reklama
 
 

Příběhy hrdinů: Gynekolog na kole vybírá statisíce, seniorka bojuje za romskou osadu

Finalistky kategorie Dárcovská výzva Lenka, Simona, dvě Petry a jejich polévka Foto: Nadace Via

Finalistky kategorie Dárcovská výzva Lenka, Simona, dvě Petry a jejich polévka

"Psal se podzim 2015, seděla jsem v kavárně a myslela na to, jak jsem kdysi v Táboře s kamarádkou pořádala bazar, který vynesl přes 100 tisíc korun. Tenkrát to byl neuvěřitelný pocit, nikdo tomu zpočátku nevěřil. Navíc peníze pomohly k tomu, že se tzv. ležák vrátil do normálního života. Říkala jsem si, že by to chtělo zase něco vymyslet. Něco úplně obyčejného, jednoduchého, pochopitelného…," vzpomíná Lenka Želivská na to, jak se rozhořel první plamínek pod "Polévkou, která pomáhá."

Lenka Želivská, Petra Jamrichová, Petra Kovandová a Simona Nevšímalová - tahle čtyřka je sice hodně rozličná, spojuje ji ale zájem o gastronomii a už skoro pět let také jejich společný projekt. Každý rok před Vánoci na vlastní náklady uvaří svoji nejlepší polévku a potom ji prodávají vždy 2. adventní neděli na vánočním trhu v Táboře. Každá naběračka nejen skvěle chutná, ale také propojuje, inspiruje a hlavně pomáhá. Výtěžek putuje každý rok jinam, jednotlivcům nebo organizacím působícím v Táboře nebo Třeboni. Každá z "kuchařek" vybírá příjemce pomoci podle toho, co je jí osobně nejbližší. Za celou dobu konání akce se vybralo 180 000 Kč.

"Když by to nebyla polévka, bylo by to něco jiného. Pokud má člověk potřebu pomáhat, být užitečný pro sebe i své okolí, projekt mu přijde do cesty vždy sám a v pravou chvíli," říká Petra Jamrichová. Letos chtějí posunout svou činnost na vyšší úroveň. "Zakládáme webové stránky, transparentní účet, vyřídíme kasičky na sběr peněz a začneme aktivně žádat o granty. Vždy 1. června vyhlásíme příjemce financí pro daný rok pro Tábor a Třeboň a pak uděláme maximum, abychom vybraly co nejvíc peněz. Vaření polévky a prodej na ulici bude už jen závěrečná třešnička na dortu."

autor: hrz | 23. 5. 2019 9:55

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama