Praha - Pohřeb exprezidenta Václava Havla proběhne bez účasti britské královské rodiny. Podle informací Aktuálně.cz nepřijede britský korunní princ Charles. Británii zastoupí představitel vlády, zvažuje se účast premiéra Davida Camerona.
Syna královny Alžběty II. přitom pojil k České republice i k jejímu prvnímu prezidentovi přátelský vztah. To, že měl princ Charles zájem o účast na posledním rozloučení s českým státníkem, nevyvrátila v úterý ani jeho kancelář v londýnském Clarence House.
"V tuto chvíli se o delegaci rozhoduje. Británie každopádně vyšle na pohřeb Václava Havla oficiální zastoupení," vzkázal Aktuálně.cz mluvčí Paddy Harverson přes tiskové oddělení Clarence House.
Londýn podobně jako jiné země řeší, koho do Prahy na Havlův pohřeb vyslat.
"O tom, kdo povede britskou delegaci, není zatím rozhodnuto. Dostali jsme jednu pozvánku, druhou pro paní velvyslankyni a zájemců je více," řekla v úterý Aktuálně.cz mluvčí britské ambasády v Praze Eva Zimová.
Clarence House zatím neví
Seznam hostů má na starosti prezidentská kancelář. Podle vyjádření šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta jej zároveň konzultuje s rodinou zesnulého Václava Havla i jeho spolupracovníky.
Státní pohřeb Václava Havla
- V pátek 23. prosince 2011 od 12.00 proběhne v katedrále sv. Víta smuteční bohoslužba.
- Hlavním celebrantem bude arcibiskup pražský Mons. Dominik Duka.
- Veřejnost bude moci obřad sledovat v přímém přenosu na velkoplošných obrazovkách, které budou umístěny na II. nádvoří Pražského hradu a na Hradčanském náměstí.
Většina státníků musí přijet do Prahy například bez svých životních partnerů. Jak potvrdila Aktuálně.cz řada ambasád, většina zemí má kvůli kapacitě vyslat jednoho svého zástupce, ty pak do pražské katedrály doprovodí velvyslanec sloužící v Praze.
Podle zpráv, které už byly potvrzeny, vysílá většina států na "poslední summit" na počest Václava Havla prezidenty.
Mezi klíčové hosty tak bude patřit francouzský prezident Nicolas Sarkozy, USA zase vysílají ministryni zahraničí Hillary Clintonovou s manželem Billem, který byl Havlovým prezidentským současníkem.
Svou účast potvrdili také prezidenti Rakouska, Maďarska, Estonska i Německa. Právě i v Berlíně se rozhodovalo o tom, zda v pátek do Prahy pojede kancléřka Angela Merkelová, nebo prezident Christian Wulff.
Sousední Slovensko bude výjimkou, reprezentovat ho budou hned dva politici, prezident Ivan Gašparovič a odcházející premiérka Iveta Radičová.
Dvacet milionů od Charlese
Británii by také mohl reprezentovat britský premiér David Cameron, který má dobré vztahy s Prahou například díky některým společným postojům Toryů s ODS na evropské půdě.
Svůj obdiv k Havlovi vyjádřil Cameron v reakci na jeho úmrtí. "Evropa je velkým dlužníkem Václava Havla. Dnes jeho hlas utichl. Ale jeho příklad a věc, jíž zasvětil svůj život, budou žít dál," řekl.
Princ Charles měl nicméně k Havlovi blíž. Setkávali se od začátku 90. let, britský korunní princ do Prahy zavítal hned v roce 1990 se svou tehdejší manželkou princeznou Dianou.
Charles a Havel se však setkávali dál, i když už zesnulý státník nezastával prezidentskou funkci.
Oba muže mimo jiné pojil blízký vztah k ekologii a péči o památky. Charles v minulosti přispěl například na obnovu pražských hradních zahrad, přes jím založený Pražský památkový fond do Česka přiteklo na 20 milionů korun.