Dvě ministerstva, jen jeden hlas ve vládě. Havlíček má převzít resort dopravy v pátek

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 21. 1. 2020 11:40
Jmenování vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) ministrem dopravy se uskuteční v pátek po návratu premiéra Andreje Babiše (ANO) z cesty do Izraele, potvrdil Úřad vlády. Havlíček je nyní ministrem průmyslu a obchodu a po odvolání stávajícího ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) by měl podle návrhu premiéra vést oba resorty.
Karel Havlíček bude ministrem průmyslu a obchodu i dopravy.
Karel Havlíček bude ministrem průmyslu a obchodu i dopravy. | Foto: DVTV

Babiš navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi odvolání ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) v pondělí kvůli kritizované zakázce na informační systém pro elektronické dálniční známky. Podle premiéra ji Kremlík manažersky nezvládl. Zeman prostřednictvím svého mluvčího oznámil, že se změnami souhlasí. 

Premiér ve středu ráno odlétá do Izraele, kde se zúčastní mimo jiné světového fóra o holokaustu, které se koná 75 let od osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Do Česka se Babiš vrací ve čtvrtek pozdě večer. Jmenování Havlíčka a uvedení do funkce se uskuteční za účasti premiéra.

Babiš nenavrhl, aby Havlíček resort vedl dočasně do jmenování plnohodnotného ministra, ale funkce by se měl ujmout nastálo. Změna může podle něj být základem sloučení ministerstev dopravy a průmyslu.

Pokud Havlíček bude zastávat dvě ministerské funkce, změní se poměr hlasů ve vládě. "Počet členů vlády se odvozuje od osob, nikoliv od počtu ministerstev, hlas má tedy (Havlíček) jen jeden," sdělil ústavní právník Jan Kysela. Jako příklad uvedl Švýcarsko, kde je sedm členů vlády a každý řídí několik resortů. ANO nyní disponuje deseti hlasy a ČSSD pěti, po jmenování Havlíčka bude tedy poměr 9:5.

Kremlíka premiér odvolal kvůli e-shopu

Odchod Vladimíra Kremlíka je už osmou výměnou v Babišově vládě za rok a půl její existence. Vladimír Kremlík končí ve funkci ministra dopravy po tři čtvrtě roce, a to kvůli zakázce na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky za 401 milionů korun.

Zakázku získala od Státního fondu dopravní infrastruktury bez soutěže společnost Asseco Central Europe. Poté, co na vysokou cenu a podivné okolnosti tendru upozornila média a řada odborníků, se k opoziční kritice přidal i premiér Andrej Babiš.

V pondělí Babiš uvedl, že s Kremlíkem o zakázce mluvil, ale v názoru na ni se rozcházejí. Kremlík nechtěl zakázku zrušit - tvrdí, že jeho prioritou bylo spustit elektronické dálniční známky bez zdržení. Odpoledne Babiš oznámil, že už navrhl odvolání Kremlíka z funkce a prezident mu obratem vyhověl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy