Praha - Dlouho očekávané čtvrteční první veřejné soudní líčení s bývalou šéfkou kabinetu premiéra Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) skončilo u Obvodního soudu pro Prahu 1 už po necelých dvou hodinách.
Státní zástupce Rostislav Bajger pouze stačil přečíst obžalobu Nečasové a tří důstojníků vojenské tajné služby - exředitelů Ondreje Páleníka a Milana Kovandy a jejich někdejšího podřízeného Jana Pohůnka -, kteří jsou obžalováni ze zneužití armádní rozvědky.
A po Bajgerově vystoupení se průběh soudu výrazně zkomplikoval a provázely ho zmatky.
Klíčovou roli sehráli advokáti a především značně nejistá soudkyně Helena Králová. Než kauzu odročila na leden, dlouho váhala. Nejprve vyhlásila dvě přestávky a pak líčení ukončila. Přiznala přitom, že kauza, která skončila až pádem vlády Petra Nečase, je velmi složitá.
"Já teď nevím, tohle je složité rozhodnutí, potřebuji chvíli čas," prohlásila Králová krátce před tím, než vyhlásila druhou přestávku.
Královou rozhodili advokáti. Napřed zkušený právník Tomáš Sokol, který zastupuje exředitele Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, požadoval po Králové vyloučení veřejnosti - a tedy především novinářů.
Sokol je chtěl dostat ze soudní síně nejen při výslechu vojenských špionů, kteří podléhají režimu utajení, ale i při výslechu Jany Nečasové. Zdůvodnil to jednoduše: otázky žaloby i obhajoby na Nečasovou by se rovněž mohly týkat utajovaných skutečností.
Pryč s novináři?
Soudkyně Králová se nemohla rozhodnout, zda mu vyhoví a novináře pošle pryč. Mimochodem: už ráno někteří z nich měli smůlu a do malé jednací místnosti je justiční stráž nepustila. Kapacita prostě nestačila.
Nakonec ale museli ještě dopoledne odejít i ti, kteří si obžalobu v soudní síni poslechli. Nerozhodná soudkyně totiž nakonec případ raději odložila.
Tentokrát ale kvůli jinému advokátovi - Michalovi Hráskému, který hájí Jana Pohůnka. Hráský vznesl námitku, podle které je nutné požádat ministerstvo obrany o rozšíření zbavení mlčenlivosti u vojenských důstojníků. Mělo by se týkat období již od roku 2010, tedy dva roky před tím, než se staly první skutky popisované obžalobou, u kterých jsou zpravodajci již mlčenlivosti zbaveni.
Mlčenlivosti je zbavil už ve středečním usnesení ministr obrany Martin Stropnický, soudkyně ale nyní bude žádat novou listinu, aby špioni mohli promluvit o delším časovém období.
Soudkyně, která překvapuje
Není to poprvé, co v této kauze soudkyně Helena Králová vynesla překvapivé rozhodnutí. Letos v červnu případ rozhodla za zavřenými dveřmi trestním příkazem - tedy takzvaně "od stolu". Nečasové udělila roční podmínku a Kovandu s Páleníkem předala ministerstvu obrany k případnému kázeňskému potrestání. Pohůnkovo trestní stíhání pak Králová zastavila.
Jenže odvolací soud, kam se obrátil jak žalobce, tak i advokát Jany Nečasové, práci Králové tvrdě zkritizoval. "Napadené usnesení je předčasné, neodůvodněné, nepřezkoumatelné a nepřesvědčivé," stojí například v soudním usnesení.
Králová proto musela nařídit veřejné líčení a případ začít řešit znovu.
K rozdílnému stanovisku došly Králová a odvolací pražský městský soud i v jiné ostře sledované kauze. Například opakovaně osvobodila Jana Komárka, bývalého šéfa státní organizace Správa železniční dopravní cesty, obžalovaného z porušování správy cizího majetku.
Králová Komárka zprostila obžaloby dvakrát za sebou, přestože jí městský soud kauzu vracel. Soudkyně tedy napotřetí Komárka potrestala dvouletou podmínkou, letos na jaře však nakonec městský soud Komárka sám osvobodil.