Soudy nemohou Zemanovi nařídit, aby plnil povinnosti, míní právníci. Profesoři neuspějí

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 20. 11. 2015 15:15
Vysoké školy, které podaly žalobu na prezidenta Miloše Zemana kvůli nejmenování profesorů, u soudu zřejmě nepochodí. Podle advokátů soudy nemohou Zemanovi přikazovat, aby plnil ústavní povinnosti. "Prezidenta těžko zavřete nebo mu nařídíte exekuci," říká například expert na ústavní právo Jan Kysela. Akademikům vadí, že prezident nejmenoval profesory Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. Univerzity po Městském soudu v Praze chtějí, aby prezidentovi podepsání jmenovacího dekretu nařídil.
Univerzity podaly žalobu na prezidenta Miloše Zemana.
Univerzity podaly žalobu na prezidenta Miloše Zemana. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Univerzita Karlova a Vysoká škola ekonomická podle advokátů nemohou uspět se svými žalobami na prezidenta Miloše Zemana. Na soud se akademici obrátili proto, že se jim nelíbí, že Zeman nejmenoval profesory Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera.

Vysoké školy po Městském soudu v Praze chtějí, aby prezidentovi podepsání jmenovacího dekretu nařídil. "Jsem přesvědčen, že žaloba nemůže být úspěšná. Jmenování je z ústavního hlediska výlučně právem, a nikoliv povinností prezidenta republiky. Za současného znění ústavy to nelze právně postihnout," řekl Aktuálně.cz advokát Michal Hráský.

Podobného názoru je také advokát Jaroslav Ortman. "Soud nemůže přikazovat plnění ústavních povinností. To už by byl absurdistán, když by prezidentovi nebo předsedovi vlády říkal, jak to má dělat. Soud ale může říct v odůvodnění, že došlo k pochybení," řekl Ortman.

Opatrnější je právník Lukáš Trojan: "Soudy budou nepochybně řešit otázku, zda prezident profesory jmenovat musí, či může. Ať už obecné soudy rozhodnou jakkoli, tuto otázku bude dle mého názoru rozhodovat Ústavní soud."

Kysela: Omezené páky na prezidenta

Úspěch žaloby nepředpokládá ani expert na ústavní právo Jan Kysela. Navíc ani v případě, kdy by městský soud dal žalobcům za pravdu, nejsou podle Kysely velké šance, že ke jmenování skutečně dojde.

"Prezident by pak pravděpodobně podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu s tím, že má právo o jmenování či nejmenování sám rozhodovat. Ale i potom, pokud by se stížností neuspěl a měl by jmenování soudně nařízeno, jsou jen omezené páky, jak toho skutečně dosáhnout," uvedl Kysela. "Prezidenta těžko zavřete nebo mu nařídíte exekuci," dodal.

Jako za Klause

Podobný případ se stal v roce 2005, když tehdejší prezident Václav Klaus odmítl kvůli nízkému věku jmenovat 34 čekatelů soudci. Jeden z nich, Petr Langer, na něj kvůli tomu podal u Městského soudu v Praze správní žalobu. U městského soudu a později u Nejvyššího správního soudu, na který se se stížností obrátil prezident, Langer uspěl, jmenování ale Klaus protahoval až do konce svého funkčního období, takže k němu nikdy nedošlo.

Podle Kysely by mohl mít nynější případ s profesory v případě úspěchu u městského soudu podobný průběh.

Zeman již v květnu oznámil, že trojici profesorů nejmenuje kvůli jejich minulosti. V Ošťádalově případě byly důvodem jeho údajné kontakty se Státní bezpečností, u Eichlera pak působení v propagandistických útvarech československé armády.

Dotčené vysoké školy zastávají názor, že všichni splnili veškeré zákonné podmínky, takže mají na jmenování profesorem právní nárok.

 

Právě se děje

Další zprávy