Praha - Přízemní ozon, který podle výzkumu amerických vědců vede k vyšší úmrtnosti, už několik let po sobě ohrožuje většinu Čechů. Vloni bylo vysokým koncentracím v ovzduší vystaveno 85 procent obyvatel.
Přízemní ozon je jedinou důležitou škodlivinou, které vloni v českém ovzduší neubylo, nýbrž přibylo. Díky příznivějším klimatickým a rozptylovým podmínkám klesly koncentrace prachu, dusíku či síry.
"Znečištění ovzduší přízemním ozonem je v roce 2007 jediným významným ukazatelem kvality ovzduší, u kterého nastalo meziroční zhoršení," konstatuje se ve zprávě o stavu životního prostředí, kterou ve středu projednala vláda.
V roce 2006 bylo přízemnímu ozonu vystaveno o sedm procent Čechů méně. Loňské hodnoty se vrátily na úroveň roku 2005, kdy letní fotochemický smog, jak se ozonovým emisím také říká, dýchalo rovněž 85 procent lidí. Letní smog tak patří mezi škodliviny, které dlouhodobě ohrožují nejvíc lidí.
Mohou za to auta. A Slunce
Přízemní ozon vzniká složitou chemickou reakcí, kterou musí doprovázet intenzivní sluneční záření.
Jelikož k jeho vzniku jsou zapotřebí i oxidy dusíku, které vypouštějí i auta, přičítá se zvýšený výskyt fotochemického smogu zejména rozvoji automobilismu. Ozon ovšem vzniká například i v blízkosti rafinérií.
Kvůli ozonu mohou mít lidé dýchací potíže, mohou je pálit oči, být malátní, snižuje se i obranyschopnost organismu. Ohroženi jsou zejména starší lidé, děti nebo astmatici a alergici.
Ohrožuje hlavně starší lidi
Tři vědecké americké týmy před časem došly nezávisle na sobě k závěru, že zvýšené znečištění ozonem vede k vyšší úmrtnosti.
"Existuje jasný vztah mezi krátkodobými úrovněmi ozonu a úmrtností, zejména v souvislosti s kardiovaskulární soustavou a dýchacími potížemi," uvádí jedna studie.
Nejvíc úmrtí zaznamenali američtí vědci v letních měsících u starších lidí. Méně mrtvých je ve městech, která jsou dobře vybavena klimatizovanými prostorami.
Česko má výhodné podmínky
Česko má podle Českého hydrometeorologického ústavu pro vznik letního ozonu "vhodné" podmínky. A pokud vane jihozápadní vítr, dostává se nám do země ještě fotochemický smog z Bavorska, kde je hustá silniční doprava.
"V roce 2007 byl ozon měřen na 72 lokalitách, z nichž na 47 byl překročen cílový imisní limit pro zdraví lidí za tříleté období 2005 až 2007. Nejvyšší hodnoty byly naměřeny v horských oblastech," uvádí se v ekologické zprávě, kterou ve spolupráci s hydrometeorologickým ústavem a dalšími institucemi zpracovala Česká informační agentura životního prostředí CENIA.
Letní fotochemický smog má negativní dopad i na vegetaci včetně zemědělských plodin. Ozon narušuje funkci buněk, což přerůstá v poškození listů a jehličnanů a životně důležitých procesů.