Mimořádná zpráva

Prezident Zeman: Mynářův majetek? Ať si ho řeší NBÚ

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
8. 1. 2015 16:06
Politici i aktivisté chtějí, aby kancléř zveřejnil majetková přiznání. Prezident se ho k tomu podle všeho vyzvat nechystá.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman zřejmě nehodlá vyzvat kancléře Vratislava Mynáře, aby kvůli nákupu vily v pražských Strašnicích zveřejnil své majetkové poměry.

Jeho mluvčí Jiří Ovčáček na opakované dotazy, zda se prezident k podobné výzvě chystá, odpověděl pouze to, že "pan kancléř majetkové poměry dokládá v rámci prověrky prováděné NBÚ."

Prezident je přitom známým zastáncem přijetí zákona o prokazování původu majetku. "Přál bych si, aby byl co nejtvrdší," řekl na adresu připravované normy Zeman s tím, že prověřování by mělo jít co nejhlouběji do minulosti.

"Chce-li prezident, aby lidé tato prohlášení brali vážně a nevnímali je jako pouhá populistická gesta, pak by mělo být jeho odvolání kancléře Mynáře logickým a okamžitým krokem," napsaly v prohlášení ke kauze protikorupční iniciativy Vraťte nám stát! a Veřejnost proti korupci.

Zákon dříve veřejně podporoval i sám Mynář. Vlastní majetková přiznání z minulých let ani současný plat však zveřejňovat nehodlá.

Otázky o kancléřových příjmech vyvolala zpráva o nákupu strašnické vily za nezvykle nízkou cenu. Mynářovi ji prodal právník lobbisty Romana Janouška Vít Široký. Kancléř odmítl zveřejnit původ 5,5 milionu korun, za které nemovitost pořídil, s tím, že si je vydělal ještě před nástupem do veřejné funkce.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) kauza poškozuje prezidentský úřad. "Tato vyjádření nebudeme v tuto chvíli komentovat," vzkázal prezident přes mluvčího.

Sobotka uvedl, že jediný, kdo situaci může vyřešit, je sám prezident. "Jediný, kdo může pana Mynáře odvolat, je prezident republiky. Je to v jeho kompetenci," poznamenal Sobotka.

Podle Ovčáčka prezident trvá na svých dřívějších vyjádřeních - o možnosti odvolání bude uvažovat ve chvíli, kdy kancléř nedostane prověrku od NBÚ. Na rozhodnutí se čeká již více než rok.

 

Právě se děje

Další zprávy