Příběhy naděje 2020. Tyhle Čechy nejspíš neznáte, ale jsou to hrdinové

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
22. 12. 2020 14:38
Vybrali jsme pět příběhů pomoci a naděje tohoto roku. Hrdiny najdeme mezi bezejmennými dárci ochotnými přispět, i mezi těžce popálenými dětmi, které varují své vrstevníky, aby nedopadli jako ony. Hrdinou se může stát i obyčejný teenager s 3D tiskárnou, začínající medik nebo i vysmívaný outsider, jenž to může dotáhnout na evropského hrdinu roku.
Foto: Archiv Petra Táborského

Vážně nemocnou mladou maminku pomáhají zachránit tisíce dárců

Anežka Táborská (za svobodna Kološová) je 31letá maminka, která trpí roztroušenou sklerózou. Všeobecná zdravotní pojišťovna jí dva roky odmítala hradit drahý lék Lemtrada, který je pro ni podle lékařů nejvhodnější, a stav Anežky se rychle zhoršoval. Od letošního dubna zůstala plně upoutaná na invalidní vozík s podporou hlavy.

Její rodina založila sbírku Pomůžu Anežce a stejnojmennou facebookovou stránku a požádala veřejnost o pomoc. Příběh měl u lidí silnou odezvu a peníze na první dávku léku se podařilo vybrat za jediný den. Díky této obrovské vlně solidarity si mohla někdejší učitelka ve školce a maminka 1,5letého Vašíka dovolit léčbu.

Jenže rodina narazila na další překážku. Fakultní nemocnice Olomouc, kde Anežku léčí už od roku 2012, jim oznámila, že mohou aplikovat jen léky pořízené z prostředků veřejného zdravotního pojištění. S aplikací nakonec souhlasila vedoucí teplického RS centra a primářka neurologického oddělení Marta Vachová, která bere i samoplátce. Rodinu tak čekala čtyřistakilometrová cesta z Vizovic na Zlínsku do nemocnice v Teplicích. Zde Anežce během pěti dnů podávali kapačkou pět dávek léku. Tato procedura by se měla po roce opakovat.

Mladá maminka se nyní nachází v přísné domácí izolaci pouze s manželem Petrem a synem Vašíkem. Lemtrada značně oslabuje imunitu, pacient se čtyři měsíce po podání musí vyvarovat jakékoliv infekce a také celé řady jídel, u nichž by hrozil přenos plísně či bakterie. Mléko, maso, sýry, ryby, ovoce, zelenina a další strava se musí velmi pečlivě připravovat, aby Anežku neohrozily.

"Lemtrada vážně není heřmánkový čajíček, to víme všichni, včetně Anežky. Snažíme se ji ze všech sil uklidňovat, zdůrazňovat, že na ni budeme dávat velký pozor," říká manžel Petr. Když půjde všechno dobře, od dubna 2021 čekají Anežku intenzivní rehabilitace. Ideálně tak, aby mohla být samostatnější a lépe zvládat třas spjatý s roztroušenou sklerózou, kvůli kterému teď nemůže ani pohladit svého syna.

Na Anežku přispělo více než 9000 dárců, do poloviny prosince se podařilo vybrat 7 288 000 korun. Sbírka na Darujme.cz skončila 15. prosince, přispět lze nyní prostřednictvím transparentního účtu Charity Valašské Meziříčí.

Rodina si uvědomuje, že Anežka není jediná, komu pojišťovna odmítá zaplatit životně důležitou léčbu kvůli paragrafu 16 v zákoně o veřejném zdravotním pojištění. Anežčin bratr a organizátor sbírky Petr Kološ vyzývá ty, kdo potřebují podobnou pomoc, aby se mu ozvali - může předat své know-how. Zvažuje také založení nadačního fondu.

Více o příběhu Anežky Táborské se dozvíte v této fotogalerii

 

Právě se děje

Další zprávy