Více než deset let prodává Jan Kořínek na e-shopu žíravé bělidlo. Někdejší komunální politik ČSSD k němu v koronavirové pandemii začal přikládat příručky o tom, jak jeho pití může vyléčit covid či rakovinu. Podle odborníků je naopak chemikálie nebezpečná, její pití může stát lidi zdraví, a dokonce i život. Kořínkově firmě, která e-shop provozuje, se v roce 2020 znásobil zisk a vydělala milion korun. Její produkty doporučují dezinformátoři na Facebooku. Podnikání minulý týden rozkrylo Aktuálně.cz a HN.
Před pitím bělidla důrazně varují úřady, které mají chránit zdraví Čechů. Kořínkovo podnikání ale nepokutují, prohlašují, že to nespadá do jejich pravomocí. Stejně se k věci staví i ministerstvo zdravotnictví.
Na provozovatele e-shopu ale tento týden podala trestní oznámení Česká obchodní inspekce, která chrání spotřebitele. Případ teď bude řešit policie. "Česká obchodní inspekce může trestat v rámci přestupků jen formou pokuty. V kompetenci nemá trestné činy. Domníváme se, že toto znaky trestného činu naplňuje," uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.
Mluvčí zároveň upřesnil, že podle názoru inspekce jde o trestný čin ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty. Za ten by Kořínkovi mohlo hrozit až osm let vězení, protože bělidlo s návody na pití prodával i v nouzovém stavu.
Kořínek, který byl v letech 2014 až 2018 za ČSSD předsedou finančního výboru Prahy 16, trvá na tom, že nic nelegálního nedělá. "Bělidlo neprodáváme za účelem vnitřního užití. Nikoho k ničemu nenavádíme," řekl už dříve reportérům Aktuálně.cz a HN. "Já prodávám chemikálie a knihy," sdělil. Skutečnost, že k žíravině přikládá příručku, která látku propaguje jako lék, s tím prý nesouvisí.
Látka, o níž se jedná, je roztok oxidu chloričitého, který se používá jako bělidlo v papírenském a textilním průmyslu či jako dezinfekce vody. Ve světě jej ale řada lidí doporučuje jako lék pod zkratkou MMS nebo označením žlutá voda. Medicínské důkazy pro to ale nejsou.
Čeští policisté zatím podobný případ nevyšetřovali. "V obecné rovině se teď zabýváme tím, zda můžeme hovořit o naplnění skutkové podstaty některého z trestných činů," uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. "Činíme tak s plným vědomím, že popsané jednání považujeme za velmi nebezpečné ve vztahu k uživatelům," dodal.
Situaci komplikuje i to, že případné oběti pití bělidla se ani po zdravotních potížích obvykle nepřihlásí, dál věří léčivým účinkům chemikálie.
Úřady: do našich pravomocí to nespadá
Úřadům, kterým zákon ukládá chránit zdraví Čechů, Kořínkovo vysvětlení stačí. Státní zemědělská a potravinářská inspekce záležitost zkoumala déle než týden. Vyjádření zaslala až po vydání článku, v němž reportéři Kořínkův byznys popsali. Nabídky balíčků s kombinací bělidla a příručky, jak ho pít, pak z e-shopu zmizely. Ke každé objednávce samostatné chemikálie nad 500 korun ale obchod příručku přikládal, což avizoval velkým poutačem v hlavičce webu.
České překlady některých knih příznivců pití žíravé látky navíc Kořínkův e-shop doporučují. Potravinářská inspekce přesto poukazuje, že souvislost mezi prodejem chemikálií a materiály s doporučením k jejich konzumaci je problematické prokázat.
"Nabízené zboží nelze považovat za potraviny. Kontrola internetového prodeje zmíněných produktů tak nespadá do kompetence Státní zemědělské a potravinářské inspekce," tlumočí stanovisko vedení mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.
Podobně se k záležitosti staví Státní ústav pro kontrolu léčiv. Stranou stojí kvůli tomu, že u chemikálií má Kořínek popisek, že jsou určené k bělení textilu, nikoliv jako lék pro lidi. Totéž tvrdí infolinka e-shopu.
"Prodej chemikálií nespadá do působnosti Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Látky e-shop neprodává jako léčivý přípravek, ale jako chemikálie, které nejsou určené k použití lidem," prohlásila mluvčí ústavu Klára Brunclíková.
V USA hrozí obchodníkům s bělidlem doživotí
Čeští příznivci bělidla se na Facebooku sdružují v několika skupinách. Jedna z nich má téměř tři tisíce členů, kteří se vzájemně odrazují od očkování a diskutují třeba o léčbě rakoviny zmíněnou látkou. A debatují o podávání bělidla dětem. Další stovky lidí komunikují pomocí mobilní aplikace Telegram.
Reportéři kontaktovali i ministerstvo zdravotnictví vedené Vlastimilem Válkem (TOP 09) s dotazem, zda bude hledat řešení Kořínkova byznysu s chemikálií. V minulosti před pitím bělidla opakovaně varovalo. Teď ale proti obchodníkům zakročit odmítlo. "Ministerstvo doporučuje užívat na léčbu covid-19 jen schválená léčiva," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz mluvčí Ondřej Jakob.
Česko přitom není jedinou zemí, která tento problém řeší. Ve Spojených státech hrozí skupině obchodníků s bělidlem doživotní trest vězení. Federální vláda proti jejich byznysu zasáhla právě v souvislosti s pandemií koronaviru, při které se tamním obchodníkům s oxidem chloričitým znásobily zisky.
Kořínkův e-shop ale běží dále. Nejnověji v hlavičce webu poutá koupí nové knihy dezinformátora Andrease Kalckera, slibující rady k léčení covidu bělidlem. Kalckera loni na podzim obvinily argentinské úřady z prodeje falešných léků a nelegálního praktikování medicíny - s možným trestem až 25 let vězení.
Stalo se tak po smrti pětiletého chlapce v srpnu 2020. Podle Kalckerovy rady mu rodiče podávali bělidlo, protože věřili, že léčí covid. Dítě poté zemřelo. Irská televizní stanice RTÉ navíc už v roce 2015 zveřejnila, že Kalcker používal falešný diplom zakoupený na internetu, aby se mohl vydávat za odborníka.