Příběhy hrdinů: Gynekolog na kole vybírá statisíce, seniorka bojuje za romskou osadu

hrz hrz
23. 5. 2019 9:55
Nadace Via letos už podvaadvacáté udělila Cenu Via Bona těm, kteří pomáhají druhým. Mezi pěti oceněnými jsou čtyři jednotlivci a jedna firma, o výsledcích rozhodovala veřejnost svými hlasy v online hlasování. Ceny udělila nadace během slavnostního večera v pražském kině Bio Oko v kategoriích Dárcovská výzva, Dobrá firma, Srdcař a Mladý srdcař. Novinkami pro letošní rok bylo udělení zvláštní Ceny za dobré sousedství, a také vyhlášení prvního ročníku tzv. Sousedského týdne, v jehož rámci byly ceny uděleny.
Zkruhu
Zkruhu | Foto: Tomáš Škoda

Finalista kategorie Dárcovská výzva Ondřej Konupčík a iniciativa Zkruhu

Kruh symbolizuje ochranu, harmonický celek, záchranný kruh, rodinný kruh, kruh lidí se stejným údělem. Proto se kruh stal ústředním motivem akce, která si dala za cíl podporovat děti a rodiny, které neměly jednoduchý životní osud. "Narozením dcery se mi změnil pohled na život, uvědomil jsem si, jaké mě potkalo velké štěstí.  Začal jsem hledat cestu, jak pomoci těm, kteří takové štěstí z nějakého důvodu nemají. Našel jsem ji v tom, co umím - tetovat," vrací se o osm let zpátky iniciátor charitativní akce Zkruhu, tatér Ondřej Konupčík, známý jako Ondrash.

Zkruhu je každoroční happening, jehož výtěžek putuje na konkrétní pomoc. Do posledního ročníku se zapojilo na šedesát českých i zahraničních umělců, kteří svůj čas a um věnují bez nároku na honorář. A přibývá i návštěvníků, kteří z akce odcházejí ať už s drobným vytetovaným kroužkem anebo s větším motivem své vysněné kérky.

"První ročník zorganizoval Ondra sám za lehce punkových podmínek, šlo o menší happening pro cca čtyřicet účastníků. Těsně po jeho uskutečnění jsem se ocitla u Ondry na tetovacím stole, kde mi vylíčil, jak ho organizace zmohla, ale jak skvělý pocit to byl. Napůl v žertu jsem prohodila, ať se mi příště ozve, že organizování je moje. A on se ozval," líčí Petra Hanáčková jejich vzájemnou spolupráci.

Sto procent získaných peněz jde na pomoc druhým. Za osm ročníků se podařilo získat 1 800 000 Kč. Každý rok pomoc směřovala někomu jinému, ale většinou to byly děti - z Klokánků, dětských domovů či ze sociálně slabých rodin. "Ten pocit, že stojíte za akcí, která svou pozitivní atmosférou a záměrem dokáže v daný den semknout hromadu lidí a pobídnout k pomoci potřebným, osloví kolemjdoucí a občas i boří předsudky, je nepopsatelný… Moc rádi vám to předvedeme na vlastní oči, nebo na vlastní kůži," uzavírá Petra.

 

Právě se děje

Další zprávy