Proč někde zvítězí ČSSD a jinde ODS? Určí to peníze

Petr Holub
27. 5. 2010 15:05
Jak dopadnou volby? Aktuálně.cz vám v unikátním přehledu ukáže, na co byste se měli připravit
Tajemné obálky. Zase to rozhodnou.
Tajemné obálky. Zase to rozhodnou. | Foto: Ludvík Hradilek

* Jak dopadnou volby? Aktuálně.cz vám v unikátním přehledu ukáže, na co byste se měli připravit

Praha - O příští vládě rozhodnou ekonomické zájmy zaměstnanců a živnostníků. V krizi to platí víc, než v minulých dobách.

Pravice v čele s ODS sází na živnostníky a malé podnikatele. Proto i v dobách krize zaručuje, že se nezvýší daně a dokonce se některé sníží. Pokud se bude šetřit, tak na sociálních výdajích.

Levice reprezentovaná především ČSSD sází na slib, že se neomezí dávky ani ochrana zaměstnanců, podpora rodin se bude dokonce zvyšovat. Vyšší příjmy zajistí vyšší daně firem a bohatých.

Podnikatelů je víc, než myslíte

Rozdělení voličské přízně zhruba na polovinu zajišťuje sociologický fakt, podle kterého má malou firmu či živnost každý třetí práceschopný Čech. K tradiční klientele pravice se přidávají zaměstnanci ve městech s dobrými platy.

Rozdělení přízně Čechů podle ekonomických preferencí dokumentují i volby před čtyřmi lety. Stejně jako tehdy, ani letos se nemusí pravicové strany bát o vítězství v regionech s vysokým podílem podnikatelů.

Většinu má jistou u víc než milionu voličů v Praze a blízkém okolí, stejně volby dopadnou v Liberci, Hradci Králové, Táboře, Českých Budějovicích a zřejmě také v Brně.

Na dobrý výsledek může pravice spoléhat na venkově se silným zázemím živnostníků v severovýchodních a jižních Čechách, případně na Zlínsku a Valašsku. Ani těžké krizové časy nezmění jejich přesvědčení, že se o sebe dokážou postarat sami.

Málo práce, hodně levice

Levice dominuje tam, kde je málo práce a kde přitom lidé spoléhají, že je někdo zaměstná.

V období krize ji proto tím spíš zvolí v hornických okresech pod Krušnými horami (Most, Chomutov, Sokolov), v hlavní baště těžkého průmyslu na Ostravsku i mezi kovozemědělci na Vysočině a Hané.

Kouzlo sociálního bezpečí před čtyřmi lety nefungovalo v prosperujících průmyslových centrech, jakými jsou Mladá Boleslav, Kolín, Ústí nad Labem, Pardubice, Plzeň a Olomouc. Lidé tam podnikají jen v omezené míře, přesto mají dost vysoké výdělky, aby uvítali pravicový slib nízkých daní.

Levice paradoxně uspěla v okrese Jeseník, kde je relativně vůbec nejvíc živnostníků. Jde však z velké části o dřevaře a zemědělce, kteří se nechávají najímat jako OSVČ na sezónní práce a v zimě se přihlásí o podporu v nezaměstnanosti. Proto reagují na levicové sliby sociálních jistot.

Jesenický vzor následovaly zemědělské okresy na jih od Prahy (Příbram, Benešov, Kutná Hora) a Znojemsko.

Rozhodnou Plzeň, Pardubice a Karlovy Vary

Pravice se nemusí bát o podporu v automobilových centrech Mladé Boleslavi a Kolíně, které krizi přežily bez velkých potíží. O volebním výsledku ale rozhodne, do jaké míry udrží podporu v Plzni, Ústí nad Labem, Pardubicích a Olomouci.

Levice kromě snahy znovu ovládnout průmyslová centra sází na to, že o nezbytnosti sociální podpory přesvědčí živnostníky také jinde než na Jesenicku a na jihu středních Čech. Největší šanci vylepšit výsledek má na Karlovarsku.

Jen do určité míry platí pravidlo, že levici pomáhají sliby vyšších důchodů a že vítězství pravice zajistí sázka na mladé a jejich nezadluženou budoucnost.

Mezi deset okresů s největším podílem penzistů patří i Jablonec nad Nisou, Náchod a Písek s vysokým počtem podnikatelů. Pravici přirozeně volí i jejich rodiče.

Vedle okresů Praha-východ a Praha-západ mají nejmladší obyvatelstvo na Tachovsku a Chomutovsku, kde levice dosahuje vůbec nejlepší výsledky.

 

Právě se děje

Další zprávy