Česko prodává čisté ovzduší. Vydělá desítky miliard

Pavel Baroch
23. 9. 2008 12:00
Ušetřené skleníkové plyny chtějí koupit Japonci
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ministr životního prostředí Martin Bursík podepsal v úterý s japonským velvyslancem Hideaki Kumazawou memorandum o porozumění, které je dalším krokem k tomu, aby Česko mohlo začít obchodovat se svým "čistým ovzduším". A vydělat tak desítky miliard korun.

Jak je to možné? Republika totiž bez potíží plní takzvaný Kjótský protokol, v němž se vyspělé země zavázaly snížit emise skleníkových plynů.

Pokud mají rezervu - jako právě Česko - mohou své ušetřené exhalace prodat státům, které budou mít naopak problém svůj mezinárodní slib splnit. Mezi tyto státy patří i Japonsko, které chce nakoupit ušetřený oxid uhličitý také v Česku.

  • Čtěte dále: Japonci si přijedou pro "čistý" vzduch

"Memorandum je základním požadavkem japonské strany, abychom jí v budoucnu mohli prodat naše emisní jednotky," vysvětlil mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Foto: Aktuálně.cz

Výtěžek až 25 miliard

Jaký počet emisních jednotek si nakonec Japonci "odvezou" záleží podle Kašpara na dalších jednáních. Česko má přitom k dispozici okolo 150 milionů jednotek, Japonci potřebují více než miliardu jednotek.

Kromě Japonska jedná ministerstvo rovněž se Španělskem, Rakouskem nebo Novým Zélandem. Ve hře je také možnost, že by Česko prodalo část svých emisí v aukci. Ministerstvo počítá s tím, že prodá asi dvě třetiny svých volných jednotek, zbytek si chce ponechat jako rezervu.

"Obecně lze říci, že většinu emisních jednotek bychom rádi prodali až prostřednictvím aukcí, kde vzhledem ke konkurenci lze očekávat výhodnější cenu," poznamenal ministr Martin Bursík. První smlouvy by chtělo ministerstvo uzavřít ještě letos.

Výtěžek by mohl podle ceny na trhu dosáhnout až pětadvacet miliard korun. Bursíkovo ministerstvo hodlá tyto peníze investovat do zateplování budov nebo čistého vytápění.

Foto: Ludvík Hradilek

"Připravujeme grantový program, z nějž bude možné podpořit především energetické úspory a využití obnovitelných zdrojů energie pro vytápění a ohřívání vody v bytech a rodinných domech," uvedl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Česko patří k nejhorším

Paradoxem je, že Česko může prodávat své emisní jednotky, přestože v přepočtu na počet obyvatel patří v Evropě mezi státy, které vypouštějí nejvíce skleníkových plynů.

Podle poslední zprávy Evropské komise je Česko ze všech 27 zemí unie čtvrté nejhorší. Hůře si stojí jen Finsko, Irsko a Lucembursko, které je v přepočtu na počet obyvatel evropským "skleníkovým" rekordmanem.

Jenže v japonském Kjótu se Česko zavázalo, že stejně jako Evropská unie sníží své skleníkové emise do roku 2012 o osm procent oproti roku 1990, což především díky propadu průmyslové výroby z počátku 90. let není žádný problém. Nyní jsou české emise o bezmála 24 procent nižší.

"Závazek stanovený přijetím Kjótského protokolu Česká republika s rezervou plní," konstatuje se ve Zprávě o stavu životního prostředí v roce 1997, kterou brzy dostane na stůl vláda.

Foto: Ondřej Besperát

Problémem jsou auta a letadla

Tatáž zpráva upozorňuje, že české skleníkové emise v posledních letech znovu mírně rostou. Hlavním problémem je přitom narůstající doprava - především automobilová a letecká.

"Pokles emisí skleníkových plynů se zastavil a od roku 2005 je sledován jejich mírný nárůst. Nepříznivý trend je způsoben zejména rostoucími emisemi z dopravy," konstatuje ekologická zpráva.

Zatímco v roce 1990 byl podíl dopravních emisí na veškerém množství českých skleníkových plynů čtyři procenta, teď už je to přibližně třináct procent.

Jen letecká doprava v uplynulém roce dosáhla bezmála čtyřnásobku svých výkonů oproti roku 1989.

 

Právě se děje

Další zprávy