V chorvatské vile Romana Janouška našla policie miliony

Radek Nohl Karel Hrubeš Radek Nohl, Karel Hrubeš
28. 9. 2014 15:45
Detektivové objevili zhruba dva miliony v hotovosti. Zhruba polovinu v českých korunách, zbytek v eurech a chorvatských kunách.
Roman Janoušek.
Roman Janoušek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský podnikatel Roman Janoušek přišel při vyšetřování takzvané kauzy Nagyová o další peníze. Nově mu byla zabavena hotovost během nedávné razie v jeho chorvatské vile.

Janouškův dům ve vesnici Diklo nedaleko přímořského letoviska Zadar policisté prohledali před několika týdny. Podle Lidových novin, které na šťáru jako první upozornily, detektivové u Janouška zajistili blíže nespecifikované dokumenty.

Deník Insider nyní zjistil a ověřil, že kromě listin si odnesli také peníze v několika měnách. V přepočtu zhruba okolo dvou milionů korun.

Insideru to potvrdil nejen zdroj blízký vyšetřování, ale i Janouškův advokát Vít Široký. Podle něj si policie odnesla české koruny, eura a chorvatské kuny.

"Určitě to dohromady nebylo více než dva miliony," řekl Insideru Široký. Zároveň dodal, že v českých korunách šlo o zhruba jeden milion, zbytek byl v eurech a kunách.

Vyšetřovatelé se odmítají k nálezu vyjadřovat. "V této fázi probíhá vyšetřování, nebudeme nic komentovat," prohlásil náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár.

Prohledali dům a jachtu

Chorvatská policie na dotazy Insideru pouze uvedla, že kromě vily se podílela i na prohlídce Janouškovy jachty. "Další informace jsou nyní neveřejné, a nemůžeme je tedy poskytnout," uvedla mluvčí zadarské policie Nikolina Bačić.

Její kolegové by měli podle informací Insideru v nejbližších dnech posílat do Česka veškeré zajištěné materiály. Zdejší policisté je budou vyhodnocovat a zváží, zda je lze využijí v kauze, v níž sice Janoušek vystupuje jako jeden z hlavních podezřelých, zatím však proti němu zřejmě není dost důkazů. Z ničeho totiž nebyl obviněn.

Janoušek přišel o peníze už při loňském červnovém policejním zásahu, po kterém padla vláda Petra Nečase. Tehdy se jednalo o necelý milion korun.

Dalších zhruba 120 tisíc korun zabavili detektivové manželce Simoně Janouškové. Podle advokáta Širokého měla hotovost připravenou v kabelce na výplatu personálu, který na jejich velkém proskleném domě umyje okna.
Peníze zatím policie zpět nevydala. Manželé Janouškovi zatím dostali jen osobní věci. Například ženské šperky, pamětní mince, flash disky, CD nebo staré mobilní telefony.

Vězení kvůli nehodě

Kauza Nagyová však není hlavním aktuálním problémem Romana Janouška. Muž, který podle policie a předloni zveřejněných odposlechů ještě před několika lety zásadně ovlivňoval díky svému kamarádství s exprimátorem Pavlem Bémem chod pražského magistrátu, by měl během několika týdnů nastoupit do vězení.

Minulý týden ho odvolací soud pravomocně poslal na 4,5 roku za mříže kvůli nehodě z jara 2012, při které opilý Janoušek svým autem srazil ženu a těžce ji zranil.

Odklad nástupu do výkonu trestu by mu mohly oddálit zdravotní obtíže. Janoušek se loni podrobil dvěma operacím mozku, po nichž měl na hlavě 52 stehů. A nyní tvrdí, že není fit.

"Zoufale jsem nechtěl, aby to vypadalo, že se vymlouvám na zdravotní komplikace. Teď budu absolvovat řadu lékařských vyšetření, protože mi není dobře," prohlásil Janoušek v České televizi. Pokud však se svými argumenty neuspěje, je prý připraven do vězení nastoupit.

Tento článek vyšel v pátek 26. září 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy