Daňaři prověří Mynáře i Širokého kvůli podezřele levné vile

Pokud finanční úřad zjistí, že byl dvoupatrový dům prodán pod cenou, jak tvrdí realitní odborníci, advokát Široký bude musel dodaňovat. A potíže může mít i hradní kancléř.
Kancléř prezidenta koupil vilu od advokáta Víta Širokého.
Kancléř prezidenta koupil vilu od advokáta Víta Širokého. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Podezřele nízká cena 5,5 milionu korun, za kterou pořídil hradní kancléř Vratislav Mynář dvoupatrovou prvorepublikovou vilu na lukrativním místě ve Strašnicích, může mít ještě nepříjemnou daňovou dohru pro oba aktéry realitního obchodu. Tedy jak pro Mynáře, tak i pro advokáta Víta Širokého, který dům vlivnému státnímu úředníkovi před Vánoci prodal. 

Mynář sice nemusí platit daň z převodu nemovitosti, jejíž záloha činí čtyři procenta z prodejní ceny. Tato povinnost leží na právníkovi Širokém. Ovšem daňaři se mohou kvůli případnému podezření podívat na Mynářovy starší obchody a také na daňová přiznání. A porovnat si, zda příjmy sedí s jeho výdaji.

Potíže může mít i Široký. Pokud má vila ve skutečnosti mnohem vyšší hodnotu než byla prodejní cena 5,5 milionu, jak upozorňují realitní odborníci, může finanční úřad Širokému vyměřit vyšší daň z převodu nemovitosti.

Zda finanční úředníci celou transakci detailně prověří a nechají vypracovat oponentní znalecký posudek, zatím odmítají oficiálně říci. Mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová to pro Aktuálně.cz zdůvodnila tím, že ke konkrétním případům se nemůže úřad vyjadřovat.

Deník MF Dnes však s odkazem na vysoce postavený zdroj z finančního ředitelství ve čtvrtek napsal, že berní úřad si transakci proklepne.

Úředníci se o prodej strašnické vily do majetku Vratislava Mynáře mohou začít zajímat sami, pokud se jim dodané podklady obchodu nebudou pozdávat. Častěji se ale stává, že transakci prošetřují na udání.

"Dostáváme podněty docela často, takže se jimi samozřejmě zabýváme," potvrdila mluvčí daňařů Petra Petlachová. Podnět k prověření tak může podat prakticky kdokoliv.

Mynář nízkou cenu odmítá

Vratislav Mynář navzdory realitním odborníkům odmítá, že by Vítu Širokému zaplatil málo peněz - 5,5 milionu je prý adekvátní částka.

"Nevidím na tom nic špatného. Zvláště poté, co jsem si ji vevnitř prohlédl s odborníky na nemovitosti a vím, že bude nutná totální rekonstrukce při zachování řekněme obvodového zdiva. V ten moment se mi ta cena vůbec nezdá nízká," prohlásil Mynář v České televizi.

Podezření, že byla cena za nemovitost příliš nízká, se brání také advokát Široký, který zastupuje mimo jiné i podnikatele Romana Janouška.

Vila Vratislava Mynáře

Vila Vratislava Mynáře
  • Vila byla ve funkcionalistickém stylu postavena v roce 1937 a je podsklepena se dvěma nadzemními podlažími.
  • V roce 1955 byl dům přestaven a upraven na jesle. Poslední nájemci užívali prostory domu jako sídlo firmy.
  • V přízemí je celkem devět místností o výměře 101,5 metru čtverečních, sloužily jako sklad a archiv. V prvním patře je pět místností s terasou o výměře celkem 127,4 metru čtverečních. Ve druhém patře byly kanceláře s příslušenstvím a terasy o výměře 102,3 metru.
  • Zastřešení je sedlové s valbou, dřevěným krovem a pálenou krytinou.
  • Objekt byl vytápěn ústředním topením z centrálního zdroje s termoregulací plynovým kotlem. Výměra zahrady je 592 metrů čtverečních.

Široký dům koupil za 5,1 milionu od firmy Harengil, jejímiž akcionáři jsou podle posledních dostupných dokumentů z roku 2012 podnikatel Radek Luňák a americká společnost Proroyal LLC s nedohledatelnými vlastníky.   

Advokát vydělal na prodeji vily 100 tisíc

Advokát Široký koupil dům ještě levněji, než ho prodal Mynářovi. Jenže za 5,1 milionu, tedy "jen" o 400 tisíc korun méně. A po zaplacení daně z převodu nemovitosti (aktuálně necelých 300 tisíc korun) mu tedy zbylo jen okolo 100 tisíc. Na první pohled to tedy vypadá, jako kdyby Široký prodejní cenu navýšil oproti kupní jen o předpokládanou daň plus palmáre. Právník ovšem takovou verzi odmítá. Prý je rád, že se domu vůbec zbavil. Je to údajně ruina.

"Já jsem s tím obchodem spokojený. Neprodělal jsem ani závratně nevydělal," řekl Aktuálně.cz Široký.

Pokud by ale úředníci zjistili, že vila i s šestisetmetrovou zahradou mají hodnotu okolo dvanácti milionů, jak tvrdí realitní makléři, musel by Široký prodej dodanit a zaplatit další stovky tisíc korun. A pak už by se z možného palmáre stal prodělek.

To vše je ale na úřednících. Poté, co Vít Široký daň zaplatil, prostuduje odevzdané dokumenty daňový pracovník. "Studuje i kupní smlouvu, a pokud nějakou pochybnost má, tak udělá šetření," uvedla mluvčí finančních úředníků Petra Petlachová.

Každý prodávající má od loňského roku podle nového občanského zákoníku dvě možnosti, jak dokázat, že neošidil stát na dani. Zjednodušeně řečeno: napřed zaplatí čtyři procenta z prodejní ceny, která se považuje za zálohu na dani. K tomu pak doloží buď znalecký posudek, který má cenu potvrdit, anebo vyplní do daňového přiznání veškeré informace o nemovitosti, jako je stáří nebo technický stav. Z těchto údajů pak lze určit cenu obvyklou pro podobné domy v okolí, a tedy i konečnou výši daně.

Pokud se úředníkovi cokoliv nepozdává a má podezření, že je záloha na daň nízká, nechá si vypracovat oponentní znalecký posudek, který pak porovná s posudkem, který předloží prodejce.

Jestli Široký ale předložil nějaký svůj posudek, který má dokazovat prodejní cenu 5,5 milionu korun, ale není zřejmé. Na přímý dotaz Aktuálně.cz to odmítl komentovat.

Finanční ředitelství neví přesně, kolik podezřelých obchodů za rok odhalí. Takovou statistiku si prý nevede. Ze shromážděných údajů pouze vyplývá, že stát za daň z převodu nemovitostí získal v roce 2013 celkem 8,8 miliardy korun. Z této částky přitom vybral 314 milionů až dodatečně poté, co úředníci zjistili nějaké nesrovnalosti.

Kancléř prezidenta čeká na prověrku

Na Mynářův nákup vily ve Strašnicích upozornil v pondělí bulvární deník Blesk. Kancléř investici přiznal, tajil však cenu. Aktuálně.cz ji ale ještě tentýž den vypátralo: 5,5 milionu korun však odborníky překvapilo svou lácí.

Vratislav Mynář by přitom měl být při svých nákupech zvlášť obezřetný. Už více než rok totiž usiluje o bezpečnostní prověrku, která mu coby kancléři prezidenta Miloše Zemana stále chybí. Mynář se tak nemůže účastnit jednání, kde se probírají tajné informace.

Národní bezpečnostní úřad zatím neukončil prověřování Mynářových majetkových poměrů. Kancléř tvrdí, že o nejnovějším obchodu úředníky informoval. Přesto mu podezřelý nákup může zisk prověrky výrazně zkomplikovat.

Stejně jako další podezřelá realitní transakce, kterou Aktuálně.cz detailně popsalo předloni v listopadu. To si Mynář nevídaně levně pořídil měšťanský dům na Jánském vršku. Za dům v hodnotě 28 milionů zaplatil 12 milionů korun.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Policie pozvala Babiše a jeho poradkyni, aby se seznámili se spisem v kauze Čapí hnízdo

Vyšetřovatel kauzy kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo Pavel Nevtípil pozval obviněného premiéra Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou, aby se seznámili se spisem. V pátek to uvedl server Seznam Zprávy. Poté, co se s ním obvinění a jejich advokáti seznámí, mohl by spis zamířit k žalobci Jaroslavu Šarochovi.

Podle serveru policista pozval Babiše na 25. května, Mayerovou pak na 24. května. Lhůta pro skončení vyšetřování byla zatím stanovena do 15. května, zřejmě tak bude muset být podle webu prodloužena. Mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová uvedla, že si právo na poskytování informací v případu vyhradilo pražské městské státní zastupitelství. Jeho mluvčí zatím na dotazy nereagoval.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Předsedou středočeské ČSSD je Urban, lídrem krajské kandidátky bude Hamáček

Předsedou středočeské ČSSD se stal bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Zároveň bude dvojkou na středočeské kandidátce do sněmovny, rozhodli ve čtvrtek delegáti krajské on-line konference. Lídrem kandidátky zvolili předsedu strany Jana Hamáčka, informoval v pátek místopředseda ČSSD a šéf okresní organizace Praha-východ Jan Tvrdý. Urban v čele středočeské ČSSD vystřídal Robina Povšíka, který se rozhodl rezignovat.

Straníci podle Tvrdého chtěli, aby organizaci do voleb vedl někdo se zkušenostmi. Urban podle něj patří mezi respektované a uznávané osobnosti, a to nejen v ČSSD. "Z toho důvodu jsme ho nominovali a následně zvolili," dodal Tvrdý.

Urban byl ministrem průmyslu v letech 2003 až 2006 ve vládách Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse i Jiřího Paroubka. Byl také několik let místopředsedou ČSSD a šéfem jejího poslaneckého klubu. Ve středočeské ČSSD dosud zastával funkci místopředsedy.

Urban uvedl, že byl o novou roli požádán spolustraníky napříč krajem. "Někdo to řídit musí a je před volbami. Sociální demokracie se točí kolem pěti procent, tak se kolegové rozhodli a požádali mě, abych šel sociální demokracii na pomoc, což je závazek," uvedl. Za svůj jediný úkol označil převést stranu do klidnějších vod a dosáhnout volebního výsledku, který ČSSD zajistí pokračování ve Sněmovně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejisté Kanady ovládli MS osmnáctek, ve finále zdolali Rusko 5:3

Hokejisté Kanady vyhráli ve finále mistrovství světa hráčů do 18 let v americkém Friscu nad Ruskem 5:3 a získali počtvrté v historii titul. Navázali na triumfy z let 2003, 2008 a 2013. Rusové obhájili stříbro z minulého šampionátu z roku 2019 ze švédských měst Örnsköldsvik a Umea. Na bronz dosáhli obhájci titulu Švédové, kteří rozdrtili Finsko 8:0.

Kanada má první medaili od roku 2015, kdy byla podruhé za sebou třetí. Při první účasti ve finále od posledního triumfu dvakrát dotahovala ztrátu. Skóre otevřel v šesté minutě střelou z pozice mezi kruhy šestnáctiletý Matvej Mičkov, který se s 12 góly osamostatnil na druhém místě historického pořadí nejlepších kanonýrů na jednom šampionátu. Rekordmany jsou se 14 trefami další Rus Alexandr Ovečkin (v roce 2002) a Američan Cole Caufield (2019).

Connor Bedard sice v 15. minutě neproměnil trestné střílení, ale za 85 sekund už se patnáctiletý - nejmladší - hráč turnaje trefil po průniku bekhendem z mezikruží a připsal si šestou trefu ve třetím utkání play off. V 19. minutě sice vrátil Rusku vedení střelou z levého kruhu Dmitrij Bučelnikov, ale 45 vteřin před koncem prvního dějství vyrovnal v přesilové hře Shane Wright.

Ve 25. minutě otočil stav střelou z levé strany z úhlu Brennan Othmann a ještě ve druhé třetině po spolupráci Wrighta a Brandta Clarkea zvýšil Logan Stankoven. V polovině třetí třetiny vykřesal Rusku naději v početní výhodě Vladimir Grudinin po přihrávce Mičkova, který měl v utkání bilanci 1+2 a ovládl produktivitu s 16 body ze sedmi utkání.

Výsledek dovršil 40 sekund před koncem při power play do prázdné branky kapitán Wright, jenž si ve finále připsal vedle dvou branek i asistenci. Kanaďané na turnaji vyhráli všech sedm utkání při skóre 51:12.

V boji o bronz ovládli severské derby obhájci titulu Švédové a kanonádou proti Finsku si spravili chuť i po debaklech s Kanadou ze základní skupiny 1:12 i ze semifinále 1:8. Dvěma góly orámoval utkání Isak Rosén, který v 5. minutě v přesilové hře otevřel skóre a 37 sekund před koncem v oslabení ho i završil.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let ve Friscu (USA):

Finále:

Kanada - Rusko 5:3 (2:2, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 16. Bedard (Ceulemans, Stillman), 20. Wright (Zellweger), 25. Othmann (Del Mastro), 37. Stankoven (Clarke, Wright), 60. Wright (Bedard) - 6. Mičkov (Lazutin, Poltapov), 19. Bučelnikov (Mičkov, Figurin), 50. Grudinin (Mičkov). Rozhodčí: Holm (Švéd.), Reneau - Davis, Hancock (všichni USA). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. Diváci: 2122.

Kanada: B. Gaudreau - Allan, Clarke, Del Mastro, Ceulemans, Zellweger, Richard, Matier, Zhilkin - Othmann, Wright, Guenther - Bedard, McTavish, Stankoven - Pinelli, Johnston, Stillman - Roulette, Harrison, Winterton. Trenér: Dave Barr.

Rusko: S. Ivanov - Makarov, Grudinin, Koromyslov, Novikov, Figurin, Sapunov, Duda, Kvočko - Jurov, Svečkov, Mirošničenko - Poltapov, Lazutin, Čibrikov - Mičkov, Ivancov, Bučelnikov - Mechovov, Katělevskij, Gajdamak. Trenér: Alber Lešjov.

O 3. místo:

Finsko - Švédsko 0:8 (0:2, 0:2, 0:4)

Branky a nahrávky: 5. I. Rosén (Strömgren, Moberg), 20. Robertsson (Lysell), 24. Edvinsson, 26. Sjöberg (L. Persson), 46. Moberg (Strömgren, Olsson), 52. Hasa, 55. Östlund (Eljas, Kangas), 60. I. Rosén. Rozhodčí: Fernandez (USA), Judakov (Rus.) - Briganti (USA), Slavikovskij (Rus.). Vyloučení: 3:4. Využití: 0:2. V oslabení: 0:2. Diváci: 902.

Finsko: Koskenvuo (26. Helomaa) - Vilén, Heimosalmi, Suomi, Leppänen, Juusola, Malinen, Ervasti - Salminen, Koivunen, Tuomaala - Päivärinta, Kemell, Ruusunen - Yliniemi, O. Kapanen, Lambert - Miettinen, Huuhtanen, Matikka - Järvelä. Trenér: Petri Karjalainen.

Švédsko: Lindbom - M. Hävelid, Edvinsson, Olsson, Sjöholm, Salomonsson, Forsmark, S. Aho - Lysell, Dower-Nilsson, Robertsson - Hasa, I. Rosén, Strömgren - Moberg, L: Persson, Sjöberg - Kangas, Eljas, Sundin - Östlund. Trenér: Anders Eriksen.

Konečné pořadí:

1. Kanada, 2. Rusko, 3. Švédsko, 4. Finsko, 5. USA, 6. Bělorusko, 7. Česko, 8. Švýcarsko, 9. Lotyšsko, 10. Německo.

Individuální ocenění mistrovství světa hokejistů do 18 let ve Friscu a Planu (USA):

Nejlepší hráči podle direktoriátu turnaje:

Brankář: Benjamin Gaudreau (Kanada)

Obránce: Aleksi Heimosalmi (Finsko)

Útočník: Matvej Mičkov (Rusko)

All Star tým podle hlasování akreditovaných novinářů:

Sergej Ivanov (Rusko) - Aleksi Heimosalmi (Finsko), Brandt Clarke - Connor Bedard (oba Kanada), Matvej Mičkov (Rusko), Samu Tuomaala (Finsko)

Nejužitečnější hráč: Matvej Mičkov (Rusko)

Zdroj: ČTK
Další zprávy