Přijetí ACTA posílí pravomoce úřadů, varuje ÚOOÚ

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 2. 2012 16:14
Úřad bude dále sledovat její konkrétní úpravy, aby nedošlo k rozporu s českými zákony
Proti smlouvě ACTA se zvedla mezinárodní vlna protestu.
Proti smlouvě ACTA se zvedla mezinárodní vlna protestu. | Foto: Jan Langer

Praha - Mezinárodní dohoda proti padělání ACTA je nevyvážená vůči existujícím zákonům garantujícím práva jednotlivců.

Nejasně vymezuje zejména nové silné kompetence úřadů, které zahrnují nástroje represivní povahy, uvedl Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) na své internetové stránce.

Úřad proto bude dále sledovat, jak bude konkrétní zákonná úprava převzetí ACTA do českého právního řádu nakládat s osobními údaji občanů.

"Úřad bude věc dále sledovat z pohledu ochrany soukromí občanů, aby nová oprávnění příslušných orgánů v ČR nebyla aplikována v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů," uvedl ÚOOÚ na svém webu.

Premiér Petr Nečas v pondělí oznámil, že ČR proces přijetí mezinárodní smlouvy pozastaví, aby se mohly analyzovat její dopady.

Odpůrci smlouvy se bojí, že naruší svobodu internetu. Její kritici upozorňují i na problematiku ochrany osobních údajů lidí, kteří budou vyšetřováni kvůli údajnému porušení ochrany autorských práv.

Svůj zdrženlivý postoj ke smlouvě v úterý v Poslanecké sněmovně vyjádřila i opoziční ČSSD. Strana nebude hlasovat pro zákon, který podporuje zásahy do soukromí lidí, či dokonce jejich "šmírování", uvedl na odpolední tiskové konferenci předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc.

Podobně se v pondělí vyjádřil premiér a předseda ODS Nečas. Vláda podle něj nechce "v žádném případě připustit situaci, kdy by nějakým způsobem byly ohroženy občanské svobody a svobodný přístup k informacím". Kabinet proto bude věc analyzovat, vyžádá si také názory externích odborníků.

Podívejte se, jak se demonstrovalo proti ACTA v Praze:

Podle ÚOOÚ dohoda ACTA ponechává problematiku ochrany osobních údajů na jednotlivých státech, které ke smlouvě přistoupily. Smlouva se totiž neodkazuje na právní předpisy EU, kterými se jinak ochrana osobních dat v Unii řídí.

"Současně není pochyb o tom, že osobní údaje budou na základě této dohody zpracovávány," dodal ÚOOÚ.

Podle čtvrtého článku smlouvy není možné, aby ACTA zpřístupňovala informace, pokud by to bylo v rozporu s jejími právními předpisy, zákonů na ochranu práv na soukromí a mezinárodními dohodami, vysvětlil úřad.

Názory odborníků na smlouvu se různí. Podle jedné skupiny přináší ACTA výrazné změny, podle jiných naprostou většinu opatření, která přinese, již Česko či EU v právním řádu mají.

Text je vágně formulován

"To, co ve smlouvě zůstalo, už skutečně v 95 procentech máme," řekl v úterý na debatě expertů k ACTA v Praze právník Jiří Čermák. Přínosem smlouvy podle něj může být úprava, která umožní lépe identifikovat uživatele, kteří internet ve velkém zneužívají k prodeji padělků. Text je ale podle něj příliš vágně formulován.

"Mě trošku mrzí, že se otevřelo takové poměrně široké téma, jako jsou autorská práva, padělání a podobně, a myslelo se pouze na stranu držitelů práv. A že v té smlouvě nejsou i věci, které by chránily uživatele," uvedl na konferenci výkonný ředitel společnosti CZ.NIC Ondřej Filip.

Největší škody způsobené padělky a nelegálním kopírováním se přitom podle něj dějí v zemích, které se ke smlouvě nepřipojily.

Česká republika se k mezinárodní dohodě ACTA připojila s dalšími 21 zeměmi EU. Dohoda začne v ČR platit, když ji ratifikuje parlament. Má vytvořit pravidla pro posílení práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků.

Proti smlouvě se zvedla mezinárodní vlna odporu. Lidé demonstrovali v ulicích i na internetu. Vadí jim, že podle nich dokument omezí svobodu na celosvětové počítačové síti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do České republiky vjela přes hraniční přechod u Břeclavi první vozidla amerického vojenského konvoje, který se vrací ze cvičení NATO v Maďarsku.

před 1 hodinou

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy