Anonymous zveřejnili osobní údaje 28 tisíc členů ODS

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 2. 2012 12:00
Hackeři vyzývají politiky, aby odmítli mezinárodní smlouvu ACTA
Takto vypadal web ODS při prvním útoku Anonymous
Takto vypadal web ODS při prvním útoku Anonymous | Foto: sklad.krtek.net/www.ods.cz

Praha - Hackeři označující se jako Anonymous získali osobní data tisíců členů ODS.

Seznam rozeslali redakcím médií a připojili k němu výzvu českým politikům, aby odmítli mezinárodní smlouvu proti padělání.

"Poučte se z rozhodnutí polského premiéra Donalda Tuska pozastavit ratifikaci smlouvy ACTA," uvádí Anonymous v prohlášení. Polsko přijetí paktu pozastavilo v pátek. Podle Tuska je potřeba obsah dohody více konzultovat.

Hackeři napadli web ODS již ve čtvrtek. Tehdy změnili obsah titulní stránky, na niž umístili své logo a text namířený proti ACTA. Tvrdší formu útoků nyní zvolili v reakci na vyjádření mluvčího ODS, podle kterého byla změna úvodní stránky webu pro stranu dobrou reklamou.

"Vaše arogantní prohlášení, kterým se snažíte zakrýt vaši neschopnost zabezpečit si váš IT systém, nás motivovalo k dalšímu útoku. Jak chcete vést tuto zemi a zastupovat nás občany při správě věcí veřejných, když nejste schopni zvládnout tak elementární věc," uvedli hackeři.

ODS označila útok za nesmyslný

Reakce ODS na sebe nenechala po zveřejnění seznamu dlouho čekat. "Krádež některých osobních údajů členů ODS je daleko za hranou toho, pod čím si lze představit svobodné využívání internetu. Anonymous tímto krokem potvrzují, že jim nejde o seriózní diskusi, ale o nátlakové aktivity za hranicí zákona," uvedl ve veřejném prohlášení hlavní manažer ODS Jan Kočí.

Podle něj jsou útoky Anonymous na web ODS zcela nesmyslné, protože "ODS v souvislosti s ochranou práv duševního vlastnictví nikdy nepodporovala žádné návrhy, které by narušovaly osobní svobody občanů, například kontrolami laptopů na hranicích, omezováním přístupu k internetu či monitorováním a filtrováním dat klientů poskytovateli internetových služeb." 

Závěrem varuje před jakýmkoliv zneužitím zveřejněných dat. "V případě jejich užití podnikneme veškeré právní kroky k ochraně svých členů a k postihu pachatele takového nezákonného jednán," upozorňuje Kočí.

Seznam má třicet tisíc jmen

Seznam politiků ODS obsahuje téměř třicet tisíc jmen. Jsou v něm uvedeny funkce ve straně, adresy bydliště či e-mailové kontakty. Seznam obsahuje také data, kdy jednotliví členové do ODS vstoupili.

Podívejte se, jak lidé protestovali proti dohodě ACTA

Česká republika se k mezinárodní dohodě ACTA připojila s dalšími 21 zeměmi EU. Dohoda začne v ČR platit, když ji ratifikuje parlament. Má vytvořit pravidla pro posílení práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků.

Odpůrci smlouvě vyčítají, že omezí svobodu internetu. Kvůli jejímu znění již uspořádali několik demonstrací v ČR i ve světě. Další veliké protesty se chystají na tuto sobotu.

Anonymous útočí kvůli kritice smlouvy ACTA na různé weby i v jiných zemích. Nejedná se o žádné oficiální a organizované sdružení lidí. Anonymous může být kdokoli, kdo se připojí k nějaké formě internetového aktivismu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy