"Doufám, že ty hovada všechny pověsí." Prodavač pasty pro koně vyhrožuje novinářům

Lukáš Valášek Lukáš Valášek
20. 1. 2022 14:43
Nejprve redakce Aktuálně.cz odhalila, jak milionem zadlužený malíř pokojů Jakub Netík nelegálně prodává odčervovací pastu pro koně a odrazuje lidi od vakcín proti koronaviru. Netík reagoval odvysíláním videa na Facebooku, kde mluvil o pověšení hned několika skupin lidí. Jeho aktivity začal prověřovat úřad pro kontrolu léčiv. Za nelegální prodej mu hrozí pokuta 20 milionů korun.
Muž zveřejnil výhrůžky v reakci na článek Aktuálně.cz. Text rozkryl, jak nelegálně prodává pastu pro koně tisícům svých sledujících na webu. | Video: Facebook / Jakub Netík

Tisícům svých fanoušků na Facebooku nabízí Jakub Netík videa, v nichž se prezentuje jako silně věřící člověk. "Miluju lidi a miluju Boha," vykládá při svém vysílání z auta, když se sledujícím pokouší prodat ivermektin, odčervovací pastu pro koně. Slibuje také další údajný lék - bělidlo. Tvrdí, že oba přípravky pomáhají léčit covid, na rozdíl od očkování, které dle Netíka lidi zabíjí. To je ale v přímém rozporu se všemi podloženými vědeckými studiemi.

Aktuálně.cz popsalo nelegální činnost malíře pokojů minulý týden. Upozornilo také, že lidé, kteří zmíněné přípravky při závažném průběhu covidu berou, mohou ohrozit svůj život. Veřejně přístupné databáze uvádějí, že Netík má milionové dluhy, neplatil výživné na své tři děti a dvakrát se u soudu neúspěšně pokoušel oddlužit. To ale nevyšlo, protože neplnil podmínky soudu a přes výzvy insolvenčního správce si nenašel práci.

V reakci na zjištění Aktuálně.cz natočil Netík další video, o lásce k lidem ale nemluvil. Výhrůžkami zahrnul redakci Aktuálně.cz, expremiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše či slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou.

"Bakala, Aktuálně.cz, Babiš, Soros, tohlencto. Neskutečný. A nikomu se nic neděje. (…) Čaputka, tady ta zmije. Já doufám, že to, co někdo vyvěsil - norimberský proces 2 - je pravda a že tady ty hovada všechny pověsí. Doufám, že se tak stane," uvedl ve videu, které na Facebooku živě odvysílal pro více než pět tisíc sledujících.

Prohlásil, že údajná zrada národa by se měla trestat nejvyšším trestem a že na autora článku dojde také. Video krátce po přenosu ze svého auta smazal. Aktuálně.cz jej ale získalo od lidí, kteří ho zálohovali. 

Netík také své fanoušky vyzval, aby autora textu našli na sociálních sítích a "poděkovali mu". Později uveřejnil příspěvek, ve kterém novináře vyzval k souboji v kleci.

Netíkovy obchody prověřují kontroloři

V reakci na informace Aktuálně.cz spustil Státní úřad pro kontrolu léčiv kontrolu Netíkových obchodů s ivermektinem. "Vnímáme to jako podnět, který prošetříme," uvedla mluvčí Klára Brunclíková.

Ústav i další experti před užíváním přípravku už loni na jaře varovali. Podle nich hrozí předávkování, které je pro tělo toxické. Především ale jeho účinnost proti covidu žádná věrohodná studie nepotvrdila. Aktuálně.cz už takový případ v souvislosti s Netíkem popsalo.

Ve svých aktivitách hodlá Netík pokračovat. Alespoň podle dalšího videa, které zveřejnil ve středu. "Rozmlouvám lidem vakcínu, protože je nebezpečná a zabíjí," pronesl s tím, že je připravený "se jít obětovat" a stanout před soudem. Zároveň se označil za "posla Boha".

V posledním publikovaném videu se zastal další dezinformátorky Jany Peterkové. Své fanoušky vyzval, aby ji podpořili, hromadně přišli k soudu a bombardovali soudce e-maily. "Vy jste Bič Boží, udeříte a ono se to prolomí," prohlásil Netík.

Peterková šířila na sociálních sítích lež, že v domově pro seniory v Měšicích u Prahy zemřelo po očkování proti koronaviru několik klientů. Městský soud v Praze minulý čtvrtek nepravomocně vyhověl žalobě organizace, která se o seniory stará. Peterková se musí omluvit, zaplatit čtvrt milionu korun jako náhradu škody a videa smazat. K soudu nepřišla a údajně se hodlá odvolat.

Za nelegální prodej Netíkovi hrozí pokuta až 20 milionů

  • "Léčivé přípravky s obsahem léčivé látky ivermectin nelze volně prodávat na internetu, jedná se o neoprávněné zacházení s léčivými přípravky, za které lze udělit pokutu až 20 milionů korun," konstatovala mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Klára Brunclíková.
  • Za rok 2021 SÚKL udělil 22 pokut za nelegální zacházení s léčivými přípravky v součtu za 1,731 milionu korun. Čtyři případy se týkaly právě ivermektinu.
  • Od letoška má instituce také pravomoc nařídit poskytovatelům internetového připojení, aby zamezili provoz internetovým lékárnám, které ivermektin, ale i další léky nelegálně nabízejí. Fungují ze zahraničí. Prodej na sociálních sítích ale nová pravomoc podchytit nedovede.
Muž tvrdí, že jde o boj s covidovou totalitou, na sociálních sítích ale zveřejňuje číslo účtu a žádá lidi o peníze, říká redaktor Aktuálně.cz. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

První odhady australských voleb ukazují, že opozice zřejmě odstaví od moci vládnoucí kabinet

Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ukazují to projekce australských televizních stanic. Výsledek dnešních parlamentních voleb je zatím nejistý a zřejmě bude velmi těsný, Morrison ale s největší pravděpodobností nebude mít dost křesel na to, aby mohl sestavit vládu i pro čtvrté volební období. Dosavadní sčítání hlasů naznačuje, že lidé tentokrát více volili i menší politické strany.

Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ). Dnešní průzkum společnosti Newspoll přisuzoval labouristům podporu 53 procent hlasů.

Morrisonova koalice nyní ve 151členné Sněmovně reprezentantů drží nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit. Morrison slíbil, že pokud bude znovuzvolen, jeho vláda sníží daně a zmírní tlak na růst životních nákladů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hermannová se Štochlovou jsou na písku v Kusadasi ve čtvrtfinále

Plážové volejbalistky Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou porazily na turnaji série Pro Tour Challenge v Kusadasi v prvním kole play off Italky Margheritu Bianchinovou a Claudii Scampoliovou 21:17, 23:21 a postoupily do čtvrtfinále. V tureckém přímořském středisku dosud neztratily ani set a zvýšily šance na účast na červnovém mistrovství světa v Římě.

České jedničky po vítězství ve skupině potvrdily dobrou formu i proti Italkám. První set získaly díky čtyřem bodům v řadě od stavu 17:17, ve vyrovnanější druhé sadě sice neproměnily tři mečboly, ale čtvrtou šanci na ukončení zápasu už využily. K vítězství si pomohly sedmi esy.

V odpoledním čtvrtfinále se Hermannová se Štochlovou utkají s osmým nasazeným německým párem Sandra Ittlingerová, Isabel Schneiderová. Bez ohledu na výsledek už je jasné, že při čtvrtém startu na okruhu vylepší společné maximum, kterým je květnové deváté místo z Dauhá. V Turecku neskončí hůř než páté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy