Pro bezdomovce v Praze bude jezdit zvláštní ambulance

pra
23. 5. 2008 13:03
Praha má plán, jak na bezdomovectví
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Radní hlavního města Jiří Janeček představil akční plán, jak pomoci pražským bezdomovcům. Podle něj by měla krom jiného začít fungovat mobilní ambulance lékařské pomoci či tzv. Job místa, kde by lidé bez domova mohli získat práci.

Obyvatelům metropole by pak měla sloužit bezplatná telefonní linka, kam by se mohli obrátit, kdyby měli s bezdomovci problém.

"Plán má preventivní část, která má pomáhat s problémy dříve, než se lidé ocitnou na ulici. Větší část se ale zabývá pomocí bezdomovcům k návratu do běžného života," řekl k projektu radní pro sociální oblast Jiří Janeček.

Ten chce dokument předložit nejdříve ke schválení sociálnímu výboru a poté Radě hlavního města Prahy.

Cizí vzory

Podle Janečka hledala Praha inspiraci hlavně v Rakousku, Německu, Francii a Kanadě, kde podobné projekty úspěšně fungují.

Město se inspirovalo třeba jednotnou evidencí bezdomovců. "Evidenci si vede většina organizací, které se touto problematikou zabývají. Chybí ale propojení mezi těmito subjekty, aby mohla být pomoc cílenější a efektivnější," vysvětluje Janeček.

Čtěte také: Praha vytvoří evidenci bezdomovců

Podle akčního plánu by měly ještě letos vzniknout pilotní projekty - mezi nim zmíněné mobilní ambulance lékařské pomoci, Job místa či úklidový tým a sociálně prevenční tým. "Vše bude záležet ale na tom, kdy a v jaké konečné formě bude tento návrh schválen," podotýká Janeček.

Jaké akce se slibují

Ve zpustlém sadu nad Botičem bydlí ve stanech několik bezdomovců.
Ve zpustlém sadu nad Botičem bydlí ve stanech několik bezdomovců. | Foto: Ondřej Besperát

Mobilní ambulance by měla bezdomovcům poskytnout přístup k lékařské péči, kterou řada z nich kvůli svému špatnému zdravotnímu stavu potřebuje.

Čtěte také: Bezdomovec zemřel u nemocnice. Policie stíhá lékařku

Problematikou zaměstnávání se například bude zabývat vytvoření mobilních pracovních stanovišť. V jejich rámci by se lidé bez přístřeší měli možnost pod dohledem terénních pracovníků zapojit do úklidových prací.

Z lidí, kteří by se osvědčili, by byl vytvořen úklidový tým, který by se staral o čistotu města na kritických místech metropole.

Máte problémy s bezdomovci? Zavolejte městu

Vzniknout by také měla bezplatná telefonní linka.

"Prostřednictvím Centra integrované pomoci bezdomovcům by měly být podněty z linky předávány terénním pracovníkům a dalším složkám," uvedl radní Janeček.

Reflektory zhasly, hudba ztichla a někteří stále neodešli. Nemají prý kam.
Reflektory zhasly, hudba ztichla a někteří stále neodešli. Nemají prý kam. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Další složkou projektu bude specializovaný sociálně-prevenční tým, který se bude zabývat zejména problémy, které mají lidé s placením nájemného. "Chceme tím získávat potřebné informace, abychom mohli včas předejít případnému nárůstu lidí bez přístřeší," upřesnil Janeček.

Čtěte také: Pražští bezdomovci budou bydlet na lodi

Projekt počítá také s tím, že přibude terénních pracovníků.

Bezdomovec není alkoholik

Akční plán byl ve čtvrtek projednán i na první Mezinárodní konferenci o bezdomovectví v Praze. Téměř 180 odborníků se zde shodlo na tom, že zatím neexistuje recept na vyřešení problému bezdomovectví. Je však možné alespoň najít řešení v oblasti prevence nebo následné pomoci.

"Je dobře, že se Praha této problematice takto věnuje. Je to problém, kterým se zabývá celá Evropa," řekl Freek Spinnewijn z Evropské federace národních sdružení pracujících s bezdomovci.

Do stanů se nakonec směstnalo přes sto padesát bezdomovců, dalších čtyřicet - jako třeba tito dva - už muselo být odmítnuto. Dnes by se proto měly na Letné postavit čtyři další stany.
Do stanů se nakonec směstnalo přes sto padesát bezdomovců, dalších čtyřicet - jako třeba tito dva - už muselo být odmítnuto. Dnes by se proto měly na Letné postavit čtyři další stany. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Podle něj je potřeba vyvrátit řadu mýtů, které zkreslují pohled veřejnosti na problematiku bezdomovectví. "Není totiž pravda, že podle většinového názoru veřejnosti je bezdomovec většinou muž středního věku závislý na alkoholu nebo drogách. Struktura bezdomovců se velmi změnila. Stále častěji jsou vidět mezi bezdomovci ženy, rodiny nebo dokonce rodiny s dětmi," popisuje Spinnewijn.

Vyvrací též domněnku, že se vyspělejším společnostem podařilo snížením procenta chudých snížit i počet lidí bez domova. "Je to podle našich zjištění právě naopak. Proto je důležité se touto problematikou zabývat," konstatoval Spinnewijn.

Čtěte také: Pod magistrálou vyrostou buňky pro bezdomovce

 

Právě se děje

Další zprávy