Praha - Prezident Václav Klaus ve středu udělil patnáct milostí. Mezi nimi i vojákovi, který si měl před jedenácti lety odsedět čtyři měsíce v cele za to, že přišel pozdě z vycházky.
Desítky minut zpoždení pro něj ale s trochou nadsázky znamenaly úplně jiný život na jiném kontinentu.
Ale pěkně popořádku. Celý jeho příběh je totiž pěkně zamotaný.
Vasil Popovič v roce 1998 přišel jako voják základní služby o několik desítek minut pozdě z povolené vycházky. Za to ho čekal soud, který jej poslal na šest měsíců za mříže. Soudce to tehdy zdůvodnil tím, že voják neuposlechl rozkaz a měl by za to pykat.
"Vzhledem k tomu, že u vojenských trestných činů jsou poměrně vysoké sazby, tak dostal u okresního soudu šestiměsíční nepodmíněný trest odnětí svobody," říká k tomu Aktuálně.cz soudce okresního soudu v Karlových Varech Tomáš Mahr, který sice vojáka nesoudil, ale má k dispozici jeho spis.
Popovičovi se tehdy zdál trest příliš přísný, a proto podal odvolání ke krajskému soudu. Ten verdikt sice zmírnil, ale ne o moc. Rozhodl, že voják půjde sedět na čtyři měsíce.
Radši USA než vězení
Vasil Popovič ovšem do vězení nenastoupil. Aby se čtyřem měsícům v cele vyhnul, odjel do Spojených států.
"Česká republika si požádala o vydání, ale tento trestný čin v USA neuznávají, takže ho vydat odmítli," vysvětluje soudce Mahr.
Jeho útěk se mu paradoxně vyplatil. Za několik let si na jihu Spojených států vybudoval slušnou pozici. Naučil se anglicky a založil si firmu, která má v současnosti několik zaměstnanců.
Vrátit se do Česka ale až do tohoto týdne nemohl. V momentě, kdy by překročil hranici a přišla na něj policie, tak by musel nastoupit do cely. České úřady totiž po jeho útěku vydaly vnitrostátní příkaz k dodání trestu platný na území České republiky.
Od vydání příkazu o něm soudy nicméně prakticky neslyšely. "Od té doby se nic nedělo a až tento týden se objevila milost od prezidenta republiky," potvrzuje soudce Mahr.
Do Česka by se Popovič už asi nevrátil, kdyby mu za oceán nepřišla zpráva, že je jeho příbuzná v Česku těžce nemocná a potřebuje jeho pomoc.
Proto požádal prezidenta, aby se mohl vrátit zpátky bez toho, aby musel do vězení. A Václav Klaus mu vyhověl.
"Prezident vzal v úvahu, že skutek, který se stal více než před 10 lety, nebyl nijak společensky nebezpečný a že v současné době vojenská služba již není povinná," řekl k tomu bez bližších podrobností mluvčí Hradu Martin Erva.
Polednová bude sedět, pašerák ne
Klaus ve středu podepsal milost patnácti lidem, z toho čtyřem cizincům. K udělení milosti ho prý vedly hlavně humanitární důvody. Milosti prezidenta Klause nevzbuzují na rozdíl od jeho předchůdce Václava Havla příliš velké emoce.
V jednom případě ovšem upustil od bezkonfliktního přístupu, který v otázce milostí doposud zastával - v únoru omilostnil Emila Novotného, který byl v polovině devadesátých let v Thajsku odsouzen za pašování pěti kilogramů heroinu na padesát let vězení.
Pozornost veřejnosti také připoutalo Klausovo rozhodnutí neudělit milost komunistické prokurátorce Ludmile Brožové Polednové.