Praha – Čtyřiadvacet českých expertů z akademické, státní i nevládní sféry se ve výzkumu nevládní organizace Evropské hodnoty shodlo na čtyřech klíčových zlomech, které v případě naplnění mohou v následujících třech letech zásadně změnit společensko-politické prostředí v celé Evropě a ohrozit současný politický a společenský systém České republiky.
„V období nejbližších několika let očekáváme nejkomplikovanější vývoj politického, společenského a bezpečnostního prostředí v Evropě za poslední dvě dekády. Současný bezpečnostní systém České republiky není na tyto hrozby připravený. Proto je potřeba, aby příští vláda připravila zásadní reformu českého bezpečnostního systému,“ uvedl ředitel nevládní organizace Evropské hodnoty Radko Hokovský.
Vliv na to budou mít zejména Německo, Francie a USA. „Tyto státy v nejbližší době čekají volby a mohou sehrát v destabilizaci důležitou roli," upřesňuje Hokovský. Dění ve střední a východní Evropě mají ovlivňovat zejména Rusko a Polsko.
Prvním z klíčových zlomů, který v následujících letech experti považují za zásadní a který by otřásl politickým systémem, je prohra západoevropských demokratických lídrů v boji s islamismem. Obávají se především řetězových teroristických útoků, které budou vyvolávat hysterii a povzbuzovat popularitu populistických stran.
Hrozbou je i nekontrolovaná migrace
Další důležitou hrozbou je podle nich možné spuštění nekontrolované masové migrace, která zapříčiní politické zborcení některých evropských států. Za méně pravděpodobnou, ale přesto důležitou možnost potom považují hrozbu ruské agrese v Pobaltí, která zničí legitimitu NATO a vytvoří v Česku politiku ustupování a přizpůsobování se.
Obávají se také, že by evropskou integraci mohla rozklížit francouzská nacionalistická politička Marine Le Penová.
Podle nevládní organizace trpí české ozbrojené síly nedostatkem peněz a současnou koaliční dohodu o navyšování rozpočtu na obranu považují za nedostatečnou.
„Vláda není schopná naplňovat ani tuto už tak nedostatečnou dohodu. Vláda musí podporovat armádu jako sbor schopný zasahovat nejenom při obraně spojenců, ale i při obraně České republiky,“ upřesnil Jakub Janda z Evropských hodnot. Analytici také doporučují další rozvíjení a výrazné posílení konceptu aktivních záloh armády a obranyschopnosti obyvatelstva.
Česko se musí připravit na migrační vlnu velkého rozsahu
Pro zajištění stability Česka navrhuje Hokovský vytvořit funkci státního tajemníka pro národní bezpečnost, který by koordinoval systémy vnitřní i vnější bezpečnosti a podléhal přímo premiérovi.
Podle odborníků se těmto nepříznivým scénářům musí Evropa a Česká republika za každou cenu vyhnout, anebo by se již nyní měla připravovat na zmírnění jejich dopadů. Český bezpečnostní systém se musí rovněž připravit na případnou migrační vlnu velkého rozsahu.
Výzkum prováděli analytici Evropských hodnot na základě kalifornské metody Delphi, kterou používá například i britský týdeník The Economist. Možné scénáře jsou průměrem odhadů všech zapojených odborníků. Mezi zapojenými odborníky byli například Petr Sokol z vysoké školy CEVRO, Vít Beneš z Ústavu mezinárodních vztahů nebo Karel Strachota z organizace Člověk v tísni.