Kopie není krádež, protestovali Češi proti smlouvě ACTA

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 2. 2012 22:28
V několika českých městech se sešly stovky mladých lidí
Tak vypadal čtvrteční protest v Praze
Tak vypadal čtvrteční protest v Praze | Foto: Jan Langer

Česko - V několika českých městech v sobotu demonstrovali lidé proti českému připojení k mezinárodní smlouvě proti šíření nelegálních kopií (ACTA).

Nejvíce účastníků měl protest v Brně, kde se sešlo zhruba 500 mladých lidí. Demonstrace se konaly také například v Ostravě, Ústí nad Labem nebo Jihlavě.

Řečníci při protestních akcích prohlašovali, že ACTA znamená omezení demokracie.

Na centrální brněnské náměstí Svobody přišlo i v mrazu přes pět stovek lidí, někteří v maskách a s transparenty. V projevech zdůrazňovali význam svobodného internetu a z pódia zaznívaly také výroky "kopie není krádež" nebo "naše demokracie je iluzí svobody".

V krátké scénce pak organizátoři demonstrace ukázali, k čemu podle nich může smlouva vést. Dva účastníci akce prošli bezpečnostním rámem, který u nich odhalil mobilní telefon a notebook.

Další aktér, představující kontrolora, pak zjistil, že v mobilu má jeho majitel hudbu a v notebooku zase filmy. "Máš od toho potvrzení?" zeptal se. Na obranu, že legálně koupená CD s filmy i hudbou má vlastník doma, kontrolor nepřistoupil a oba přístroje na místě rozbil kladivem.

Zhruba dvě stovky převážně mladých lidí přišly také na ostravské Masarykovo náměstí. "Jsme tady proto, že nesouhlasíme s tím, co naše republika tajně ukutila za našimi zády. Nesouhlasíme s tím, aby internet byl jakkoliv cenzurován," řekl jeden z účastníků ostravské akce.

Přibližně stejný počet účastníků měla i demonstrace v Ústí nad Labem. Někteří řečníci ochranu autorských práv naprosto odmítali, jiní by ji zase byli ochotni akceptovat, kdyby ceny za audiovizuální díla nebyly přemrštěné.

Na Facebooku se na akci ohlásilo asi 1130 lidí. Z nich sice nakonec dorazil jen zlomek, organizátoři to ale v sedmistupňovém mrazu považují stejně za úspěch. "Tohle byla taková demo demonstrace, za týden to uděláme znovu a větší, i s pochodem," prohlásil na konci mítinku jeho organizátor.

Asi stovka demonstrujících proti připojení k ACTA přišla na Masarykovo náměstí v Jihlavě. Tam se shromáždění obešlo bez proslovů, několik desítek účastníků se pouze podepsalo na petiční archy.

V Plzni se výzva k protestu s velkým ohlasem nesetkala. Více než půl hodiny po ohlášeném začátku akce stálo u katedrály sv. Bartoloměje jen devět lidí. Neúspěchem skončilo i shromáždění svolané na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Vláda schválila pomoc afghánským tlumočníkům

Vláda v pátek schválila program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali ve prospěch české armády v Afghánistánu, a jejich rodinám. Program předpokládá finanční pomoc i možnost azylu. O přijetí návrhu informovalo ministerstvo obrany.

Program je podle ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) navržen tak, aby zohlednil náročnost služby jeho potenciálních a prověřených uživatelů a akceptoval jejich individuální preference. Kvůli bezpečnosti a ochraně možných účastníků programu není možné zveřejnit počty tlumočníků ani další specifikaci pomoci, uvedl. Přijetí programu podle ministerstva neohrožuje bezpečnost občanů České republiky a respektuje platnou legislativu.

"Služby afghánských spolupracovníků pro nás byly vždy důležité, a proto jsme jim už v minulosti pomáhali. Na základě těchto zkušeností jsme připravili nový program pomoci specifický pro aktuální situaci po stažení koaličních sil ze země," vysvětlil ministr Metnar. Dodal, že cílem České republiky je umožnit tlumočníkům a jejich rodinám bezpečný a kvalitní život a důstojné sociální podmínky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy