Prezident Zeman je trojským koněm Ruska, tvrdí think-tank. Normalizační žvásty, reagoval Ovčáček

ČTK Jan Singer, ČTK
Aktualizováno 28. 7. 2016 15:00
Think-tank Evropské hodnoty označil ve své studii o českých dezinformačních webech prezidenta Miloše Zemana za trojského koně Ruska v informační válce. Jako příklad uvedl Zemanovo prohlášení údajně vyprodukované ruskou propagandou, podle nějž prý ukrajinská vláda přijala jazykový zákon, který třetině ukrajinských občanů znemožnil komunikaci v jejich mateřštině. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček toto tvrzení označil za bezobsažné normalizační žvásty.
Miloš Zeman je podle think-tanku trojským koněm Ruska.
Miloš Zeman je podle think-tanku trojským koněm Ruska. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman je podle organizace Evropské hodnoty ruským trojským koněm v informační válce. Organizace to uvedla při představení studie o českých webech, které označuje za dezinformační. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček toto tvrzení označil za bezobsažné normalizační žvásty.

"Miloš Zeman v českém prostoru hraje roli trojského koně Ruské federace, kdy systematicky přebírá a opakuje základní teze pozice Kremlu. Opakovaně je tak ruskou propagandou využíván a vykreslován jako Putinův přítel," uvádějí závěry studie, kterou představil její spoluautor Jakub Janda.

Jako příklad uvedl Zemanovo prohlášení údajně vyprodukované ruskou propagandou, podle nějž prý ukrajinská vláda přijala jazykový zákon, který třetině ukrajinských občanů znemožnil komunikaci v jejich mateřštině.

Zemanův mluvčí to v reakci pro iDnes.cz označil za součást kampaně proti hlavě státu. Podle něj je boj s ruskou propagandou výnosným byznysem a zapochyboval o nezávislosti a financování organizace Evropské hodnoty. Na twitterovém účtu uvedl, že na její činnost více než 350 000 korunami přispěla ministerstva školství a zahraničí pod vedením ČSSD.

Informace úmyslně zkresluje zhruba stovka lidí

Podle think-tanku Evropské hodnoty se velká část dezinformačních webů inspiruje nebo přímo přebírá dezinformace ze zahraničních zdrojů. "Kromě oficiálních ruských kanálů, tedy anglické verze Sputniku nebo televizního zpravodajství Russia Today, lze jako příklady obvyklých zdrojů jmenovat také weby Global Research, Southfront nebo What does it mean," uvedl zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda.

Podle studie Kremlin Watch, která spadá do programu Evropských hodnot, je většina dezinformačních webů netransparentní. Studie také odhaduje, že přímou tvorbou dezinformací se v Česku zabývá zhruba sto osob, přičemž pouze u třetiny je známa identita.

Za dezinformaci považuje think-tank Evropské hodnoty informaci, která je klamná se záměrem uvést někoho v omyl.

Podle Jandy má nejdůležitější roli v dezinformačním systému webová platforma Parlamentních listů. "Vnímáme je jako přechod mezi seriózními médii a šedou zónou prokremelské manipulace. S manipulačními technikami se u nich však setkáváme častěji než třeba u Sputniku," odkazuje Janda na studii Masarykovy univerzity.

Dezinformace šíří i politici

Čtenářská atraktivita Parlamentních listů je však zřejmá. Jejich zpravodajskou sekci navštíví denně více čtenářů než u konkurenčních Lidovek nebo Ihnedu. A k analýze se vyjádřil také ředitel Parlamentních listů Jan Holoubek: "Analýza pana Jandy a lidí, kteří se k tomu pro peníze snížili, nás překvapila. Odborníci z univerzity by se měli věnovat spíše studentům. Zároveň to celé považujeme víceméně za slinty, o kterých by se nepsalo, pakliže by v nich nefigurovaly Parlamentní listy. Jak říká naše heslo: Nikdo vám nevnucuje, co si máte myslet. Z toho vycházejme."

Kremlin Watch také poznamenává, že Parlamentní listy nepodávají pouze dezinformační zprávy. Za červen poskytlo webu rozhovor 33 poslanců a senátorů, nejvíce z ČSSD a ANO. Právě politici a známé osobnosti mají podle Jandy důležitou roli v šíření dezinformací, zejména na sociálních sítích. "Jaroslav Foldyna sdílí zprávy Svobodných novin, Jíří Ovčáček Sputniku, Michal Hašek a Zdeněk Škromach z Aeronetu a Tomio Okomara nebo Stanislav Huml články z Protiproudu," uvedl Janda, který dodává, že bychom se měli zejména na středních školách učit, jak pracovat s informacemi.

Organizace Evropské hodnoty se podílí na vládním Auditu národní bezpečnosti. Jeho 11 doporučení počítá mimo jiné se vznikem Centra terorismu a hybridních hrozeb, které bude mít od příštího roku na ministerstvu vnitra za úkol bojovat proti šíření nepravdivých informací.

NATO se rozhodlo prokázat, že myslí vážně kolektivní obranu svých členů. Rusko nás zatím jen testovalo, říká bývalý velvyslanec Kolář. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy