Poslanci kvůli Dohnalovi prověří hospodaření NKÚ

Eva Benešová
12. 6. 2009 11:23
Prověrku provede zřejmě soukromý auditor
Prezident NKÚ František Dohnal.
Prezident NKÚ František Dohnal. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na hospodaření Nejvyššího kontrolního úřadu si posvítí poslanci z kontrolního výboru.

Podle sněmovny se totiž současný šéf úřadu František Dohnal dopustil mnoha chyb v hospodaření, a proto by se měla prověřit činnost celého úřadu.

Kontrolní výbor zvažuje, že si na prověrku najme soukromou auditorskou firmu.

Problémy s hospodařením Dohnala vypluly a povrch před několika týdny, když kontrolní výbor a kolegium NKÚ zveřejnili, že úřad Dohnalovi platí nájem dvou bytů, ačkoliv má právo pouze na jeden. Dále používal hned tři drahá služební auta.

Upozornili také na další kontroverzní podnájmy vedoucích zaměstnanců nebo zbytečné nákupy uměleckých děl.

Sám Dohnal vidí v celé kauze jen politický boj a jakákoli nařčení z nehospodárnosti i v ostatních případech odmítá. Požaduje přitom, aby hospodaření NKÚ prověřil nezávislý audit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy