vývoj
- 26. března 1997 - Vláda rozhodla, že místo ruských migů se koupí novější typy stíhaček. O přezbrojení se ucházely americké firmy McDonnell Douglas-Boeing (letouny F/A-18) a Lockheed Martin (F-16), britsko-švédské konsorcium British Aerospace-Saab (Jas-39 Gripen) a francouzská Dassault Aviation (Mirage 2000).
- 10. ledna 2001 - Ministerstvo obrany vyhlásilo výběrové řízení na nové víceúčelové taktické nadzvukové letouny. Postupně z něj odstoupily všechny firmy s výjimkou BAE Systems-Saab.
- 10. prosince 2001 - Kabinet rozhodl, že zahájí jednání s BAE Systems-Saab o dodávce stíhaček Jas-39 Gripen.
- 22. dubna 2002 - Vláda Miloše Zemana (ČSSD) jednomyslně schválila smlouvy o nákupu 24 stíhaček Jas-39 Gripen.
- 9. května 2002 - Sněmovna schválila návrh financování nákupu, senát jej ale zamítl a veto už sněmovna nepřehlasovala.
- 10. září 2002 - Vláda upustila od záměru nakoupit 24 nových stíhaček a rozhodla jednat s vládami dalších zemí o jiném řešení, například o pronájmu či koupi starších strojů.
- 17. prosince 2003 - Kabinet rozhodl, že zahájí jednání se švédskou vládou o pronájmu 14 stíhaček Jas-39 Gripen; vláda tak respektovala předchozí doporučení odborné komise.
- 9. dubna 2004 - Vláda schválila smlouvy o desetiletém pronájmu 14 gripenů,; podepsány byly v červnu 2004.
- 26. dubna 2005 - ČR oficiálně převzala od Švédska na čáslavské letecké základně prvních šest nových stíhaček Jas-39 Gripen; dalších osm letounů dostala do konce srpna.
- 20. února 2007 - Švédská televize odvysílala pořad o korupci, jež údajně provázela jednání konsorcia BAE-Saab o prodeji a následně o pronájmu letounů Gripen české armádě.
- - Korupce se údajně dopustil rakouský obchodník Alfons Mensdorff-Pouilly, který působil v ČR jako poradce BAE Systems. Britská policie jej kvůli korupci stíhala, společnost BAE Systems se ale dohodla s americkými a britskými úřady na pokutách výměnou za to, že vyšetřování skončí.
- - Vyšetřování kauzy bylo v ČR (ale i ve Švédsku či ve Švýcarsku) několikrát znovu otevřeno. Podezření z korupce se dosud neprokázalo.
- 14. listopadu 2010 - Premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že po skončení pronájmu v roce 2015 bude vypsán nový tendr. Uvedl též, že dokud do Prahy nedorazí všechny informace o údajném uplácení z doby kolem roku 2001, nemá firma dodávající gripeny šanci.
- 16. února 2011 - Ministerstvo obrany sdělilo, že v prosinci 2010 požádalo Francii, USA, Švédsko a konsorcium Eurofighter o předběžnou nabídku nadzvukových letounů.
- 30. ledna 2012 - Maďarsko se dohodlo se švédskou vládou na prodloužení pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen až do roku 2026.
- 1. února 2012 - Vláda rozhodla, že ČR se nevzdá nadzvukového letectva ani po roce 2015. Definitivní rozhodnutí o tom, jak stíhačky pro armádu zajistit, ale podle Nečase odložila na dobu, kdy se zlepší ekonomická situace.
- - Ministra obrany Alexandra Vondru (ODS) kabinet pověřil jednat se zástupci švédské vlády o možnostech "překlenovacího řešení" dalším provozováním 14 letounů Jas-39 Gripen.
- 25. července 2012 - Nečas uvedl, že ČR není v situaci, kdy by se při jednání o pokračování pronájmu stíhaček musela pod tlakem rozpočtových problémů podvolit postoji švédské strany.
- - Vondra dostal na exkluzivní jednání se Švédskem čas do konce listopadu. Zároveň ale MO začne ke stejnému termínu připravovat podklady pro případné výběrové řízení.
- 21. září 2012 - Ministr obrany Vondra jednal v Ostravě o gripenech se švédskou resortní kolegyní Karin Enströmovou. Poté oznámil, že poslední švédská nabídka českou stranu neuspokojila.
- 22. září 2012 - Rakouská média informovala o tom, že na údajné úplatky v souvislosti s nákupem gripenů před více než deseti lety byly připraveny skoro dvě miliardy korun. Odvolávají se na svědectví při vyšetřování Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, který ale vždy jakékoli nelegální aktivity odmítal.
Při jednom z jednání během roku 2001 údajně s účastníky schůzky Mensdorff-Pouilly hovořil o "pravděpodobné částce", pokud Maďarsko, Česko a Rakousko gripeny koupí.
Pro pět maďarských "třetích stran" mělo být na úplatcích vyčleněno 180 milionů šilinků (325 milionů korun), pro 20 českých 1,05 miliardy šilinků (takřka 1,9 miliardy korun) a pro čtyři rakouské 250 milionů šilinků (451 milionů korun).
Spolu s Českem se na pronájmu letounů dohodlo i Maďarsko.
Mensdorff-Pouilly vždy tvrdil, že se neúčastnil žádných nelegálních aktivit a že se cítí nevinný. V sobotu se k nejnovějším zprávám v médiích odmítl vyjádřit.
Z praní špinavých peněz, z falešné výpovědi a z předložení zfalšovaného důkazu zodpovídat před soudem v prosinci.
V letech 2000 až 2008 údajně získal celkem 12,6 milionu eur, které byly díky falešným smlouvám vyvedeny z britského zbrojního koncernu BAE Systems.
Peníze prý byly použity na úplatky pro lidi, kteří ve střední a východní Evropě měli vliv na zbrojní zakázky.