Praha - Odbory budou při kolektivním vyjednávání požadovat, aby se příští rok zvýšily mzdy nejméně o osm procent, oznámil šéf odborové centrály ČMKOS Milan Štěch.
"Vývoj mezd v prvním pololetí je tak špatný, že musíme reagovat," prohlásil. Vinou inflace totiž vyrostla reálná mzda v prvním pololetí jen o 1,1 procenta. Se dvěma výjimkami je to nejméně od roku 1990, připomíná.
Reálné mzdy se snížily v hlavním reformním roce 1991 a při ekonomické recesi před deseti lety. V posledních čtyřech letech se zvyšovaly o tři až pět procent.
- Čtěte dále: Šest týdnů před volbami pohrozily odbory stávkou
"Dnes ekonomika roste, a z minimálního průměrného nárůstu je jasné, že se většině zaměstnanců mzdy snížily," vykládá statistické údaje odborový boss. Podle něj je viníkem vláda, jejíž reforma zvýšila inflaci na sedm procent. I když tedy firmy zvyšovaly mzdy někdy až o deset procent, lidé si za své mzdy víc koupit nemohli.
"Je to nejhorší vláda od roku 1990," tvrdí šéf odborů.
Na hraně možností
To jsou důvody, proč budou odboráři požadovat minimálně osmiprocentní nárůst platů. Obdory předpokládají, že inflace bude nejméně tři procenta, skutečné příjmy zaměstnanců by se tak měly zvýšit zhruba o pět procent.
"Takové zvýšení je na hraně toho, co ještě může ekonomika snést," varuje ovšem před přemrštěnými požadavky analytik Československé obchodní banky Tomáš Sedláček. Odboráři podle něho do svých nároků promítají inflační očekávání.
- Čtěte dále: Siemens se dohodl s odbory za odstupné 16 platů
Právě tato očekávání jsou největším rizikem, že růst cen nezpomalí ani v příštím roce, kdy odezní vliv vládních reforem a zdražení potravin i ropy na světových trzích. Firmy totiž budou muset promítnout vyšší mzdy zaměstnanců do ceny svých výrobků.
Dokud roste produktivita
I analytik Sedláček připouští, že se odbory zatím ještě drží v mezích, které české ekonomice určily vládní instituce.
Ministerstvo financí očekává inflaci těsně pod třemi procenty a obdobnou prognózu má i Česká národní banka. Kalouskovo ministerstvo navíc předpovídá, že mzdy napřesrok porostou o 8,5 procenta.
Odboráři také mohou argumentovat, že si na budoucí zvýšení mezd letos vydělali. Růst reálných platů totiž v prvním pololetí zaostal proti růstu produktivity práce, která se zvýšila o 3,2 procenta. Pokud se bude produktivita i nadále zlepšovat, budou mít podniky na mzdy dost peněz.