Politici: Mynář káže vodu, pije víno. Ať zveřejní majetek

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
7. 1. 2015 7:10
Hnutí Starostové chce, aby hradní kancléř Vratislav Mynář zveřejnil majetková přiznání za dvacet let. Kancléř však odmítá zveřejnit i současný plat.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hnutí Starostové a nezávislí chce, aby kancléř prezidenta Vratislav Mynář zveřejnil majetková přiznání za posledních dvacet let.

K výzvě prezidentovi Miloši Zemanovi politiky přiměl jak nedávný Mynářův nákup vily v pražských Strašnicích od advokáta lobbisty Romana Janouška za pouhých 5,5 milionu korun, tak dřívější Zemanova i Mynářova podpora majetkovým přiznáním.

"Pan kancléř se už nápadně podobá jiným, které pan prezident v minulosti kritizoval za pochybně nabytý majetek. Tím spíš čekám, že to nestrpí ve svém nejbližším okolí. Proto musí pan Mynář rozkrýt své majetkové poměry a vyvrátit podezření, že jeho majetek je vyšší, než odpovídá jeho příjmům,“ uvedl 1. místopředseda STAN Petr Gazdík.

Mynář však v úterý vzkázal občanům, že do peněz, kterými zaplatil dům s pozemkem, jim de facto nic není. Vše prý zaplatil z prostředků, které si vydělal ještě předtím, než se stal vysokým státním úředníkem.

Plat? Až mě vyzve soud

Navíc nehodlá zveřejnit ani svůj současný plat. "Plat se zveřejnit nechystám, pokud k tomu nebudu soudně vyzván," uvedl kancléř. Byl to přitom právě on, kdo v minulosti jako představitel Strany práv občanů - Zemanovců podporoval zavedení majetkových přiznání pro státní činitele.

To je podle Starostů důkazem, že Mynář podle něj káže vodu a pije víno. "Dost mě překvapuje, že se k tomu prezident republiky zatím staví tak shovívavě," dodal politik. Zeman v úterý přes svého mluvčího sice vzkázal, že Mynář by měl vyvrátit podezření ohledně nákupu vily, to se však zatím nestalo.

Starostové upozorňují také na to, že na rozdíl od státních úředníků musí majetková přiznání podávat i většina politiků na komunální úrovni. Hnutí proto chystá novelu zákona, která by nařídila vysokým úředníkům zveřejnit majetek před nástupem do funkce a po jejím opuštění.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy