Sobotka: Kauza Mynářovy vily poškozuje úřad prezidenta

ČTK ČTK
7. 1. 2015 19:35
Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka se Zeman "v pravý čas" k záležitosti vyjádří.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je přesvědčen, že kauza kolem vily hradního kancléře Vratislava Mynáře poškozuje úřad prezidenta republiky. Jenom prezident Miloš Zeman podle něj může věc řešit, je jediný, kdo kancléře může odvolat. Sobotka to řekl ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády. Mynář nedávno v pražských Strašnicích koupil vilu za 5,5 milionu korun, což bylo podle řady expertů výrazně pod běžnou cenou za podobnou nemovitost. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka se Zeman "v pravý čas" k záležitosti vyjádří.

"Já jsem přesvědčen o tom, že tu věc může vyřešit pouze pan prezident. Ta kauza podle mého názoru poškozuje úřad prezidenta republiky a jediný, kdo může pana Mynáře odvolat, je prezident republiky. Je to v jeho kompetenci," poznamenal Sobotka.

Podle prezidentova mluvčího na jeho pondělní tiskové konferenci zazněla výzva kancléři, aby okolnosti koupě vysvětlil. Mynář na to prý zareagoval tím, že poskytl několika novinářům rozhovor. K tomu, zda vysvětlení bylo dostatečné, se Zeman "v pravý čas vyjádří", řekl Ovčáček ČTK. Jeho vyjádření se prý dá očekávat v brzké době, nikoli "v horizontu týdnů".

K záležitosti se dnes vyslovil také vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. "Chtěl bych být takový podnikatel s takovým čichem na nemovitosti, jako je on," řekl na adresu Mynáře.

Hradní kancléř si před Vánoci pořídil vilu od právníka Víta Širokého za 5,5 milionu. Sám v nákupu nic podezřelého nevidí. Cena podle něj byla asi o deset procent vyšší, než jakou původně zaplatil Široký.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy