Sobotka: Kauza Mynářovy vily poškozuje úřad prezidenta

ČTK ČTK
7. 1. 2015 19:35
Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka se Zeman "v pravý čas" k záležitosti vyjádří.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je přesvědčen, že kauza kolem vily hradního kancléře Vratislava Mynáře poškozuje úřad prezidenta republiky. Jenom prezident Miloš Zeman podle něj může věc řešit, je jediný, kdo kancléře může odvolat. Sobotka to řekl ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády. Mynář nedávno v pražských Strašnicích koupil vilu za 5,5 milionu korun, což bylo podle řady expertů výrazně pod běžnou cenou za podobnou nemovitost. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka se Zeman "v pravý čas" k záležitosti vyjádří.

"Já jsem přesvědčen o tom, že tu věc může vyřešit pouze pan prezident. Ta kauza podle mého názoru poškozuje úřad prezidenta republiky a jediný, kdo může pana Mynáře odvolat, je prezident republiky. Je to v jeho kompetenci," poznamenal Sobotka.

Podle prezidentova mluvčího na jeho pondělní tiskové konferenci zazněla výzva kancléři, aby okolnosti koupě vysvětlil. Mynář na to prý zareagoval tím, že poskytl několika novinářům rozhovor. K tomu, zda vysvětlení bylo dostatečné, se Zeman "v pravý čas vyjádří", řekl Ovčáček ČTK. Jeho vyjádření se prý dá očekávat v brzké době, nikoli "v horizontu týdnů".

K záležitosti se dnes vyslovil také vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. "Chtěl bych být takový podnikatel s takovým čichem na nemovitosti, jako je on," řekl na adresu Mynáře.

Hradní kancléř si před Vánoci pořídil vilu od právníka Víta Širokého za 5,5 milionu. Sám v nákupu nic podezřelého nevidí. Cena podle něj byla asi o deset procent vyšší, než jakou původně zaplatil Široký.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy