Přijde Šumava o národní park? Česko dostalo varování

Pavel Baroch
11. 3. 2012 19:00
Mezinárodní svaz ochrany přírody kritizuje navrhovaný zákon ministra Chalupy
Světový svaz ochrany přírody varuje především před masivním kácením kůrovcových smrků.
Světový svaz ochrany přírody varuje především před masivním kácením kůrovcových smrků. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Krátce poté, co ministr životního prostředí Tomáš Chalupa dokončil návrh nového zákona o Národním parku Šumava, dorazil na jeho úřad dopis Mezinárodního svazu ochrany přírody, který před přijetím zákona varuje.

Renomovaná mezinárodní organizace, jíž je Česko členem, v něm upozorňuje na to, že by nový zákon mohl mít zásadní dopad na vzácnou šumavskou přírodu. A zároveň naznačuje, že by Šumava už nemusela být zařazena do mezinárodní kategorie národních parků.

Renomované světové organizaci vadí především velkoplošné kácení smrků napadených kůrovcem, které zákon umožní.

"Tyto navrhované změny nejsou v souladu se zařazením Šumavy do kategorie chráněného území druhé kategorie (národní park)," uvádí se v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici. Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody by se měla ponechat samovolnému vývoji většina území parku.

Dopis dostal i premiér Nečas

Dopis, který dostal i premiér Petr Nečas, podepsal Nikita Lopoukhine, předseda jedné z komisí Mezinárodního svazu ochrany přírody. V listu píše, že mnoho členů této organizace ho informovalo o vážných obavách spojených s novým zákonem, který "může oslabit ochranu a správu Národního parku Šumava".

Lopoukhine připomíná, že Šumava je největší, nejlépe zachovanou a druhově nejbohatší zalesněnou oblastí střední Evropy, což je i důvod, proč je zařazena do mezinárodní kategorie národních parků.

"Významnou charakteristikou národního parku je jeho schopnost udržet ekologické funkce a procesy, které umožní místním druhům a komunitám dlouhodobě přetrvat jen s minimálními zásahy. Nicméně, vzhledem k informacím obdrženým od několika různých zúčastněných odborníků a institucí, nový navržený zákon přírodní zónu významně omezí," uvádí se v dopise.

Kdo píše Česku

  • Světový svaz ochrany přírody (IUCN) je vrcholná mezinárodní organizace pro ochranu přírody.
  • Sdružuje přes 200 států, více než 11 tisíc jednotlivých expertů a přes 9 tisíc nevládních organizací včetně odborných pracovišť.
  • Členem je i Česká republika.
  • Experti na chráněná území pracují ve Světové komisi pro chráněná území (WCPA).
  • Jejím předsedou je Nikita Lopoukhine, který do Česka poslal dopis, v němž varuje před přijetím navrhovaného zákona o Národním parku Šumava.

Mrtvý les pomáhá novým stromům

Lopoukhine vysvětluje i to, proč mezinárodní experti doporučují, aby se v národních parcích nezasahovalo do přírodních procesů včetně invaze kůrovců.

"Mrtvé dřevo poskytuje útočiště pro mnoho druhů ptáků, hmyzu a dalších živočichů. Staré stromy představují výtečný substrát pro růst nové generace stromů a chrání lesní obnovu proti poškození ze strany vysoké zvěře, sněhu, sucha a eroze.

Šumava přijde o peníze, varuje svaz

Světový svaz ochrany přírody varuje před tím, že Šumava může dlouhodobě tratit i ekonomicky.

"I když nový zákon může mít krátkodobě pozitivní vliv na turistický ruch a místní ekonomiku, cítíme maximální znepokojení ohledně pravděpodobných dopadů na budoucí ekologickou integritu šumavské přírody, a tudíž dlouhodobý dopad na místní ekonomiky, které na Šumavě závisí," stojí v listě.

Chalupův úřad odpověď připravuje

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se k dopisu zatím nevyjádřil. Aktuálně.cz mu sice už minulý týden poslalo textovou zprávu s otázkami, ale Chalupa na ně nereagoval.

Foto: MŽP

Tiskové oddělení jeho úřadu se následně omezilo jen na stručné konstatování, že ministerstvo dopis skutečně obdrželo a připravuje na něj odpověď, což může trvat i několik týdnů.

Návrh zákona o Národním parku Šumava se připravoval několik měsíců a kromě Chalupy se jednání u kulatého stolu účastnili i zástupci místních samospráv, regionální politici anebo vědci.

"Všichni si dle mého názoru uvědomují nutnost ústupků a kompromisu, všichni jsou dost moudří na to, aby věděli, že nikdy nejde dosáhnout všeho. Každý z nás by chtěl něco víc, ale mám za to, že jde o přijatelný, prospěšný a životaschopný kompromis, který má šanci vnést klid a stabilitu do Národního parku Šumava," okomentoval výslednou podobu zkraje roku ministr Tomáš Chalupa.

Chalupa počítá s 35 %

Kritikem navrhovaného zákona je stínovaná vědecká rada národního parku. Její předseda Jakub Hruška v souladu s dopisem Mezinárodního svazu ochrany přírody uvedl, že ministr Chalupa zbytečně rezignuje na dlouhodobý plán přeřadit větší část parku do bezzásahového území.

Podle Hrušky by měl Chalupa vysvětlit, jestli se přeřadí šumavský park do jiné kategorie chráněných území.

V navrhovaném zákoně se počítá s tím, že by první, bezzásahová zóna měla časem tvořit 35 procent rozlohy parku, což je podle Chalupy "historicky nejvyšší rozloha první zóny Národního parku Šumava, která se kdy podařila dojednat".

Transparent na domě v Modravě s protestem proti blokádě lesa Na Ztraceném u Ptačího potoka
Transparent na domě v Modravě s protestem proti blokádě lesa Na Ztraceném u Ptačího potoka | Foto: ČTK

Národní park jako podvod

Podle Jaromíra Bláhy z ekologického Hnutí Duha ovšem Světový svaz ochrany přírody dal jasně najevo, že je to málo.

"Decentně upozorňuje Českou republiku, že přijetím návrhu zákona, který by zredukoval plochu ponechanou přírodě, by Šumava nemohla být dále nazývána národním parkem v duchu mezinárodních kritérií. V případě, že by poslanci takový návrh zákona schválili, ale přitom národní park oficiálně nezrušili, půjde o takzvaný etiketní podvod," řekl Aktuálně.cz Bláha.

Souhlasí s varováním mezinárodní organizace, že by kromě ztráty prestiže mělo toto rozhodnutí dramatický dopad i pro ekonomiku celého regionu, protože by se snížil zájem zahraničních návštěvníků o Šumavu.

Strčíme si doporučení za klobouk?

Mezinárodní svaz ochrany přírody přitom už v roce 2003 doporučil scelit a rozšířit jádrové zóny na 30 až 40 procent rozlohy parku do tří až pěti let a ponechat je přírodnímu vývoji včetně nezasahování proti kůrovci. Nic takového se ovšem dosud nestalo především kvůli odporu regionálních politiků a místních obcí.

Foto: Ludvík Hradilek

Navrhovaný zákon přitom v první fázi počítá, že by v první, bezzásahové zóně parku bylo jen 22 procent rozlohy šumavského parku.

"Dopis Mezinárodního svazu ochrany přírody se obrací na našeho stálého zástupce u této organizace a na předsedu vlády a žádá je, aby zvážili dopad chystaného zákona na Šumavu. Logickým důsledkem členství České republiky v této organizaci by mělo být, že se jejími doporučeními bude řídit, anebo vystoupí," řekl Aktuálně.cz Mojmír Vlašín, člen Českého svazu ochránců přírody a mluvčí loňské blokády na Šumavě.

"Obávám se však, že to dopadne jako obvykle: Česká republika si ponechá členství v prestižním klubu, ale doporučení si strčí za klobouk," dodal Vlašín.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy