Studie: Špinavý vzduch ve městech loni zabil 2500 Čechů

Pavel Baroch
13. 10. 2008 23:49
Počet alergií u dětí se za deset let zdvojnásobil
Auta, která zabíjejí. Mikroskopickým prachem z výfuků
Auta, která zabíjejí. Mikroskopickým prachem z výfuků | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ovzduší znečištěné mikroskopickým prachem se loni mohlo podílet na předčasném úmrtí až dvou a půl tisíců Čechů.

Vyplývá to z pravidelné zprávy o stavu životního prostředí, kterou ve středu projedná vláda.

Podle odborného odhadu, který vychází z údajů o koncentracích drobných částic prachu ve městech, se počet zemřelých zvýšil o 2,4 procenta. Vloni přitom podle Českého statistického úřadu zemřelo celkem 104,6 tisíc lidí.

Studie upozorňuje, že na znečištěné ovzduší "neviditelným" prachem doplatili nejvíce lidé, kteří žijí v oblastech s velkou koncentrací průmyslu a hustou automobilovou dopravou.

"Vzhledem k rozmezí průměrných ročních koncentrací této škodliviny v různě zatížených městských lokalitách se podíl předčasně zemřelých mohl pohybovat od nehodnoceného počtu v lokalitách bez dopravní zátěže až po 12 procent v nejvíce průmyslem a dopravou zatížených lokalitách," uvádí se v dosud nezveřejněné zprávě, kterou má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Karcinogenní ovzduší dýchá polovina obyvatel

Zpráva rovněž upozorňuje na to, že na většině stanic jsou překračovány limity pro rakovinotvorné látky.

Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu.
Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu. | Foto: Ludvík Hradilek

"Cílový imisní limit stanovený pro karcinogenní polycyklický aromatický uhlovodík benzo(a)pyren je přes určitý pokles měřených hodnot v roce 2007 dlouhodobě překračován na většině měřicích městských stanic," uvádí se v analýze, kterou ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem a dalšími expertními institucemi zpracovala Česká informační agentura životního prostředí CENIA.

Studie varuje, že i nejnižší roční průměrné koncentrace rakovinotvorného benzo(a)pyrenu, naměřené stanicí ve Žáru nad Sázavou, jsou dvojnásobné oproti "čisté" oblasti v Košeticích, která slouží pro srovnání s ostatními místy.

"Významná je i skutečnost, že zatímco na městských stanicích bylo zjištěno nejvýše dvojnásobné překročení, na průmyslově zatížených stanicích v ostravsko-karvinské oblasti byl limit překročen čtyř a vícenásobně," uvádí studie. Nejvyšší koncentrace jsou dlohodobě v ostravské čtvrti Bartovice.

Dětských alergií je dvojnásobek

Rok od roku přibývá podle zprávy dětských alergií.

"Podle studií narostl v posledních deseti letech výskyt diagnostikovaných alergických onemocnění u dětí ze zhruba 17 procent v roce 1996 na 32 procent dětí v roce 2006," uvádí se v dokumentu pro vládu. Okolo osmi procent dětí trpí astmatem.

Studie upozorňuje na to, že alergie jsou oproti minulosti mnohem častější i u nejmenších dětí. "Zřetelný je stále časnější výskyt alergických onemocnění v mladším dětském věku," varuje ekologická zpráva.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy