Kopie není krádež, protestovali Češi proti smlouvě ACTA

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 2. 2012 22:28
V několika českých městech se sešly stovky mladých lidí
Tak vypadal čtvrteční protest v Praze
Tak vypadal čtvrteční protest v Praze | Foto: Jan Langer

Česko - V několika českých městech v sobotu demonstrovali lidé proti českému připojení k mezinárodní smlouvě proti šíření nelegálních kopií (ACTA).

Nejvíce účastníků měl protest v Brně, kde se sešlo zhruba 500 mladých lidí. Demonstrace se konaly také například v Ostravě, Ústí nad Labem nebo Jihlavě.

Řečníci při protestních akcích prohlašovali, že ACTA znamená omezení demokracie.

Na centrální brněnské náměstí Svobody přišlo i v mrazu přes pět stovek lidí, někteří v maskách a s transparenty. V projevech zdůrazňovali význam svobodného internetu a z pódia zaznívaly také výroky "kopie není krádež" nebo "naše demokracie je iluzí svobody".

V krátké scénce pak organizátoři demonstrace ukázali, k čemu podle nich může smlouva vést. Dva účastníci akce prošli bezpečnostním rámem, který u nich odhalil mobilní telefon a notebook.

Další aktér, představující kontrolora, pak zjistil, že v mobilu má jeho majitel hudbu a v notebooku zase filmy. "Máš od toho potvrzení?" zeptal se. Na obranu, že legálně koupená CD s filmy i hudbou má vlastník doma, kontrolor nepřistoupil a oba přístroje na místě rozbil kladivem.

Zhruba dvě stovky převážně mladých lidí přišly také na ostravské Masarykovo náměstí. "Jsme tady proto, že nesouhlasíme s tím, co naše republika tajně ukutila za našimi zády. Nesouhlasíme s tím, aby internet byl jakkoliv cenzurován," řekl jeden z účastníků ostravské akce.

Přibližně stejný počet účastníků měla i demonstrace v Ústí nad Labem. Někteří řečníci ochranu autorských práv naprosto odmítali, jiní by ji zase byli ochotni akceptovat, kdyby ceny za audiovizuální díla nebyly přemrštěné.

Na Facebooku se na akci ohlásilo asi 1130 lidí. Z nich sice nakonec dorazil jen zlomek, organizátoři to ale v sedmistupňovém mrazu považují stejně za úspěch. "Tohle byla taková demo demonstrace, za týden to uděláme znovu a větší, i s pochodem," prohlásil na konci mítinku jeho organizátor.

Asi stovka demonstrujících proti připojení k ACTA přišla na Masarykovo náměstí v Jihlavě. Tam se shromáždění obešlo bez proslovů, několik desítek účastníků se pouze podepsalo na petiční archy.

V Plzni se výzva k protestu s velkým ohlasem nesetkala. Více než půl hodiny po ohlášeném začátku akce stálo u katedrály sv. Bartoloměje jen devět lidí. Neúspěchem skončilo i shromáždění svolané na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Syrská armáda zasáhla proti izraelským střelám nad Damaškem

Syrská protivzdušná obrana zasáhla proti izraelskému raketovému útoku mířícímu na jižní okraj Damašku. V neděli o tom informovala syrská televize a další média, na něž se odvolala agentura Reuters. Sýrie zatím neohlásila žádné oběti. Mluvčí izraelské armády odmítl informaci o útoku komentovat.

Syrská armáda tvrdí, že protivzdušná obrana většinu izraelských střel zlikvidovala dřív, než dopadly na cíl. "Naše protivzdušná obrana nad Damaškem zneškodnila nepřátelské rakety," oznámila syrská agentura SANA.

Izrael podniká v Sýrii útoky hlavně na íránské oddíly a jejich spojence z libanonského Hizballáhu. Jeho snahou je zabránit Íránu Hizballáh vyzbrojovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy