Zeman podá trestní oznámení kvůli úvahám o převodu pravomocí. Mířit může na Vystrčila

ČTK ČTK
2. 3. 2022 17:06
Prezident Miloš Zeman podá trestní oznámení kvůli úvahám o převodu pravomocí hlavy státu při jeho podzimní hospitalizaci. Považuje je za sabotáž. V pořadu na Seznam Zprávy to řekl jeho advokát Marek Nespala. Oznámení bude podle něj mířit na lidi, kteří se k možnosti převodu pravomocí nejvíce vyjadřovali. Konkrétní nebyl. O převodu pravomocí mluvil často třeba předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
Miloš Zeman v době svojí hospitalizace.
Miloš Zeman v době svojí hospitalizace. | Foto: ČTK

"Podáme trestní oznámení pro zvlášť závažný trestný čin sabotáže," řekl Nespala. "Když vám někdo chce vzít pravomoce, tak to už je hodně přes čáru. Ale opravdu hodně přes čáru," podotkl. Případem se podle něj bude zabývat Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Zeman byl loni 10. října, den po sněmovních volbách, převezen na kliniku intenzivní medicíny pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Podle zprávy lékařů, kterou od ÚVN později obdržel a zveřejnil Vystrčil, Zeman nebyl v té době schopen vykonávat pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu byla navíc krajně nejistá, konstatovali tehdy lékaři. Někteří senátoři a poslanci proto začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu sněmovny a vlády, a to podle článku 66 ústavy. Někteří kritizovali i způsob, jakým o Zemanově hospitalizaci a zdravotním stavu informovala hradní kancelář.

Zeman snahy o převod pravomocí označil v polovině února v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes za pokus o puč. V reakci na to Vystrčil sdělil, že konal tak, jak mu přikazuje ústava a jak má předseda Senátu konat, pokud veřejnost nemá informace o zdraví nejvyššího ústavního činitele, na které má nárok. "Situace v té době byla taková, že bylo evidentní, že zdravotní stav pana prezidenta není dobrý, a zároveň informace o tom, zda mu jeho zdravotní stav umožňuje zastávat úřad, nebyla k dispozici," řekl Vystrčil. Vystrčila Zeman již dříve zmiňoval v souvislosti s podáním trestního oznámení, stejně tak například nezávislého senátora Pavla Fischera.

Také Fischer již dříve řekl, že v době prezidentovy hospitalizace nebyly veřejnost, média ani Parlament dostatečně informovány o jeho zdravotním stavu. "V souladu se svou povinností ústavní kontroly výkonu prezidentské funkce Senát opakovaně žádal o informaci, zda je prezident schopen, či neschopen vykonávat úřad. Pokud se Miloš Zeman domnívá, že ústavní kontrola je pokus o puč, pak o jeho schopnosti vykonávat úřad prezidenta můžeme opět důvodně pochybovat," uvedl Fischer.

Na informaci, že Nespala podá trestní oznámení na lidi, kteří hovořili o možnosti převodu pravomocí prezidenta, dnes reagoval předseda senátorského klubu Pirátů a hnutí Senátor 21 Václav Láska. "Já se tedy přiznávám dobrovolně, že jsem tak činil, a pane kolego, nechtělo by to malou dovolenou? Možná jste trošku přepracovaný," napsal na twitteru.

Důvod prezidentova pobytu v nemocnici Hrad nezveřejnil. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s chronickým onemocněním prezidenta, přesnou diagnózu neuvedli s ohledem na přání pacienta. Zeman později opakovaně mluvil o tom, že trpěl nechutenstvím. To potvrdil také Nespala.

Člen prezidentova lékařského konzilia, chirurg Pavel Pafko v době Zemanovy hospitalizace řekl, že Zeman má chronické jaterní onemocnění, a naznačil, že jde o cirhózu jater. Po propuštění do domácí péče prezident pobývá na zámku v Lánech, kde se o něj stará soukromá ošetřovatelská firma.

 

Právě se děje

Další zprávy