Praha - Kárná komora Nejvyššího kontrolního úřadu zamítla všech dvanáct žalob na členy Kolegia, které na ně podal prezident úřadu František Dohnal.
Trojčlenný tribunál sice konstatoval, že obvinění jednali v rozporu se zákonem o Nejvyšším kontrolním úřadu a jejich chování bylo mimo rovinu práva, ale nepovažuje ho za natolik závažné, aby se dalo posoudit jako kárné provinění.
Sám Dohnal byl společně se soudci Nejvyššího soudu Pavlem Kučerou a Karlem Haschem jedním z členů komory, kteří o obviněných rozhodovali.
"Jednání bylo neveřejné, proto i po dohodě s panem prezidentem a oběma soudci nebudeme zveřejňovat výsledky hlasování," uvedla mluvčí NKÚ Radka Burketová. Podle jejího vyjádření je František Dohnal s rozhodnutím spokojen a nehodlá se proti němu odvolávat. Současně prý odmítá, že by na svůj post měl rezignovat.
Šéf NKÚ podal žaloby na své podřízené na začátku června - poté, co upozornili na jeho hospodaření v čele úřadu.
Prý uváděli informace, které nevycházely z objektivních zjištění, a tím ohrozili důvěru v nezávislost a nestrannost své osoby a úřadu jako celku. V důsledku toho pak údajně došlo k celostátní kampani, a tím i k ohrožení důvěryhodnosti Nejvyššího kontrolního úřadu.
Terčem kritiky se stal zejména jeho pronájem luxusního bytu na Vinohradech, tři luxusní služební automobily nebo nákupy uměleckých děl.
Po tlaku veřejnosti se rozhodl byt o rozloze více než 200 metrů, na který mu stát platil 76 tisíc měsíčně, opustit.
Na podnět kolegia se začal Dohnalovým případem zabývat i kontrolní výbor poslanecké sněmovny.
Ten konstatoval, že se jsou v hospodaření NKÚ skutečně nejasnosti, a rozhodl, že sněmovna vypíše výběrové řízení na znalecký ústav nebo auditorskou firmu, která hospodaření úřadu prověří několik let zpátky. I Dohnala čeká díky poslancům slyšení před kárnou komisí.
Pražská policie současně v souvislosti s šéfem NKÚ prověřuje trestní oznámení pro porušování povinností při správě cizího majetku.
Šéf NKÚ se proti nařčení z plýtvání a "žití si na vysoké noze" brání také trestním oznámením. Tentokrát za pomluvu, a to na poslance kontrolního výboru v čele s komunistou Vladimírem Koníčkem a občanským demokratem Liborem Ježkem.