Praha - O dubnových víkendech se postupně odemykají české řeky a začíná sezona v Česku tolik oblíbeného vodáctví. Podle nové vyhlášky ale vodáci musí kvůli bezpečnosti přidat do svých lodí a raftů svítidla, bidlo s hákem nebo hasicí přístroj. Nařízení se týká všech plavidel nad šest metrů, kam patří i některé rafty nebo závodní lodě.
Jak upozornila Česká televize, vodáci už se kvůli nesmyslnému požadavku obrátili na ministerstvo dopravy, které vyhlášku sepsalo. Úřad ministra Dana Ťoka už chystá nápravu. "Například na raftu samozřejmě nebude potřeba žádný hasicí přístroj. Ten bude muset být jen tam, kde hrozí reálné nebezpečí požáru. U plavidel delších než šest metrů pak s ohledem na účel využití plavidel budou existovat výjimky. Na závodních lodích tak nebude nutné mít kompletní výstroj," ujišťuje mluvčí ministerstva Zdeněk Neusar.
Podle něj výjimky v původním návrhu byly, během schvalování ale vypadly. "Problémem je, že vyhláška nerozlišuje mezi vodní turistikou a námořní plavbou, lodě jsou rozdělené jen délkou a nosností," říká k podivným požadavkům Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany. Nebezpečný je podle něj i požadavek mít na palubě patnáctimetrové lano. "Pokud provaz nebude složen v batohu či barelu, tak když se loď převrhne, může se vodákům omotat kolem nohou a stahovat je pod vodu. Takových případů už jsme zaznamenali několik," upozornil Ptáček.
Autoři vyhlášek znervóznili vodáky v krátké době už podruhé. Ministerstvo zemědělství prosadilo, aby před sjížděním jezu žádala posádka lodi o souhlas jeho správce. Ten ale bývá často prakticky nedohledatelný. I v tomto bodě už Ťokovo ministerstvo plánuje nařízení přepsat.
„Jsme rádi, že jsme se s ministerstvem zemědělství nakonec společně shodli na tom, že požadovat po vodácích, aby měli souhlas na splutí každého jezu, je přehnané. Chceme vyhlášku upravit ještě nyní tak, aby tato formální záležitost nijak nezasahovala do vodácké sezóny,“ ujistil Ťok. V upraveném nařízení bude uvedeno, že splutí jezu je na vlastní nebezpečí.
Obě nařízení ale momentálně stále platí a vodákům, kteří se jimi neřídí, teoreticky hrozí postih. Dá se ale očekávat, že hasicí přístroje ani osvětlení na raftech nikdo kontrolovat nebude. Ostatně povinnost žádat o svolení sjet jez platí už od loňského března. Žádné postihy ale nepadly.
Vyhláška také nově nařizuje vodákům mít na lodi pro každého člena posádky záchranné vesty. Vodáci je nemusí mít neustále na sobě, stačí, když budou na palubě. Na rozdíl od výše zmíněných požadavků na výbavu povinné vesty Petr Ptáček vítá.